«Я зроблю все, щоб суспільство знало імена корупціонерів в «Енергоатомі»: інтерв’ю з Олегом Поліщуком

КИЇВ — 15 березня 2021 року. На початку березня українські медіа вибухнули новиною про внесення екскерівника антикорупційного департаменту «Енергоатом» Олега Поліщука до реєстру корупціонерів НАЗК — за місяць до події він був звільнений із посади. Та вже наступного дня НАЗК вимагало скасування наказу й відновлення пана Поліщука на посаді. Ми спробували розібратися та розставити крапки над «і» в цій досі заплутаній історії разом із головним її героєм.

«Спотворення правозастосування в державі домінує у всіх суспільних правовідносинах. Форма, на жаль, завжди переважає суть» 

— Олегу, останнім часом у ЗМІ дуже активно обговорюють ваше звільнення. Чим це зумовлено?

— У ДП «НАЕК «Енергоатом» я працював з 2014 року на посаді директора із запобігання та протидії корупції — радника президента. Водночас як уповноважений я відповідав за реалізацію Антикорупційної програми. 

Протягом останніх трьох років за версією газети «Юридическая практика» я двічі перемагав у номінації «Кращий комплаєнс-офіцер», а в номінації «Кращий комплаєнс-департамент» переміг підпорядкований мені підрозділ. Роботу моєї служби в «Енергоатомі» зовнішні експерти неодноразово оцінювали дуже високо. 

Я входив до науково-експертної ради при Нацагентстві з питань запобігання корупції та експертом-практиком до Робочої групи при НАЗК із напрацювання нової Типової антикорупційної програми. Тобто я був активним уповноваженим, професіоналізм якого був визнаний експертним середовищем.

Крім того, після приходу в травні 2020 року до ДП «НАЕК «Енергоатом» нового вищого управлінського керівництва я направив декілька заяв у правоохоронні органи про вчинення т.в.о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петром Котіним, віцепрезидентами Германом Галущенком і Хартмутом Якобом корупційних кримінальних правопорушень.

З огляду на діюче законодавство я став викривачем корупції. Нацагентство з питань запобігання корупції після аналізу моїх антикорупційних дій в «Енергоатомі» визнало мене викривачем у розумінні КПК з 14 вересня 2019 року. 

Викривач у нашому суспільстві — явище нове, та ця особа дуже захищена законом. Особа, яка стає викривачем, з погляду дотримання її трудових прав стає майже недоторканою, тобто рівень юридичного захисту надвисокий.

Протягом роботи на посаді я постійно комунікував із експертним антикорупційним середовищем, громадськими активістами, які спостерігали за моєю роботою, знали мою позицію і мені довіряли. Після звільнення я оприлюднив цю інформацію в публічному просторі, оскільки «Енергоатом» сором’язливо мовчав. 

І, зважаючи на мій статус уповноваженого, викривача, репутацію, в експертному та громадському середовищі, очевидно, почалися публічні реакції на ці явно незаконні дії вищого керівництва «Енергоатома».

— Щодо вашої діяльності в статусі викривача корупції. Розкажіть, будь ласка, про окремі кейси та як саме ви діяли?

Корупція — це найганебніше явище в суспільстві, що несе найбільшу загрозу державі, її інституціям і суспільним підвалинам. Відповідно до законодавства під корупцією розуміється неправомірне використання службового становища та пов’язаних із цим можливостей для отримання неправомірної вигоди на власну користь чи користь третіх осіб. І коли я побачив ймовірну корупцію в діях нинішнього керівництва ДП «НАЕК «Енергоатом», я почав документувати ці факти та повідомляти в правоохоронні органи згідно з підслідністю. 

— Конкретніше? 

— Це факти завдання «Енергоатому» збитків у особливо великих розмірах. 

Перш за все, мова йде про продаж електроенергії за заниженими цінами на користь трейдерів, пов’язаних із тепер уже санкційним американцями олігархом. Торгували так, що його трейдер отримував прибутки, а державна публічна компанія «Енергоатом» — багатомільярдні збитки. 

Є й інші епізоди ймовірної злочинної діяльності, яку я наразі не хочу робити публічною. Нехай це зроблять відповідні правоохоронні органи, закінчивши розслідування.

Та однією з найпоказовіших є справа незаконного преміювання віцепрезидентів за другий квартал 2020 року. 

Нинішній очільник «Енергоатома» Перро Котін чомусь вирішив у серпні минулого року дати премії Герману Галущенку і Хартмуту Якобу за другий квартал. Це попри той факт, що останні не мали на те правових підстав, не могли їх отримувати, бо ще не заробили. Але що завадить, якщо хочеться догодити своїм віцепрезидентам? 

Згідно з реєстром електронних декларацій, Хартмут Якоб отримав близько 255 тис. грн, а Герман Галущенко — 270 тис. І Якоб, і Галущенко прекрасно знали, що не мають права отримувати ці премії, адже тоді ще не пройшли перевірку знань з радіаційної та ядерної безпеки. Але така поінформованість не завадила їм заволодіти коштами, зловживаючи службовими повноваженнями.

І ось ці хлопці, які просто так безпідставно крадуть з держкомпанії по 270 тис. грн, зараз ходять по всіляким заходам і намагаються розказувати про власну доброчесність та наміри робити корисні для суспільства реформи в атомній енергетиці. Я завжди їм кажу: «Спочатку поверніть премії, а потім — розказуйте про доброчесність». Занадто дорогою для суспільства є ця управлінська трійця в ДП «НАЕК «Енергоатом».

— Як ви опинилися в Єдиному держреєстрі осіб, які вчинили корупційне правопорушення?

— Спотворення правозастосування в державі домінує у всіх суспільних правовідносинах. Форма, на жаль, завжди переважає суть. 

Так, наразі я дійсно обліковуюсь у реєстрі корупціонерів. Підстава — наказ про застосування дисциплінарного стягнення керівництвом ДП «НАЕК «Енергоатом» за нестворення захищених каналів зв’язку для отримання повідомлень від викривачів і невпровадження заходів заохочення викривачів у компанії.

У реєстр мене внесли 2 березня. А вже наступного дня НАЗК, яке й внесло мене у реєстр, видало припис на ім’я т.в.о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Котіна і зобов’язало його скасувати наказ, оскільки він суперечить антикорупційному законодавству. 

Тобто мене внесли в реєстр корупціонерів на підставі наказу, який видав посадовець, звинувачений мною у корупції і який саме ж НАЗК вважає незаконним. Правда абсурд? Погодьтесь, незаконне отримання премій — це більша корупція, ніж те, за що я внесений у цей реєстр. 

На сьогодні у своїй правовій позиції при перевірці правомірності мого звільнення НАЗК прийшло до висновку, що питання створення захищених каналів зв’язку та впровадження механізмів заохочення належать до компетенції керівника «Енергоатому», а не уповноваженого. Тобто за інкриміновані мені порушення мав відповідати Петро Котін, а не я. Видалення мене з реєстру корупціонерів — це питання найближчого часу. Безумовно, це відбудеться після скасування злочинного наказу про моє звільнення. Чи скасує цей наказ Котін, чи суд, різниці немає.

Та сам реєстр потребує суттєвого доопрацювання. На мою думку, він має містити саме корупціонерів, а не осіб, які до корупції не мають жодного відношення.

— Якою була реакція антикорупційних органів на ваше звільнення?

— На наступний день після внесення в реєстр НАЗК винесло два приписи: один — Котіну, а інший — Прем’єр-міністру України. Приписи спрямовані на захист моїх прав як викривача та незаконно звільненого уповноваженого. Також НАЗК бере процесуальну участь як третя особа на моїй стороні в усіх трьох судових цивільних справах, де я оскаржую своє звільнення й інші заходи незаконного впливу.

Про незаконність дій керівництва ДП «НАЕК «Енергоатом» свідчить простий факт. Моя посада передбачала, що в разі мого звільнення з ініціативи керівника підприємства він має отримати на це згоду НАЗК і Міністерства енергетики України. 

Відповідну згоду не отримували, і навіть подання на звільнення не вносили. Тому питання найближчого часу — скасування цих незаконних дій у суді. Також я буду домагатися притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які дозволили вчинення злочину. А ст.172 ККУ містить окремий склад кримінального правопорушення в разі звільнення викривача через його викривальну діяльність. На сьогодні одним із підрозділів Нацполіції зареєстровано відповідне кримінальне провадження за моєю заявою.

— 9 березня на своїй ФБ-сторінці ви заявили, що колишнє керівництво ДП «НАЕК «Енергоатом» погрожує вам кримінальним переслідуванням. Що саме ви мали на увазі?

— Я детально описав цю ситуацію на своїй сторінці. Йдеться про прямі погрози мого можливого кримінального переслідування на вебсторінці «Енергоатому». Принаймні, я розумію це саме так, а «Енергоатом» твердження не спростовував. 

Крім того, мені надходять сигнали від викривачів, які повідомляють про намір нинішнього керівництва «Енергоатома» сфабрикувати проти мене кримінальне провадження. 

— Ви довіряєте такому інсайду?

— Безумовно, маючи історію стосунків із цими людьми, вказану інформацію сприймаю серйозно та вживаю необхідних заходів захисту. Влітку, коли я був незаконно відсторонений Котіним від виконання повноважень, за його вказівкою моїм питанням займався цілий підрозділ у ДП «НАЕК «Енергоатом».

— Що саме здійснювалося?

— Вони «перерили» всю мою роботу в компанії на посаді. Розпитували в контрагентів компанії, чи не вимагав я хабарі, публікували на інтернет-ресурсах анонімні компрометуючі матеріали.

У вересні 2020 року, очевидно, виправдовуючи своє перебування в «Енергоатомі» й щоби сподобатися Котіну, ці «фахівці» підготували на адресу управління стратегічних розслідувань підрозділу Нацполіції у місті Києві три заяви про нібито вчинення мною дій у стані реального конфлікту інтересів. Але заяви настільки пусті та надумані, що питання складання протоколів навіть не розглядалося.

Та інформація, яку я отримую щодо ДП «НАЕК «Енергоатом» зі своїх джерел, є доволі тривожною. Петро Котін і його найближче оточення дуже незадоволені моєю позицією та шукають шляхи моєї нейтралізації. 

Зокрема, розглядається ідея використання корупційних зв’язків в органах Нацполіції або ДБР для завдання мені неприємностей через кримінальне провадження. 

На жаль, у наш неспокійний час все можливе. Наприклад, дружина нинішнього керівника ДБР працює в ДП «НАЕК «Енергоатом», і на роботу її взяв у червні 2020 саме Петро Котін. Я нікого не звинувачую, та рівень зв’язків і можливостей можна лише уявити.

— Які заходи ви плануєте вжити натомість?

— Знову ж, я маю статус викривача, а згідно із Законом України «Про запобігання корупції» він перебуває під захистом держави. Тому я буду наполегливо, послідовно, а, головне — в межах чинного законодавства, здійснювати захист свій і членів моєї сім’ї. 

І доводити всі кримінальні провадження за моїми заявами до логічного завершення у формі обвинувальних вироків. Як правильно нещодавно зазначили на сайті ДП «НАЕК «Енергоатом», корупція має своє ім’я. 

Я прагну і роблю все для того, щоб нинішня корупція в «Енергоатомі» була визначена в конкретних іменах обвинувальними вироками судів, що набудуть законної сили. Суспільство достеменно буде знати імена корупціонерів в «Енергоатомі».

У вас є цікава ідея заходу?