Україномовний бізнес: до яких стягнень готуватися порушникам закону?

КИЇВ — 17 грудня 2020 року. З 16 січня наступного року вся галузь обслуговування в Україні має перейти виключно в україномовний формат. Які передбачені вимоги до бізнесу та на які санкції чекати порушникам закону? Розповів Андрій Іванов, старший адвокат практики вирішення спорів Адвокатського об’єднання MORIS, спеціально для видання AIN.

— Обслуговування українською мовою передбачено статтею 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який набрав чинності 16.07.2019.

Сама стаття згідно Прикінцевих та перехідних положень цього Закону набирає чинності через 18 місяців з дня набрання чинності Законом, тобто з 16 січня 2021 року.

Норма передбачає, що мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова.

Підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізособи-підприємці, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів (тобто всі бізнеси, що передбачають торгівлю, обслуговування населення, надання інших послуг) здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари (послуги), в тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою. Це правило стосується й суб’єктів електронної комерції (ті ж таки інтернет-магазини).

Водночас інформація державною може дублюватися іншими мовами.

Виняток з цього правила Закон передбачає лише один — на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.

Вимоги Закону прості — вся документація, листування з державними органами, реклама, інформація про товари, роботи та послуги (крім торгових марок), яка надається в письмовій або усній формі, має надаватися державною мовою, крім випадків, коли клієнт не попросить здійснювати його персональне обслуговування іншою мовою, яка є прийнятна і для нього, і для закладу.

Про стягнення

Застосування стягнення у випадках, встановлених Законом, за його порушення належать до завдань Уповноваженого із захисту державної мови.

Положеннями Закону було доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення новими статтями щодо санкцій за порушення Закону, які складають (залежно від того, хто саме допустив порушення) від 200 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на сьогодні це від 3400 до 11 900 гривень).

Проте слід зауважити, що зміни до КУпАП набудуть чинності лише в липні 2022 року. Починаючи з січня 2021 року і до набрання чинності змінами до КУпАП єдиною можливою санкцією для застосування Уповноваженим буде накладення штрафу у розмірі від 300 до 400 НМДГ (тобто від 5100 до 6800 гривень) за повторне протягом року порушення вимог, встановлених статтею 30 цього Закону, суб’єктами господарювання, що провадять господарську діяльність на території України.

У вас є цікава ідея заходу?