ГО в період карантину на одному прикладі: як (і чи) вдалося вижити неприбутковим організаціям?

КИЇВ — 31 травня 2021 року.  Другий жорсткий локдаун завершився — чергова партія закладів закрила власні двері назавжди, окремі бізнеси опинилися на порозі краху, а дехто вийшов зі шторму абсолютно спокійно. Ми бачили безліч оглядів, опитувань та інтерв'ю за підсумками карантину серед фірм, стартапів і окремих бізнесменів. А як щодо громадських, неприбуткових організацій? Що вони пережили та як (і чи взагалі) вижили з бюджетами на просування приблизно в нуль?

Про  один кейсів і шляхи виживання розповіла PR-координаторка АПУ Юлія Гончаренко. Як і наскільки успішно ГО пройшла крізь карантинний шторм? Крім стороннього «анти/ковідно/карантинного» досвіду ви побачите погляд на «концепцію виживання» з недотичної галузі, що стовідсотково корелює з вашою. 

Спеціально для «Юридичної газети».

«...криза стала для нас ракетним паливом для руху» 

— Для початку зауважу, що для ГО карантин — це дещо схоже на гарантовану смерть з косою, якій ти вперто демонструєш дулю та героїчно воюєш за власне життя. Громадські об'єднання, якими б потужними вони не були, здебільшого існують коштом членських, партнерських і благодійних внесків, івентів. АПУ — не виняток. 

Тепер уявіть, що заходи під забороною, партнери урізають власні бюджети через раптову кризу, а членські внески: тут знову про урізання. Економлять всі. Плюс той факт, що вижити найбільшій юридичній ГО в країні за ці кошти, м'яко кажучи, важко. Але реально. З гордо задертим догори носом констатую — АПУ не просто пережила два локдауни — вона посилилась з їх допомогою. Як? Не уявляю. Але спробуймо зрозуміти разом?

Карантин перший — як все розпочалося

Власне, даремно ваш час витрачати не буду. Всі були в шоці. Finita la commedia.

Що робити далі — ніхто не уявляв, тому одразу перейду до ключових (як на мене) аспектів, що дозволяють вижити навіть в найгарячішому потоці кризової лави.

Аспект перший. Рух попри все. «Якщо не знаєш, що робити — просто рухайся» 

На мій погляд, це ледь не ключове правило виживання навіть у найспокійніші часи. «Якщо не знаєш, що робити — роби хоч щось. Мчи вперед». Цим принципом ми підсвідомо й скористалися, стартувавши, ніби від швидкості нашого бігу залежить життя. 

«Ніби?» 

На всіх фронтах ми синхронно посилили свою діяльність — мінімум х3. Комунікації, GR, івент-відділ, «Спільнота» (це там, де координуються всі регіони країни та підрозділи за галузями права, студентське крило та членство). Секретаріат повністю кипів, мов казан на пекельному вогні. 

«25/7 — це реально» 

Тут — аспект другий. Золотий фонд — люди. «Без справді командної роботи команди не існує» 

Без людей, справжньої команди ви та/чи ваш бізнес, організація приречені на загибель. Водночас ви здатні пережити все, якщо поруч «бійці», що готові спільно пройти крізь стіни. Наш перший карантин був схожий на гру в американський футбол. Це ж навіть й близько не звичайний. 

Теж про надшвидкісну реакцію та рухи, передачу (часто — взагалі неочікуваних) завдань, ніби персоналу в ресторані, куди водночас раптово завітали три спортивні команди. Та, крім іншого, тут ти спокійно можеш зламати вухо, шию, а зверху на тебе впадуть з десяток важких конкурентів. Часто навіть не з твого сектору. Коротше, NFL ретельно змішаний із ММА. Але ти й далі мчиш, 25/7.

Абсолютна синхронізація в діях команди та розуміння поточної ситуації — ключ до вашої перемоги 

З огляду на досвід відділу комунікацій АПУ. До карантину наші комунікації були на рівні «Найнеобхідніше». Приблизно 5 інфопартнерів (усі галузеві). Ніби задоволені життям верблюди ми дуже неквапливо жували (я відверто не знаю, що жують верблюди)

«Boom» локдауну, задача: «Ми маємо світитись. Попри все» — ми оперативно запустили низку інфо-проєктів, щодня максимально інформаційно супроводжували ініціативи Conference House і напряму GR: як у ЗМІ, так і в соцмережах. Крім того, ми вийшли на медіа-ринок, як потужний експертний майданчик. Ми були всюди: Інтернет, ТОП-видання, ТБ, усі соцмережі, колаборації з медіа. І досі залишаємося — криза стала для нас ракетним паливом для руху. + 36 інфодрузів у підсумку.

SMM же гіперактивно розвивався на очах і на спонтанному ентузіазмі ми швидко досягли максимального еталона в Інтернет-просторі. Наші соцмережі щодня видавали близько 10 постів, що майоріли рекламою івентів, інтерв'ю, експертизою. 

Тут ще варто зауважити — у наших лавах понад 6 тисяч правників. І це теж (у першу чергу!) наша команда. Правники оперативно й з розумінням «в'їхали» в наш ритм, щодня ми спільно генерували десятки коментарів і декілька інтерв'ю. Організовували вебінари (дивина на той момент) комітетів і регіональних відділень.

Аспект третій. «Аудиторія чує те, що ти їй кажеш. І не чує те, про що ти мовчиш» 

Тут виключно про аудиторію. Про маркетинг для неї, відданість їй, і не тільки. Головне — користь. Завжди, а, особливо, в біді, ключове, — це розуміння потреб споживачів контенту. 

По-перше, особисто ми не мали змоги* надати матеріальну карантинну допомогу. Взагалі. Хтось розвозив продуктові набори, дехто — дарував власні товари. Відтак ми запустили три «допоміжних» інфопроєкти. Перший — для правників, «Карантинні хроніки». Ми намагалися сприяти розумінню колег ситуації на ринку й навіть конкурентів, аби дещо заспокоїти обох. Тоді ми опитували всіх лідерів ринку. Як у Києві, так і в регіонах.

*Якщо точніше: паралельно (попри власну неприбутковість) ми зробили більшість онлайн-заходів безкоштовними. Так, до слова, народився наш YouTube

Другий інфопроєкт — текстові поради для бізнесу в кожній галузі права. Трудове, медичне, податки, що завгодно. Тут допомогли лідери комітетів. Проєкт втілювався спільно з бізнес-виданням.

Третій — теж колаборація зі ЗМІ. Щотижня ми виходили в ефір, щоразу даючи змогу отримати поради з окремої кричущої теми та поставити юристу власне запитання. 

Розпочався він (проєкт) дивно. Я звернулася до одного з голів комітетів за порадами для другого проєкту. На що вона відповіла: «Відверто. Якщо хочеш допомогти бізнесу — спитай у бізнесу, що йому потрібно. Я ж не уявляю, що робити — тим паче радити». Мене осінило.

Важливий висновок: хочеш допомогти — спитай «Чим?»

Паралельно ми висвітлювали ключові законодавчі зміни. Щодня, найпершими. Сукупно це була робота 24/7. Ми постійно постачали суспільству актуальну інформацію.

Четвертий — абсолютно для правників (нашої цільової аудиторії). Напрями GR, Conference House і комунікації спільно пірнули до роботи одразу над двома проєктами: 1) онлайн-зустрічі з суддями Верховного Суду щодо актуальної судової практики; 2) онлайн-зустрічі з високопосадовцями, від депутатів до міністрів. 

Ми розуміли, що наразі для правників це ключова користь. Усвідомлення «Інтереси аудиторії перш за все» перемогло. Аудиторія нам віддячила. Проєкти тривають й досі. 

Я називаю це «Постійний фідбек любові» 

Власне, вся ця історія триває донині. Такий от плюс кризи. 

Аспект четвертий. Комунікаційний

Це фундаментальний закон комунікацій — як для піарників, так і для повсякденних обивателів. За кожним ефективним брендом стоїть людина чи компанія, що здатна успішно розповісти про себе — донести ключову інформацію до потенційного клієнта. І головне тут — «людина чує те, що ти кажеш. Людина не чує те, про що ти мовчиш».

Важливо розуміти ледь не перше з правил — за будь-яких умов необхідно ставити себе на місце споживача. 

«Думай, як споживач» 

Ви — потенційний користувач сервісу доставки Glovo? Уявіть себе на місці замовника (і заодно всі стандартні /й не надто/ сценарії вашого спілкування). Ви — юрист? ІТ-шник? Продавець? Будьте споживачем, перш ніж продавати продукт.

Люди — теплий пластилін. Вони піддаються інформаційному впливу. Ви — серед них. Тут уже діє правило «Поводьтеся з людьми так, як ви хочете, щоб вони поводилися з вами». Діє 101%-ково.

І пам'ятайте — людина завжди сприймає інформацію. Ваше завдання — безперервно її надавати.

Висновок?

Загалом у кризу чи спокійні часи, гарантовано вижити вам допоможуть а) Чесність та щирість у ваших взаємодіях; б) Взаєморозуміння та воістину командна робота; в) Усвідомлення потреб аудиторії; г) Шалена наполегливість та здоровий, не менш амбітний азарт; ґ) Безумовна любов до вашої аудиторії.

Будьте закохані у власну роботу. Точніше, в можливість досягати нових орбіт з її допомогою. І ви будете переможцем у будь-який шторм.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал.

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК