Про ідеальний спосіб врегулювання спорів та його головні переваги

КИЇВ — 31 серпня 2020 року. Про можливі шляхи вирішення розбіжностей варто потурбуватися ще на початку проєкту чи підписання договору. Відтак, ми віднайшли найшвидший і зрозуміліший метод, який щороку лише набуває популярності. Отже, міжнародний комерційний арбітраж  що це та в чому полягають головні його переваги? На питання відповіла Ольга Кучмієнко, заступниця Голови Комітету АПУ з міжнародного права, адвокатка, к.ю.н., юристка Bombardier Transportation Sweden AB.

— Думати про вирішення спору, коли він уже виник  пізно. Відтак, про можливі шляхи вирішення розбіжностей варто потурбуватися ще на початку проєкту чи підписання договору. Попри наявність своїх особливостей, майже ідеальним рішенням є саме арбітражний розгляд. «Приватний суд», «private court of pale and grey hair men»  як тільки не називали міжнародний арбітраж. Втім, цей спосіб вирішення спорів лише набуває популярності протягом останніх десятиліть. Чому? Розглянемо кілька основних його переваг.

Що таке арбітраж?

Ми поговоримо про міжнародний комерційний арбітраж — це, по суті, приватний метод вирішенням спору на основі домовленості сторін.

Перевага 1. Автономія волевиявлення сторін – перша скрипка

Дороговказ, перша скрипка та наріжний камінь всього процесу  домовленість сторін. Вони можуть домовлятися ледь не про всі аспекти вирішення спору: обрати правила (SCC, ICC, ICSID тощо), юрисдикції, інституції для адміністрування чи ad hoc (арбітраж, створений для вирішення цього спору). Варіанти комбінацій може бути сотні, та сторони обмеженні своєю фантазією, деякими загальними вимогами права арбітражного застереження та місцем арбітражу.

Перевага 2. Арбітражне застереження є окремим контрактом

Ледь не ключова перевага арбітражу  навіть якщо недійсним є основний контракт, це не означає, що арбітражна угода є такою ж. Найчастіше вона міститься в арбітражному застереженні та оцінюється на предмет дійсності окремо. На практиці скласти недійсне застереження практично неможливо. Звісно, якщо ви працюєте з професіоналами.

Перевага 3. KompetenzKompetenz

Арбітражний трибунал самостійно розв'язує питання про наявність власної юрисдикції розглядати справу. При цьому, питання вирішується на основі арбітражної угоди сторін і застосовного права. Це означає, що якщо хтось має сумніви щодо можливості розгляду спору в арбітражному порядку саме цим трибуналом, то призначені арбітри мають достатньо повноважень вирішити це питання. Необхідності звертатися до суду та чекати на рішення немає, за нечисельними винятками (наприклад, для виконання рішення чи його скасування у випадку процесуальних порушень). Це означає, що якщо ви точно знаєте, хто розглядатиме ваш спір то, на відміну від багатьох судових розглядів, вашою справою не будуть «грати в футбол» різні судові органи.

Перевага 4. Остаточність, або «не втрачайте свої бізнес можливості з арбітражем»

Винесене арбітражне рішення є остаточним і не підлягає перегляду по суті. Це означає, що суд або жоден інший орган не може скасувати рішення арбітражу, просто якщо не згоден із рішенням, яке винесли арбітри. Найчастіше можна запропонувати розглянути потенційні спори в арбітражі, якщо іноземний інвестор остерігається стартувати проєкт через недосконале правосуддя в певній країні. 

Іншими словами, арбітраж  це саме для вас, якщо спір виник або може виникнути через те, що ви обрали для проєкту «неправильну країну».

Перевага 5. Дешевше, швидше, конфіденційніше!

В більшості випадків міжнародний арбітраж є недорогим, швидшим та найзрозумілішим методом вирішення спорів за розгляд справи в іноземному суді. Відтак, якщо ви працюєте з іноземними контрагентами, (наприклад, місце виконання договору не в Україні) і вони наполягають на розгляді спорів поза українськими судами, то ми зазвичай радимо розглянути саме арбітраж, як достойну альтернативу. Чому? По-перше, з точки зору часових і грошових затрат, це буде ефективніше. По-друге, найчастіше арбітражні процеси є конфіденційними. Це правило прописано процесуальними законами багатьох країн або сторони можуть додатково домовитися про нерозголошення навіть самого факту спору в арбітражному застереженні. Відтак, інші з ваших контрагентів не знатимуть про вашу участь в процесі, якщо ви цього не бажаєте.

Бонус. Практичність

Крім юридичних переваг арбітраж має суто практичну перевагу. Він є нейтральним форумом вирішення спору для контрагентів з різних країн. Тих, які з очевидних причин не хочуть грати за правилами країни-суперника через непорозуміння. Нейтральне місце для вирішення спору, за нейтральними правилами та особисто обраними арбітрами  спокійно вирішує це питання.

У підсумку

Таким чином, міжнародний комерційний арбітраж, як демократія  він є хоча й не є ідеальною, проте найкращою альтернативою в багатьох випадках. Відтак, раджу замислитися про включення арбітражного застереження до контракту з вашим контрагентом, якщо:

1. ви та ваш контрагент ведете бізнес в різних країнах;

2. виконання контракту передбачено за кордоном;

3. ви хочете досягти максимальної нейтральності у вирішенні спору.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?