Підсумки онлайн-зустрічі з народним депутатом України Денисом Масловим
КИЇВ — 12 лютого 2021 року. Головним героєм першого в новому році вебінару в межах серії онлайн-зустрічей із високопосадовцями від Асоціації правників України став народний депутат України Денис Маслов. Традиційний інтерв’юер — Президент АПУ Денис Бугай. Пропонуємо до вашої уваги головні тези розмови про ключові пріоритети законодавця, плин судової реформи, КСУ та інші нагальні питання.
Всі онлайн-зустрічі доступні до перегляду за посиланням.
Пріоритети роботи Кабміну
«Судова влада» — так узагальнив ключові пріоритети своєї роботи Денис Маслов. За його словами, головний виклик, який наразі стоїть перед Кабміном — це побудова в Україні ефективної, повноцінної, незалежної та ефективної судової гілки влади. Серед першочергових завдань депутат виокремив: 1) питання фінансування судів; 2) вирішення кадрового дефіциту; 3) формування ВККС; 4) активна співпраця з Венеційською комісією. Окремим питанням винесений Конституційний Суд України.
Судова реформа
Питання 1. Дефіцит кадрів, відновлення роботи ВККС
Щодо історії президентського законопроєкту №3711 (нині — №3711-Д) пан Маслов розповів, що документ викликав значну кількість дискусій і потребував доопрацювання. Врешті депутати розділили його на кілька напрямів. Перший — відновлення ВККСУ та добір на посади суддів. При цьому враховані висновки Венеційської комісії — напрям був виділений ключовим, а законопроєкт №3711 відтепер повністю присвячений йому.
Питання створення двох ВС в України було винесене до робочої групи, співголовою якої є Денис Маслов, для напрацювання окремого законопроєкту.
Спікер підкреслив, що під час роботи над законодавчими новаціями враховуються погляди й громадянського суспільства, і професійної спільноти, і міжнародних експертів — врешті була знайдена максимально можлива «золота середина», законопроєкт уже значно вдосконалено.
Питання 2. Фінансування суддівської гілки влади
Денис Маслов розповів, що лобіювати ідею належного фінансування судів у парламенті дуже складно. Окремо, за його словами, на це впливає й медійний образ суддів, сформований зокрема політиками, які не надто зацікавлені проблемою. Вирішенню проблеми, на думку депутата, сприятиме постійна медійність питання, економія коштів і ефективніше їх використання, постійне лобіювання.
Питання 3. Конституційний Суд України
На думку Дениса Маслова, конституційна криза, спричинена гучним рішенням про визнання неконституційними статей про незаконне збагачення та скасування е-декларування, інспірована дещо свідомо:
«Це моя оцінка як політика. Тепер повернуся до ролі юриста. Тут мене більше цікавить вплив КСУ на суспільно-політичне життя в країні. Він має бути регулятором між гілками влади, берегти баланс у взаємодії між ними». Тому на базі Комітету ВРУ з питань правової політики була створена Робоча група з питань вдосконалення діяльності КСУ. Необхідність такого вдосконалення, на думку депутата, є очевидною. На базі групи планується напрацювання відповідного законопроєкту.
«Крім того, я вважаю, що наразі маємо питання щодо процедури призначення суддів КСУ, адже наразі конкурсні процедури неповноцінні та досконалі». Також планується опрацювання процедури відсторонення суддів із забезпеченням правомірності та суддівської незалежності.
Проте конкретних строків щодо реалізації планів Денис Маслов не називає:
«Будемо працювати максимально швидко, але максимально ефективно».
Захист порушених прав інвесторів: бачення парламенту
Спікер розповів, що нещодавно створена тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів наразі працює активно та ефективно, у двох напрямах: 1) напрацювання законопроєктів для покращення мікроклімату для бізнесу та інвестицій, 2) робота з конкретними зверненнями. Серед найрозповсюдженіших причин для звернень Денис Маслов назвав надмірний, невиправданий тиск з боку правоохоронних органів і податкової.
Врешті, за його словами, діяльність ТСК привела до підвищення довіри з боку інвесторів.