Перехід на облік газу в енергетичних одиницях: до чого готуватися споживачам?

КИЇВ - 23 червня 2020 року. 16 червня 2020 року Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт №2553 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії. Прийняття цього законопроєкту важливе для інтеграції до європейського ринку газу та імплементації Третього енергетичного пакета в Україні. Чи запрацює енергетична реформа та які труднощі можуть виникнути у гравців ринку та споживачів? Відповідь надала Марина Гріцишина, Голова Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу, керівниця практики енергетики Sayenko Kharenko.

Законопроєктом №2553 передбачається здійснення розрахунків на ринку природного газу за обсягом природного газу у одиницях енергії, що визначається за вищою теплотою згоряння. В якості одиниці вимірювання енергії природного газу застосовується кіловат-година [кВт∙год]. При цьому застосування нової одиниці вимірювання передбачається для розрахунків за газ під час купівлі-продажу, постачання, споживання, надання послуг з транспортування, розподілу та зберігання.

Попри те, що цей законопроєкт розглядається як технічний, ці зміни також важливі для приведення обліку газу до європейських стандартів. Водночас, для впровадження змін в обліку не достатньо прийняття законопроєкту №2553 та потрібна додаткова робота щодо зміни вторинного законодавства та вирішення технічних питань.

Взагалі питання переходу на облік газу в енергетичних одиницях не нове для ринку газу України. В жовтні 2019 року ТОВ «Оператор ГТС України» підписав меморандум про співпрацю з Проєктом енергетичної безпеки USAID, де одним із питань була саме розробка змін до законодавства для переходу від метричних (кубічних метрів) до енергетичних (кВт∙год) одиниць для операцій у газовому секторі.

Щодо технічної готовності для впровадження змін обліку у учасників ринку газу різна ситуація. Деякі учасники готувались до переходу на новий облік, а деякі ще ні. Так, за повідомленням Укртрансгазу, українські газосховища здійснюють необхідне технічне переоснащення та зможуть перейти на новий облік газу в енергетичних одиницях до кінця 2020 року. На додаток, в тестовому режимі Укртрансгаз вже застосовує кіловат-години при закачуванні та відборі до газосховищ. Водночас до впровадження нового обліку потрібна готовність всіх інших учасників ринку газу, а саме, операторів газорозподільних систем, оператора газотранспортної системи, газовидобувних компаній, споживачів.

Окрім технічної готовності, для впровадження нового обліку потрібні зміни в нормативних актах щодо постачання, розподілу, транспортування та зберігання газу. Зокрема, після прийняття законопроєкту підлягають перегляду положення Кодексу газотранспортної системи, Кодекс розподільних систем, типових форм договорів. На думку представників НКРЕКП перехід на новий облік можливий напевно через рік та потребує не лише підготовки нормативної бази, але й споживачів  для впровадження таких змін.

Таким чином, впровадження обліку газу в енергетичних одиницях є важливим для подальшого реформування ринку газу України та приведення у відповідність з європейським законодавством. Водночас, прийняття законопроєкту №2553 недостатньо для введення нового обліку та це питання потребує комплексного підходу з технічних та правових питань.

У вас є цікава ідея заходу?