Електронне досудове розслідування — чого варто очікувати?

КИЇВ — 20 квітня 2021 року. 15 квітня парламентський Комітет з питань правоохоронної діяльності підтримав рішення щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування та рекомендував законопроєкт №5246 до ухвалення. Про те, які саме передбачаються новації, їх потенційну дієвість, переваги та недоліки документу розповів Сергій Бойко, адвокат VB PARTNERS.

— Відповідний законопроєкт №5246 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо запровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування» до ВРУ вніс Президент України, як невідкладний.

Ним пропонується впровадження інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування, що забезпечуватиме створення, збирання, зберігання, пошук, обробку та передачу інформації в кримінальному провадженні. 

Комітет ВРУ з питань правоохоронної політики законопроєкт підтримав і рекомендував парламенту ухвалити його.

Діджиталізація досудового розслідування вже доволі давно обговорювалась юридичною спільнотою та була на часі. Та чи зможуть запропоновані зміни покращити комунікацію між судом, обвинуваченням і захистом? 

Що саме пропонується?

Зокрема, передбачаються такі положення:

1. Визначення поняття інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування.

2. Органи, якими спільно буде затверджено порядок функціонування такої системи (Офіс Генерального прокурора, орган, у складі якого функціонує орган досудового розслідування, орган, що затверджує положення про систему, яка функціонує в суді відповідно до статті 35 цього КПК України).

3. Можливість взаємодії системи із Єдиним реєстром досудових розслідувань та автоматизованою системою документообігу суду. Крім того, передбачається можливість взаємодіяти з іншими системами.

4. Доступ до такої системи матимуть  слідчий, дізнавач, прокурор, слідчий суддя, суд, захисник (за його згодою) та інші учасники кримінального провадження.

5. Матеріали досудового розслідування, які будуть у системі, передаватимуться в електронній формі, а за рішенням слідчого, дізнавача, прокурора, слідчого судді, суду, які їх передають чи надають, — в паперовій.

6. Документи, підписані в такій системі з використанням КЕП (кваліфікованого електронного підпису), їх примірники у паперовій та електронній формі визнаються оригіналами документів.

7. Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування здійснюватиметься шляхом надання доступу до них або надання електронних копій чи примірників таких матеріалів.

Про переваги та недоліки

Законопроєкт містить прогалини, які в обов’язковому порядку мають бути заповнені. Мова йде про наступні питання:

— Яким чином система буде взаємодіяти з «іншими інформаційними, інформаційно-телекомунікаційними системами» та перелік випадків, коли така взаємодія буде відбуватися?

— У яких випадках та в якому порядку буде ухвалюватися рішення про передачу/надання матеріалів не в електронній, а паперовій формі?

— У яких випадках і коли відкриття матеріалів здійснюється шляхом надання доступу до них, а коли такий доступ не надається, натомість надаються електронні копії таких матеріалів?

— Як бути із фото- та відеоматеріалами? З одного боку, законопроєкт прирівнює електронні документи до оригіналів, з іншого — фото- та відеоматеріали вважаються належними лише за умови надання першоджерела.

Замість висновку

Попри вказані недоліки, запровадження електронного досудового розслідування є однозначно правильною та прогресивною ідеєю.

Таке нововведення дозволить покращити й пришвидшити комунікацію між судом, обвинуваченням та захистом. Крім того, дасть можливість мінімізувати та, як наслідок, повністю відмовитися в майбутньому від паперового провадження у кримінальному процесі.

Вступити до АПУTelegram-каналYouTube-канал

Якщо ви бажаєте підтримати діяльність АПУ, будемо вдячні, якщо ви зробите це за посиланням

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК