Коли очікувати справедливості в Кагарлицькій справі?

КИЇВ — 30 жовтня 2020 року. У травні поточного року відбувся черговий страшний кейс поліцейського свавілля: оперуповноважені застосували тортури до жінки-свідка, врешті зґвалтувавши її. Паралельно один із поліцейських здійснював постріли з табельної зброї над головою жертви, а після цього обидва застосували фізичну силу до чоловіка, який на той момент перебував у відділку. На постріли ніхто не відреагував. Вже 27 жовтня стало відомо, що Голосіївський райсуд м. Києва звільнив з-під варти одного з фігурантів справи.

Ми дізналися більше від адвокатки потерпілої. Про перебіг справи та очікування від подальшого розвитку подій розповіла Злата Симоненко, радниця Sayenko Kharenko.

Детальніше поговорити зі Златою Симоненко та Оленою Сотник про Кагарлицьку справу та шляхи самозахисту від правоохоронців можна буде 3 листопада під час спільного прямого ефіру АПУ та ділового видання The Page. 

Спеціальний матеріал для «Новое.Время».

— Шість місяців тому Україну жахнула новина про жорстоке зґвалтування молодої дівчини в Кагарлицькому відділі поліції. Ця обставина стала відома саме завдяки її сміливості та офіційній заяві про те, що відбулось у ніч з 23 на 24 травня 2020 року в кабінеті відділка поліції. Сказати, що це був шок — не сказати нічого.

Спочатку на новину швидко відреагувала Київська обласна прокуратура, а потім Державне бюро розслідувань разом із Офісом Генерального прокурора. Зокрема, Департамент щодо катувань та інших серйозних порушень з боку правоохоронних органів.

Майже одразу було відкрито кримінальне провадження за цим фактом, обшуки в Кагарлицькому відділі поліції, зібрано пояснення від потерпілої тощо. Однак під час проведення невідкладних слідчих дій було з’ясовано, що співробітниками відділку поліції було вчинено не тільки зґвалтування, а й катування та тортури стосовно потерпілої. Окрім того, в ту ніч застосовували катування не тільки до потерпілої, а й ще до однієї особи.

На захист інтересів потерпілої стало п’ять адвокатів, народні депутати України, громадські діячі та суспільство. 

На момент затримання та обрання запобіжного заходу двом підозрюваним особам було зрозуміло, що це лише початок виборювання справедливості в цьому кримінальному провадженні. За час досудового розслідування було проведено понад 20 різних експертиз, серед них і ті, що проводилися вперше для доведення настання наслідків катувань та тортур для потерпілої. Окрім того, було встановлено майже покроково всі деталі тієї страшної ночі, а також те, що передувало такій нелюдській поведінці співробітників поліції. Збирання по частинах доказів — це результат великої праці всіх сторін: і прокурорів, і слідчих, і представників потерпілої. На сьогодні за фактами катування і вчинення тортур пред’явлено підозру 4 особам з Кагарлицького відділу поліції. 

Заглиблення в деталі кримінального провадження, отримання все більше і більше нових показань, доступу до документів дало змогу слідству зрозуміти, що катування та тортури у цьому відділку — це норма, а не виняток. З’ясувалося, що катування для отримання показань було і до цього часу, однак більше шокує ігнорування таких жахливих обставин з боку керівництва. І саме завдяки виявленим слідством обставинам 27 жовтня повідомлення про підозру було вручено безпосередньо колишньому керівнику Кагарлицького відділу поліції та обрано йому запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Прогнози щодо кримінального провадження важко будувати. Варто розуміти, що це об’ємне, багатоепізодичне кримінальне провадження з декількома підозрюваними, з десятками свідків, різними експертизами, показаннями та іншими доказами, які будуть пред’явлені в суді для оцінки.

Минулого тижня керівництво Державного бюро розслідувань повідомило про те, що планується завершення досудового розслідування та передача обвинувального акту в суд. Однак коли ми побачимо справедливість та чи взагалі побачимо її в цьому кримінальному провадженні? Це риторичне питання, яке потребує часу. Але все більше і більше стривоженості викликають окремі обставини. Наприклад, зміна запобіжного заходу одному з підозрюваних з тримання під вартою на цілодобовий домашній арешт. Аргументація судді поки не зрозуміла, повний текст рішення буде лише 2 листопада, однак сам факт того, що понад місяць потерпілій просили забезпечити охорону, її сім’ї неодноразово погрожували, а підозрювані підозрюються в насильницьких злочинах, однак їх відпускають під домашній арешт, дотримання якого ніхто не буде контролювати, викликає занепокоєння.

Без огляду на всі «дивні» обставини справи, хочеться вірити, що молода смілива дівчина, яка не побоялась повідомити про злочини з боку співробітників поліції, побачить, що в Україні може наступати справедливість, не зважаючи на те, яка в тебе посада чи «авторитет» в районі, адже це є двигуном для змін та розвитку в системі.

У вас є цікава ідея заходу?