Комітет АПУ звернувся до уряду з вимогою забезпечити належне функціонування ЄДР

КИЇВ — 23 вересня 2020 року. Комітет АПУ з конституційного права, адміністративного права та прав людини звернувся до Прем’єр-міністра України — Дениса Шмигаля з вимогою якнайшвидше забезпечити належне функціонування Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі  ЄДР) та надали рекомендації для пришвидшення цього процесу.

За повідомленням Мін’юсту, 11 серпня до промислової експлуатації було введено оновлене програмне забезпечення ЄДР. Відповідно до наказу Міністерства, адміністратором реєстру було визначено державне підприємство «Національні інформаційні системи» (далі — ДП «НАІС»). Саме ним у 2017 році була розпочата розробка нового програмного забезпечення ЄДР  відтоді на процедуру витрачено принаймні 36,8 млн. грн.

Нагадаємо, що серед запланованих ДП «НАІС» результатів було зазначено про:

1) спрощений доступ користувачів до реєстру завдяки використанню сучасних технологій;

2) сприяння протидії рейдерству завдяки новим додатковим механізмам контролю та модулю безпеки;

3) покращення якості внесення даних про кінцевих бенефіціарних власників шляхом їх чіткого структурування та відокремлення від засновників.

Врешті, в оновленому програмному забезпеченні ЄДР уже виявлено помилки та технічні несправності, які дозволяють констатувати  мети оновлення не досягнуто. Зокрема, функціонал ЄДР працює нестабільно (значно гірше, ніж до оновлення), зміст інформації із ЄДР у різних джерелах надається в неповному обсязі, всупереч вимогам закону, наявні розбіжності в різних джерелах інформації з ЄДР:

«Внаслідок цього не дотримуються вимоги щодо систематичного та оперативного оприлюднення та оновлення інформації ЄДР, забезпечення достовірності та повноти зазначеної інформації й гарантованості права на її отримання в цілому»,  йдеться в зверненні Комітету АПУ.

З огляду на безпрецедентне значення реєстру для забезпечення безпеки та обороноздатності держави, забезпечення його належного функціонування є пріоритетним, тому потребує привернення уваги на найвищому державному рівні.

Крім того, експерти звернули увагу на доцільність ініціювання додаткових заходів для з’ясування обставин належного виконання адміністратором реєстру своїх обов’язків.

З повним текстом відкритого звернення можна ознайомитися за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?