Про новий міжнародний арбітражний суд від Івана Ліщини

КИЇВ — 04 серпня 2020 року. За ініціативи комітетів АПУ з альтернативних вирішень спорів та процесуального права відбувся вебінар з обговорення нового міжнародного арбітражного суду. Презентував ідею її співавтор, заступник Міністра юстиції України — Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.

За словами спікера, з моменту народження ідеї щодо проведення вебінару-презентації ситуація встигла суттєво змінитися. Зокрема, в межах розробки нової структури змінилася концепція ідеї. Так, пан Ліщина розповів, що за дорученням Міністра юстиції наразі спільно із Проєктом USAID та міжнародними експертами розробляється концепція скоріше нового міжнародного комерційного суду, а не арбітражу. Арбітраж вбачається додатковою структурою.

Про народження ідеї «створення чогось нового, що буде спрямовано на щось нове»

Одночасно в Офісі Президента та Міністерстві юстиції України розглядалося два ключових питання для вирішення за допомогою новоствореної структури.

Перше — щодо інвестиційних спорів і захисту інвесторів. Пан Ліщина розповів, що наразі наявні notice про інвестиційні спори, пов’язані зі змінами в законодавстві: «Ми всі знаємо про ситуацію із «зеленою» енергетикою тощо». З іншого боку, за словами спікера, більшість таких скарг стосується неякісного розгляду справ у господарському чи адміністративному судах.

Друге питання стосується проблеми значної невдоволеності інвесторів якістю українського судочинства. За їх словами, судді погано розуміються на матерії міжнародного приватного права. 

Так народилася ідея створення окремого суду для 1) виокремлення справ, які потенційно можуть призвести до інвестиційних спорів і передачі їх до новоствореного органу, та 2)виведення спорів з іноземними інвесторами за межі судової системи — до арбітражу.

Про попередні варіанти

Ініціативі передувала альтернативна концепція залучення до України вже наявної арбітражної інституції, наприклад, ICC (International Chamber of Commerce — Міжнародної торгової палати). Ідея полягала у відкритті в Україні Палатою свого представництва з відповідним підлаштуванням своїх процесуальних правил до українських.

Крім того, розглядалося ще дві концепції. Перша полягала в модернізації існуючого МКАС-у (Міжнародного арбітражного суду при ТПП України) з можливістю створення при ТПП додаткового суду з індивідуальними процесуальними правилами та розширенням переліку суддів шляхом долучення іноземних колег.

Третя ідея — створення альтернативної міжнародної арбітражної інституції, яка б розглядала і комерційні спори, й інвестиційні. Так, для інвесторів передбачалася б можливість звертатися до такого суду безпосередньо.

Врешті, за ініціативою Мін’юсту було започатковано програму USAID із залученням міжнародних експертів — саме їм був доручений розгляд всіх можливих форм організації такої альтернативи в Україні.  

Що було далі?

Результати дослідження експертів були такими:

1. Вони звернулися до керівництва всіх великих арбітражних інституцій, потенційно зацікавлених у співпраці. Відповідь була одностайною: «Не зацікавлені».

2. Щодо модернізації МКАС-у експерти дійшли до висновку, що теоретично варіант можливий, проте потенційна вартість його втілення (як фінансова її складова, так і обсяг зусиль) була б непомірно значною. Зокрема, суттєвих зусиль потребувало б розвіяння стереотипного ставлення до інституту як до пострадянського.

3. Щодо створення нової інституції. Ідея знайшла свою підтримку навіть у бізнес-асоціаціях і посольствах, проте незрозумілим залишався механізм і джерело її фінансування — те саме стосувалося визначення часових меж.

Тому основною була обрана концепція створення нового міжнародного комерційного суду у складі судової системи України. Іван Ліщина розповів, що ідея вже широко розповсюджена в країнах ЄС. Зокрема, такий суд засновано в Нідерландах, Франції, Німеччині, наразі утворюється і в Бельгії. Отже, Україна враховує й іноземний досвід.

В чому полягає ідея?

У створенні окремого інституту, який спеціалізується саме на застосуванні міжнародного приватного права для розгляду спорів з іноземним елементом: «Ідея полягає в зосередженні всіх справ, пов’язаних з арбітражем, в одному суді».

Так, відтепер буде наявний інститут договірної підсудності. Крім того, суд розглядатиме в якості виключної юрисдикції всі справи, пов’язані з визнанням, виконанням, підтримкою рішень міжнародних арбітражів і їх переглядом з місцем розгляду в Україні. До виключної юрисдикції суду також буде належати розгляд справ, які виникають з контрактів із арбітражними застереженнями.

_____________________________________________________________________

Підписуйтеся на наші сторінки у мережах FacebookYoutubeInstagramLinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу.

Долучайтесь до АПУ

Будьте в курсі актуальних новин від Асоціації правників України. Отримайте доступ до корисної інформації та освітніх можливостей. Ми будемо раді проконсультувати вас і надати всю необхідну підтримку.