«All on fire» або як юридичний ринок 2020 пережив, 4 серія. MORIS
КИЇВ — 30 грудня 2020 року. Цей рік майже дійшов до завершення, а наш спеціальний проєкт лише набирає обертів. Продовжуємо підбивати підсумки насиченого на події 2020 та збирати прогнози капітанів юридичних фірм на майбутній рік. Ми вже завітали на кораблі Ader Haber, Ario Law Firm та Axon Partners. А як справи у MORIS? Дізналися від Андрія Романчука, керуючого партнера MORIS, члена Правління Асоціації правників України.
«Стрес-тест пройдено!»
Робота з клієнтами: що нового?
З початком карантину і поглибленням економічної кризи довелося провести аудит, зібрати «анамнез» справ у клієнтів — тоді важко було спрогнозувати подальший розвиток ситуації в країні та світі, тому більшість клієнтів звернулися з проханням виявити їх слабкі місця.
Ми ж, зі свого боку, стали уважніше ставитися до питань, які виникають у клієнта, більше заглиблюватися в їх проблематику, звертати увагу на фактори, що раніше залишалися поза увагою.
Якщо одним реченням — без огляду на те, що робота, в основному, велася в онлайні, цей рік сильно згуртував нас із клієнтами.
Онлайн чи назад до офлайну?
Я переконаний, що тренд збережеться — мінімум 50/50. З деякими клієнтами, можливо, акцент зміститься в бік онлайну, особливо з регіональними. Цей рік точно навчив усіх клієнтів, попри вікові категорії, абсолютно комфортно та якісно працювати в такому форматі.
Хоча й до офісу ми, звичайно, повернемося. Людина ж «тварина соціальна» /посміхається/. Ми всі потребуємо живого спілкування. Але робочі моменти суттєво переїдуть до онлайну.
Про суд
Дуже сподіваюся, що цей тренд торкнеться й судової системи. На жаль, їй карантинна ситуація не дала поштовху для впровадження електронного судочинства.
Чому? Бюрократичні механізми, недопрацьовані алгоритми, відсутність фінансування. Плюс сама судова система противиться цьому.
Новації у практиці
Як керуючий партнер я беру участь в усіх практиках. Ключова зміна в судовій — це більший перехід в онлайн. Це найконсервативніша практика, яка доволі довго цього уникала. Наша компанія — значною мірою «дитя кризи», свою активну роботу в Києві ми розпочали у 2008 році, тому такі періоди для нас — це завжди і виклики, і можливості. Так, ми вже відкрили дві нових практики: конкуренційного (антимонопольного) права антимонопольну та торгового права (антидемпінгову).
Головні підсумки в антимонопольному праві
В Україні доволі суттєво змінився підхід Антимонопольного комітету, і це вплинуло на загальний ринок.
Новорічно-пандемічні підсумки для MORIS
Все заплановане реалізувалося. Пригадую березень місяць та реакцію партнерів і команди на ситуацію, що склалася. Прогнози були дуже напруженими: ми уявляли, що все складеться значно гірше, ніж вийшло в результаті. Це була повна невідомість, а вона, як відомо, сприяє генерації «неправильних» емоцій. Ми дуже задоволені підсумками року: і у фінансовому плані все вдалося, і команда збереглася, навіть розширили персональний склад окремих практик. Команда проявила максимальну стресостійкість та відповідальність.
А коли Кабмін розпочав «карантинні гойдалки» — то вводять локдаун, то ні — ми подивилися на досвід роботи міжнародних компаній і все ж залишилися в онлайні, принаймні до середини січня 2021..
Про секрет виживання
Ключову роль зіграв людський фактор і підхід команди, яка дала змогу працювати в максимальному темпі. Від початку карантину всі колеги швидко активізувалися.
Друге — онлайн-робота не стала для нас відкриттям. І до пандемії ми значну кількість уваги приділяли так званій діджиталізації. Поступово. Тому десь на 60-70% точно були готові до такого режиму.
Новорічно-пандемічні підсумки для країни загалом
Країна стрес-тест пройшла, але, скоріше, завдяки бізнесу та громадянам, аніж владі. Важливий момент — яким буде 2021. Якщо буде загострення пандемії та, відповідно, поглиблення економічної кризи, це буде дуже важким викликом для України.
Власний прогноз на 2021
Ключовий фактор — якщо епідемічна ситуація не погіршиться, то, думаю, що ми зайдемо на точку невеликого, але зростання.
Про 5 головних трендів юрринку 2020
Тренд перший. Всі та все в онлайн.
Тренд другий. Стрес-тест за стрес-тестом.
Тренд третій. Економія (див. тренд перший).
Тренд четвертий. Лояльність та командність.
Тренд п’ятий. Максимально професійна поведінка юрринку в контексті раптової коронакризи. Фейлів чи провалів не спостерігалося.
Крім того, ця криза сильно згуртувала юридичний ринок, точно зросла толерантність між його учасниками.
А якщо не буде поглиблення пандемії, то одним із трендів 2021 бачу злиття & поглинання. Дуже цікаво буде спостерігати, як окремі фірми вийдуть з кризового періоду.
2021: до чого готуватися юристам?
Я би готувався до точки виходу з чергового кризового циклу — це ключовий момент десятиріччя, очевидно. Мобільність, оперативність — головні риси тих, хто «задаватиме музику» на наступні 10 років.
Підсумки одним реченням
«Цей рік — це треш». Це коротко.
Але насправді він приніс і багато користі, дав змогу посилитися. Можна навіть так:
«Цей рік став дуже серйозним викликом. Для всіх».