Цифровізація правосуддя: очікування суспільства

КИЇВ  19 травня 2020 року. Нещодавно Асоціація правників України виступила із вимогою про негайне запровадження електронного судочинства в Україні. У своєму відкритому зверненні правники підкреслили – вони готові надавати експертну підтримку щодо подальших кроків його реалізації. Напередодні АПУ спільно з Проєктом ЄС «Право-Justice» провела онлайн-обговорення цього питання. До нього долучилися представники Вищої ради правосуддя, Державної судової адміністрації України, народних депутатів України, судді Верховного Суду, міжнародних експертів і адвокатів.

Отже, чим викликана нагальна потреба такого запровадження, на що це вплине та що ж пропонують юристи? Дізналися в Ольги Лопушанської, координаторки законопроєктної роботи Асоціації правників України, к.ю.н. 

Спеціально для Interfax.

— Декілька днів тому Асоціація правників України виступила з вимогою якнайшвидшого запровадження електронного судочинства в Україні. Чим обумовлена нагальна потреба такого запровадження? Чому це важливо? Чому негайно?

— Право людини на захист своїх прав є один із основоположних і завдання держави – забезпечити цей захист. Чим у надзвичайніших умовах перебуває світ – тим важливішими є питання безпеки і повноцінної роботи інститутів держави для захисту прав людини.

Якісні послуги від держави, які можна отримати швидко - не просто тренд, а вимога часу. Людям потрібні прості та зрозумілі алгоритми отримання таких послуг. Крім того, економічна криза, яка поглиблюється, як в Україні, так і у світі, вимагає від влади  економії ресурсів.

Поточна ситуація зі здійсненням правосуддя під час пандемії продемонструвала, що Україна запізнилася із запуском Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС). Негайне запровадження електронного судочинства по всій країні дозволить виправити цю ситуацію та повноцінно реалізувати право людини на справедливий суд вже зараз.

Слід також зауважити, що у липні 2019 року соціологічна служба Центру Разумкова спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва провела опитування українців «Судова реформа очима громадян: що може позитивно вплинути на довіру до суду?». 17,2 % громадян зазначили, що найбільш позитивно вплинути на рівень довіри до суду може саме запровадження «електронного суду» (надання судових послуг через Інтернет).

Що може змінитися після його запровадження в Україні? Як це відобразиться на громадянах?

Передовсім, це дозволить оптимізувати робочі процеси та навантаження як для суддів і працівників суду, так і для адвокатів. Безпаперовий документообіг зекономить час і бюджетні кошти.

Ми працювали над тим, щоб рекомендації охопили всі найважливіші питання для повсюдного запровадження електронного судочинства. Це дозволить, не виїжджаючи навіть із найвіддаленішого населеного пункту України, подати позов і взяти участь у розгляді справи. Суддя ж, перебуваючи у відрядженні, матиме змогу ознайомлюватися із матеріалами справи в електронному кабінеті.

Крім вимоги, звернення АПУ містить рекомендації щодо такого впровадження. Їх 11, якщо я не помиляюся. Поради мають комплексний характер?

— Абсолютно вірно, Асоціація надала 11 рекомендацій, як правового, так й організаційного характеру. Вони дозволять комплексно врегулювати питання та закласти потужний фундамент для цифровізації правосуддя.

Зокрема, запропоновано поетапно запустити систему ЄСІТС, забезпечити об’єднання ЄСІТС з іншими базами та реєстрами, забезпечити участь адвоката у судочинстві онлайн, що надасть можливість як подавати документи й ознайомлюватися із ними, так і брати участь у судовому засіданні, й ін.

У процесі роботи над рекомендаціями, було проаналізовано інформацію про позитивний зарубіжний досвід, практику національних судів. Крім того, до підготовки документу долучилися суддя і практикуючі адвокати, які поділилися своїми міркуваннями, щодо того, яким має бути процес онлайн.

— Чи планує Асоціація правників і надалі висвітлювати цю ініціативу?

— Асоціація готова надавати експертну підтримку стосовно подальших кроків для повноцінного запуску системи електронного судочинства. Крім того, ми продовжимо моніторити його впровадження і робити аналіз ситуації.

У вас є цікава ідея заходу?