Правила ІНКОТЕРМС®2020: нові тенденції в міжнародній торгівлі
КИЇВ — 27 жовтня 2020 року. За ініціативи Комітету АПУ з міжнародного права відбулося онлайн-обговорення нових тенденцій і загальних новел у міжнародній торгівлі. Модерувала захід Анна Буквич, Голова Комітету АПУ з міжнародного права.
Загальне щодо ІНКОТЕРМС®2020
Що це?
ІНКОТЕРМС® (International commercial terms) — це погоджений набір міжнародних правил у форматі словника — розповіла Віта Мірошниченко, керівниця практики митного регулювання та міжнародної торгівлі АО «PwC Legal Ukraine»:
«Такі правила створюють прозорі та зрозумілі умови для всіх і визначають важливі обов'язки покупців та продавців щодо поставки товарів за контрактами купівлі-продажу».
Еволюція цих правил розпочалася доволі давно — перший звід був опублікований ще в 1936 році. Створений він був з метою зібрати практику, що має найбільший попит акумулювати її, а найтрендовіші аспекти акумулювати вже безпосередньо до комерційної торгівлі. Простіше — правила ІНКОТЕРМС® відображають сучасні реалії комерційної торгівлі. Відтоді змінюються вони кожні 10 років.
Важливо знати! З появою нової версії правил – чинність старих не скасовується.
На які питання відповідає ІНКОТЕРМС®2020?
1. Зобов’язання та його розподіл у взаємовідносинах між продавцем та покупцем.
2. Ризики.
3. Витрати кожної зі сторін.
Що ІНКОТЕРМС® не регулює?
Пані Мірошниченко зауважила, що розповсюдженим є помилкове переконання, що правила регулюють щось, окрім згаданих «трьох китів». Серед аспектів, які не стосуються ІНКОТЕРМС® спікерка уточнила:
1. Специфікацію товарів, що продаються.
2. Час, місце та засіб оплати.
3. Засоби правового захисту та санкції.
4. Право інтелектуальної власності.
Крім того, правила й не обходять тарифи, заборони, форс-мажорні обставини.
Що нового у версії 2020?
Відтепер правила ІНКОТЕРМС® поділяються на 4, а на 2 класи: ті, що використовуються для мультимодального виду транспорту та ті, що використовуються для морського та внутрішнього водного транспорту.
Для застосування версії 2020 спікерка радить — по-перше, в контракті потрібно вказати посилання на версію, яку плануєте застосовувати. Далі — варто максимально точно географічно вказати порт, місце, пункт, з огляду на обставини, в обраних правилах ІНКОТЕРМС®.
При цьому, при включенні до договору купівлі-продажу правил версії 2020, використовувати символ торговельної марки не потрібно.
А от Юрій Беденко, юрист ЮФ «AGA Partners» зауважив, що, без огляду на нову редакцію, питання застосування цих правил залишилися незмінними:
«Наразі українське законодавство та торгова практика надають однозначні відповіді на більшість запитань. Та, враховуючи мінливість законодавства, відповіді на запитання можуть також змінюватись, впливаючи на особливості застосування INCOTERMS».
Спікер наголосив — експортерам й імпортерам варто відстежувати зміни у законодавстві щодо застосування INCOTERMS та слідкувати за торговою практикою.
Підписуйтеся на наші сторінки у мережах Facebook, Youtube, Instagram, LinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Всі записи вебінарів від АПУ можна переглянути за посиланням.