Будівництво в Україні та Грузії, які нюанси є в законодавстві? Як отримати необхідні дозволи? Які проблеми виникають у забудовників?

Київ — 10 листопада 2021 року. Комітет АПУ з нерухомості та будівництва провів онлайн-обговорення дозвільних процедур в Україні, Естонії та Грузії, зокрема, розглянули такі аспекти: порівняння законодавства та практичного досвіду Грузії та України, застосування дозвільних процедур для будівництва та ринку нерухомості загалом.

Модераторкою заходу виступила Анастасія Бідах, Голова Комітету АПУ з нерухомості та будівництва, старша юристка Sayenko Kharenko.

Всі розуміють, що ключові дозвільні процедури на будівництво має отримати будь-який забудовник, що легально займається своєю справою та дбає про власну репутацію. Завдяки реформуванню ринку будівництва процедура отримання дозволів для забудовників стала набагато простішою та менш корумпованою. Перше на чому акцентували спікери — це дозвіл будівництва на території України та аналіз вітчизняного законодавства. Зокрема, про свою практику висловився Андрій Кохан, заступник Голови Комітету АПУ з нерухомості та будівництва, юрист Asters: «Весь комплекс будівництва, отримання дозволів на будівництво та введення будівлі в експлуатацію були найскладнішими етапами. Але сьогодні ринок нерухомості та будівництва в Україні став більш зрозумілим і легальним. Основна причина — це реформування законодавства та спрощення процедури отримання дозволів на будівництво».

У сфері будівництва передбачаються зміни та посилення відповідальності проєктних організацій. Проти законопроєкту № 5655 у такій редакції виступає багато архітекторів. Щодо цього Андрій висловився: «Архітектори проти цього законопроєкту, адже дуже часто вони залежать від замовників, і можливе внесення змін у план будівництва буде тепер на їх відповідальності».

В Грузії будівельне законодавство регулюється Кодексом «О пространственном планировании, архитектурной и строительной деятельности». Його специфіка полягає в тому, що по всій країні були прийняті генеральні плани, що мають велике значення на муніципальному рівні для отримання будь-яких будівельних дозволів. Вітчизняне будівельне законодавство і законодавство Грузії порівняв Іраклій Гвілія, керуючий партнер IPCS: «Грузія як країна, що підписала договір про вільну торгівлю з ЄС, була зобов’язана прийняти цей Кодекс. Це був великий крок вперед, який гармонізує всю регуляцію європейського законодавства із законодавством Грузії. Кодекс вводить міжнародні норми безпеки при зведенні та експлуатації будівель. Багато уваги приділено безпеці працівників на будівництві, покращилася сфера громадського моніторингу щодо безпеки будівництва та дозвільної документації». Муніципалітети Грузії часто наймають експертів для проведення моніторингу безпеки будівництва та прорахування страхових випадків, що можуть трапитися під час виконання таких робіт. Процес будівництва в Грузії поділено на 5 класів відповідно до розміру, складності та безпечності нерухомих об’єктів. Якщо 1 клас — це зведення білбордів, зміна фасаду будівлі, то на таку роботу не потрібні спеціальні дозволи. Для 2, 3 та 4 класів будівництва достатньо просто узгодити рішення з місцевою владою. А ось на 5 клас (будівництво заводів, електростанцій, мостів чи водоканалів) потрібно обов’язково отримувати спеціальні дозволи від міністерства. Отримати його можна протягом 10 днів, якщо у вас готова відповідна документація, що відповідає всім нормам законодавства Грузії. «Бувають різні випадки, все залежить від розміру, складності вашого об’єкта, також велику роль відіграє муніципальна влада: якщо вона упереджено ставиться до проєкту і шукає будь-які дрібні недоліки, то процес може бути затяжним і перевищувати терміни в 10 днів, передбачені законом. Якщо ваша документація відповідає нормам законодавства, то ви можете оскаржити рішення відмови в отриманні дозволу до суду, проте частіше проблем у вас не буде», — поділився досвідом Іраклій.

#Разом наш голос гучніший!

Приєднатися до заходів Асоціації правників України можна за посиланням.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

Новини комітету

У вас є цікава ідея заходу?