Оскарження наказів про проведення перевірки після допуску до неї: аналіз позиції Великої Палати Верховного Суду

КИЇВ 22 жовтня 2021 року. Велика Палата Верховного Суду взялася за податкові спори і висловила ще одну свою позицію: цього разу — щодо оскарження наказів про проведення перевірки після допуску до перевірки. Проаналізувала документ Юлія Федосюк, партнерка практики податкового та корпоративного права ASA GROUP, членкиня Ради Комітету АПУ з податкового та митного права спеціально для LegalHub.

Основні висновки:

1) Якщо контролюючий орган був допущений до проведення перевірки на підставі наказу про її проведення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження не є належним та ефективним способом захисту права платника податків, оскільки скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права.

2) Неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки.

3) Поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в ширшому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, що не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, і тих спорів, що взагалі не підлягають судовому розгляду.

Також є окрема думка суддів Великої Палати: наказ може бути оскаржений незалежно від допуску до перевірки, а зазвичай особа звертається до суду саме через порушення її прав уже внаслідок (після) такого застосування.

Ключові аргументи:

1) Предметом судового оскарження може бути будь-який індивідуальний адміністративний акт, що порушує права особи, яка звернулася до суду за захистом, безвідносно до факту його виконання (реалізації) як разом із оскарженням наслідків запровадженого ним заходу контролю, так і окремо; як до оскарження податкових повідомлень-рішень, так і після їх оскарження.

2) Право на судовий захист пов’язане із самою протиправністю оскаржуваного рішення і не ставиться у залежність від наслідків його реалізації, а виконання адміністративного акта не може виправдовувати протиправність останнього.

Такі висновки не нові, минулого року судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів КАС по суті розвернула судову практику в інший бік у цій категорії спорів.

Але одностайної думки, як і раніше, серед суддів щодо оскарження наказу про призначення перевірки після допуску до перевірки так і немає, напевно, що згодом будуть відступи від попередніх висновків.

Запити на акредитацію для ЗМІ, експертні коментарі та інтерв’ю членів Асоціації надсилайте на адресу: smm@uba.ua. контактна особа Дар`я Сидорчук.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК