«All on fire» або як юридичний ринок 2020 пережив, 2 серія. Ario Law Firm
КИЇВ — 24 грудня 2020 року. Ми продовжуємо спеціальний проєкт All on fire, де разом із капітанами топ-кораблів юридичного океану підбиваємо ключові підсумки скаженого непростого року, фіксуючи інсайди з перших вуст. Врешті ми підіб’ємо загальні підсумки року та сформуємо вектор розвитку 2021, яким його бачать капітани. А поки, до слова запрошується член Правління АПУ, старший партнер Ario Law Firm Юліан Хорунжий.
«Підсумки одним реченням? Двома буквами: «Ой!»
Робота з клієнтами: що нового?
Звісно, говорити про те, що 2020 рік не вніс корективи в підходи у роботі з клієнтами, не можна. Але ці зміни не були аж настільки значними, як можна було б очікувати на початку «карантинної реальності».
Так, онлайн-спілкування дійсно побільшало, проте навіть під час повного локдауну навесні ми не відмовлялися від очних зустрічей з дотриманням необхідних санітарних заходів.
В технічному плані онлайн-спілкування жодних питань з нашого боку не виникало. Ще до того, як це стало мейнстрімом, ми були підготовлені та мали необхідну технічну базу такого роду комунікації як всередині команди, так і з клієнтами. З деякими клієнтами, які територіально знаходяться за межами України, так ми спілкуємося постійно.
Окрім формату спілкування та з огляду на ситуацію, у якій опинився весь український бізнес, ми ввели більш гнучку систему оплати послуг, запровадили практику проведення антикризових PRO BONO консультацій, що стосуються всіх аспектів ведення бізнесу в умовах коронакризи.
Такі заходи дозволили нам не просто зберегти існуючих клієнтів, а й значно розширити клієнтську базу.
Особливий «клієнтський бум» у нас прийшовся на осінь цього року, коли період невизначеності, що Україна пережила навесні та влітку, став поступово йти на спад.
Новації в практиці
З огляду на сучасні реалії судової системи в Україні виникло бажання дещо зменшити питому вагу судової практики та відкривати для себе і для команди нові горизонти. Зокрема, нас особливо зацікавила практика IT-права, яка стане одним із орієнтирів наступного року. Вже на сьогодні у роботі нашої фірми знаходяться декілька цікавих проєктів, що стосуються сфери IT.
Про зміни в усіх інших практиках: погляд збоку
Казати про якісь глобальні зміни, викликані саме коронакризою, не доводиться. На розвиток юрринку більшою мірою вплинули зміни у законодавстві.
Проте не можу не зазначити тренд, про який наразі не говорить лише лінивий. Це діджиталізація процесів. Наведу випадок із власної практики. Наші опоненти в одній зі справ просили суд перенести засідання, тому що один з учасників захворів на Сovid-19. Суддя відмовив опонентам у перенесенні, аргументувавши це можливістю вийти в засідання за допомогою технічних засобів зв’язку. Тобто навіть хвороба вже на сьогодні перестає бути причиною неявки до суду.
Новорічно-пандемічні підсумки для Ario
Ще на початку історії з карантинними заходами ми ставили перед собою завдання зберегти команду. В результаті на кінець року нас стало більше на 4 фахівці.
Під час локдауну ми перевели всіх на дистанційний режим роботи, при цьому двері офісу були відчинені для тих, кому зручніше працювати з робочого місця. Тому задовго до закінчення загальнонаціонального карантину команда Ario Law Firm повним складом працювала в офісі. Це було виключно бажанням колег. Хоча, як вже зазначалося, для нас діяльність на відстані якихось труднощів не викликала, адже робота з онлайн-платформами у нас велася і до коронакризи.
Проте буде неправильним не казати й про негативні наслідки впливу пандемії на роботу команди. Загальне економічне просідання вдарило по всім, і на деякий час нам довелося відмовитися від бонусів та премій. Тут важливо подякувати усій нашій команді, яка сприйняла це з розумінням.
А для країни загалом?
Як би не хотілось видавати бажане за дійсне, але фінансові наслідки пандемії є очевидними. Питання лише в тому, чи вже почався відскок від дна або ж на нас ще чекають коливання?
Схиляюся до думки, що економічно Україну ще буде «штормити».
Про 5 головних трендів юрринку 2020
Тренд перший. Діджиталізація юридичних та адміністративних процесів.
Тренд другий. Масштабування юридичного бізнесу, коли більші стають ще більшими, а інші просідають.
Тренд третій. Вплив покоління міленіалів на роботу юридичного ринку, поступовий відхід від консервативних моделей. Причому в Україні цей процес значно більше виражений, аніж в країнах Заходу.
Тренд четвертий. Турборежим українського парламенту у розрізі підготовки та ухвалення законодавчих змін. До речі, як на мене, то саме цей фактор куди більше вплинув на роботу юрринку, аніж коронакриза.
Тренд п’ятий. Майже провалена судова реформа.
2021: до чого готуватися юристам?
— Діджиталізація проникатиме у ще більшу кількість сфер юридичної та особистої діяльності. При цьому офлайн-діяльність ставатиме дорожчою.
— Міленіали з їх підходами та філософією так само активніше впливатимуть на функціонування юрринку. Дистанційність багатьох процесів посилюватиметься.
— Продовжать посилювати вплив антикорупційні тренди.
— Розвиватимуться практики, пов’язані з інноваційними технологіями. У зв’язку з ухваленням нового корпоративного законодавства, що пов’язане з контрольованими іноземними компаніями (набере чинності з 1 січня 2022 року), зросте попит клієнтів на вибудовування нової корпоративної архітектури, пошук найбільш «м’яких шляхів» деофшоризації.
— Хочеться вірити у збільшення іноземних клієнтів з інвестиційними проєктами як наслідок законодавчих змін цього року.
Підсумки одним реченням
Двома буквами: «Ой!»
Частина перша. Ader Haber.
Частина третя. Axon Partners.