«All on fire» або як юрринок 2020 пережив, 9 серія, харківська. Aрес

ХАРКІВ — 20 січня 2021 року. В продовження спецрубрики ми розширили межі дослідження та цього разу завітали до першої столиці. Як минув 2020 рік для харківських правників, які тренди наразі панують на юрринку та чого чекають від 2021? Спробували дізнатися в керуючого партнера АО «ЮК «Aрес» Романа Чумака.

«..хто сказав, що зміни — це щось погане?» 

Робота з клієнтами: що нового?

В першу чергу, тут варто відзначити зміну формату зустрічей із клієнтами, особливо в березні-травні 2020 року. Робота перейшла в дистанційний режим — і ми, і клієнти намагалися за можливості уникати очних зустрічей. Варто зазначити й про те, що вагома частина населення була не готова до карантину з фінансової точки зору — це, в свою чергу, спричинило зменшення потоку клієнтів.

Новації в практиці

Ключовими змінами в моїй практиці (судова, — ред.) виявилося зменшення рівня відповідальності з боку державних органів, установ та організацій. Зокрема, це виражається в повільності їх роботи та якості надання послуг. Однак зросла популярність попередніх записів і роботи з електронним документообігом. Крім того, з’явилися й нові підстави для продовження процесуальних термінів, наприклад, через карантин.

Щодо змін в інших практиках — 2020 можна назвати роком упровадження онлайн-технологій подання документів до суду та моніторингу руху справи, що у значно підвищило зручність роботи.

Новорічно-пандемічні висновки для «Aрес»

Пандемія вплинула на роботу команди по-різному.

З одного боку, посилилася онлайн-комунікація всередині команди. На фоні складних умов вона стала більш згуртованою: налагодилася система роботи «на дому», що свідчить про підвищення рівня відповідальності та певного професійного зростання співробітників.

Водночас виникли складнощі в робочому процесі, бо з упровадженням березневого локдауну потрапити до державних установ без запису було неможливо.

А для країни загалом?

Пандемія та карантин вплинули і на Україну, і на українців. Ми стали більш егоїстичними, та водночас зрозуміли поняття «соціальна відповідальність».

Державна політика лише підкріплювала ці зміни. Але хто сказав, що зміни — це щось погане? З одного боку, було дуже складно контактувати одне з одним, а з іншого — ми почали більше цінувати хвилини з близькими. 

Врешті-решт, Україна запровадила онлайн-технології, завдяки яким працювати стало легше. А скільки проблем з’явилося на початку карантину в березні, коли ніхто не розумів, як працювати (і держава в тому числі)! Лише до кінця року система почала трохи наладжуватися, а як вона працюватиме у 2021-му — побачимо!

Про 5 головних трендів юрринку 2021

Головні тренди кожного ринку визначаються його викликами, і юрринок не є винятком. Разом із тим слід завжди зважати, що глобальні тренди в юридичному бізнесі не завжди можуть мати успіх в окремих регіонах — як через банальні економічні умови, так і ментальні чи навіть історичні. Та, на мою думку, головними трендами 2021 року будуть:

Тренд перший. Збільшення судових оскаржень звільнень, невиплат заробітної плати та інших трудових спорів;

Тренд другий. Поліпшення систем і засобів електронного документообігу, що, у свою чергу, може сформувати цікаву судову практику.

Тренд третій. Збільшення корисних та цікавих заходів і семінарів, спрямованих на підвищення рівня кваліфікації юриста. Вони, найімовірніше, відбуватимуться дистанційно і не буде потреби в складній організації.

Тренд четвертий. Прийняття українським суспільством інституту медіації, збільшення його важливості та розвиток загалом.

Тренд п'ятий. Адаптація під вимоги клієнтів, що означає можливість швидко й оперативно переформатувати геть усе — оплати, об’єднання практик, наймання нових фахівців вузького профілю під конкретний проєкт.

2021: до чого готуватися юристам

Навряд чи юристам варто готуватись до «супернового» у 2021 році. Найімовірніше, продовжуватимуть розвиватися результати 2020. На мою думку, юристам потрібно адаптуватися до того, що є сьогодні.

Підсумки одним реченням

Найскладніша робота — це робота над собою.

У попередніх випусках:

Серія 1, Ader Haber. Капітан — Юрій Петренко

Серія 2, Ario Law Firm. Капітан — Юліан Хорунжий.

Серія 3, Axon Partners. Капітан — Діма Гадомський.

Серія 4, MORIS. Капітан — Андрій Романчук.

Серія 5, Asters. Капітан — Ігор Свечкар.

Серія 6, AGA Partners. Капітан — Амінат Сулейманова.

Серія 7, «Алєксєєв, Боярчуков та партнери». Капітан — Сергій Боярчуков.

Серія 8, «Соколовський і партнери». Капітан — Владислав Соколовський.

У вас є цікава ідея заходу?