Про нові реалії в умовах нового закону про фінмоніторинг

КИЇВ  25 травня 2020 року. За ініціативи Комітету АПУ з податкового та митного права відбулося онлайн-обговорення новацій, привнесених новим законом про фінансовий моніторинг і їх вплив на правників. Модератор вебінару  Тетяна Лисовець, адвокатка, старша партнерка АК «Соколовський і партнери». В обговоренні взяли участь Геннадій Зеленов, заступник керівника департаменту аналітичної та правової роботи, начальник правового управління (ІІІ) Верховного Суду та Едуард Голодницький, адвокат CEO legaltech проекту Firm24.

«Про те, як ми поступово стаємо особами, які можуть нести ризик для своїх клієнтів»

Нагадаємо, що новий Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі — Закон) набув чинності 28 квітня. На думку Тетяни Лисовець, без огляду на жорсткість запроваджених ним заходів, він також надає низку нових можливостей. Проте, в цілому, з огляду на новації, наразі законодавство про фінмоніторинг стосовно саме юридичної частини ринку буде діяти формально, або не буде діяти взагалі.

Крім того, за словами пані Лисовець, воно є навіть дещо небезпечним, адже прив’язує юриста до клієнта безпосередньо. Наслідком може стати пряме їх асоціювання аж до визначення «співучасник злочину».

Права стали обов’язком?

Під час екскурсу новаціями закону пані Лисовець зауважила про те, що значна кількість прав для суб’єктів господарювання за новим законом про фінмоніторинг стали зобов’язаннями. Жорсткість запроваджених норм, за її словами, спрямована на контроль фінансових потоків та можливих протиправних дій.

«Адвокате, ти тепер суб’єкт!»

Суб’єкти фінмоніторингу

Серед них виокремлені: Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку, Мін’юст, Міністерство цифрової трансформації України, Нацбанк України та Держслужба фінмоніторингу. Правники, при цьому, належать до спеціально визначених суб’єктів первинного фінмоніторингу (далі – СПФМ). Це – адвокатські бюро та об’єднання, нотаріуси, суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги та консультують з питань оподаткування.

При цьому, відповідно до ч.3 ст.10 Закону №361-ІХ, АО та АБ мають змогу уникнути такої «суб’єктності» в моніторингу.

Коли адвокат має виконувати функції СПФМ?

Детально проаналізувавши п1. ч.1 ст.10 Закону, пані Лисовець дійшла до висновку, що виконання обов’язків СПФМ лежить саме в площині обслуговування господарської діяльності: купівля-продаж нерухомості, суб’єктів господарювання та корпоративних прав, управління активами клієнта, його банківським рахунком тощо.

Обов’язки СПФМ

Один з них  стати на облік у спецуповноваженому органі. Та діючий наразі порядок про таку процедуру, досі не оновлений і орієнтується на старий закон:

«Тобто, ми можемо ним користуватися та за його допомогою аргументувати відсутність обставин для взяття на облік»,  зауважила Тетяна Лисовець.

Крім того, вона нагадала, що, відповідно до Порядку, суб’єкти господарювання зобов’язані ставати на облік лише у випадку встановлення ділових відносин клієнта, а не з моменту реєстрації, наприклад, АБ.

До обов’язків СПФМ також належить перевірка нових і наявних клієнтів – ідентифікація, верифікація, тощо. Процедура передбачає отримання від клієнта значної кількості операцій. Найцікавішим пані Лисовець назвала той факт, що «обсяг дій при здійсненні кожного із заходів належної перевірки визначається СПФМ з урахуванням ризик-профілю клієнта». Ризикоорієнтований підхід передбачає можливість встановлення власного порядку відповідної перевірки.

До посилених заходів перевірки тепер належать: складні та незвично великі фіноперації, проведені у незвичний спосіб або з неочевидною метою, законною чи економічною. Такі положення спікерка назвала вкрай дискреційними, адже незрозумілою залишається навіть сторона, яка визначає ці критерії.

Про відповідального працівника СПФМ

На думку модераторки, норма щодо правового статусу відповідального працівника СПФМ значного розвитку не набуде. Проте зауважила, що Законом запроваджена серйозна відповідальність за його невиконання, тому вельми ймовірно, що АО та АБ будуть змушені визначатися з таким працівником і відповідними заходами його підготовки.

Всі записи вебінарів від АПУ можна переглянути за посиланням. Підписуйтеся на наші сторінки сторінках у мережах FacebookYoutubeInstagramLinkedIn, а також Телеграм-канал АПУ та слідкуйте за оновленнями на нашому сайті. Про всі оновлення ми повідомляємо в режимі реального часу. 

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК