Які наслідки матиме рішення КСУ щодо скасування статті 366-1?

КИЇВ — 29 жовтня 2020 року. 27 жовтня Конституційний Суд України визнав незаконною кримінальну статтю про незаконне збагачення чиновників і необхідності електронного декларування ними своїх доходів. Про 6 головних наслідків такого рішення розповів Президент Асоціації правників України, партнер VB PARTBERS Денис Бугай спеціально для «Сегодня».

— У 2014 р. в Україні була запроваджена кримінальна відповідальність за декларування державними службовцями, депутатами недостовірної інформації  ст. 366-1 Кримінального кодексу України.

Так, стаття 366-1 ККУ передбачала відповідальність за а) декларування недостовірних відомостей або б) умисне неподання декларації.

Вона не узгоджувалася з конституційними принципами верховенства права, правової визначеності, законності, індивідуальної відповідальності, заборони втручання в особисте життя та розповсюдження конфіденційної інформації.

27 жовтня на закритому засіданні КСУ було прийнято рішення про визнання статті 366-1 КК України такою, що не відповідає Конституції.

Минулого року КСУ вже скасовував статтю про незаконне збагачення (ст. 368-2 КК України) за аналогічною процедурою. Відповідне рішення було ухвалено 26 лютого 2019 року. 

Таким чином, стаття ККУ про недостовірне декларування  втратила свою чинність з 27 жовтня поточного року. Таке рішення КСУ є остаточним, не підлягає оскарженню та не може бути переглянутим.

Наслідки:

1. Закриття всіх кримінальних проваджень за ст. 366-1 КК України.

2. Припинення будь-яких слідчих дій в межах цих проваджень.

3. Припинення судового розгляду для прийняття судом рішення про закриття кримінального провадження.

4. Неможливість використання надалі доказів, зібраних під час розслідування недостовірного декларування, їх недопустимість.

5. Неможливість притягнення надалі до кримінальної відповідальності за декларування недостовірної інформації вже розпочатих кримінальних проваджень щодо тих самих діянь, навіть в разі прийняття нової редакції статті про недостовірне декларування.

6. Кримінальні провадження мають бути закритті слідчими/прокурорами автоматично. Разом з цим, це не перешкоджає захисту самостійно подавати слідству відповідні клопотання про закриття.

У вас є цікава ідея заходу?