Форс-мажор & COVID-19: стаття-лайфхак для правників

КИЇВ  30 березня 2020 року. Щодня правники відповідають на десятки запитань від бізнес-спільноти про «чудодійний форс-мажор», як спасіння від зайвих витрат. Наталія Сліпенчук, адвокатка, кандидатка юридичних наук, керуюча партнерка SLIPENCHUK PARTNERS детально проаналізувала фактор форс-мажору. Матеріал допоможе сформувати для себе грамотний механізм генерації коректних меседжів та вектору подальших дій в таких умовах.

Варто поговорити про ці та інші питання, щоб представники бізнесу отримували одинакові та коректні меседжі про те як діяти в таких непевних умовах.

Чи зростатиме інтерес до форс-мажору за наступні декілька місяців?

Тема одержання свідоцтва про форс-мажорні обставини однозначно зберігатиме актуальність, але вже в помірній площині. Передусім через усвідомлення бізнесом двох основних моментів. Перший   факт засвідчення  ТПП обставин непереборної сили, які унеможливили виконання конкретного   зобов’язання, сам по собі нічого не означає. Другий  частина гострих питань буде знята на рівні законів та підзаконних нормативних актів, як це відбулось зі звільненням від плати за землю чи податку на нерухомість, можливого відстрочення оплати тіла та відсотків за кредитними договорами.

Який основний меседж має транслювати юридична спільнота?

Потрібно спробувати домовитись, але при цьому готувати доказову базу для захисту. Отримання сертифікату буде сприйматися судом лише як один із аргументів, оскільки  не є актом державного органу, не має наперед визначеної сили та обов’язкового  характеру для суб’єктів правовідносин.

На які процедурні особливості засвідчення форс-мажору слід звернути увагу?

Як відомо, одне зобов’язання один сертифікат.  Арифметика витрат проста, рахуємо кількість на вартість, що особливо актуально при значній кількості навіть однотипних договорів. Тарифи на послугу засвідчення форс-мажору визначаються кожною регіональною ТПП та ТПП  України окремо на підставі рішень президій. Послуга складається з двох складових, розгляду документів та власне засвідчення наявності обставин непереборної сили. Відповідно, в окремих випадках доцільніше звертатися в регіональні ТПП, але з урахуванням обмежень встановлених Регламентом від 18.12.2014 № 44 (5) та застережень щодо розгляду в самих договорах. Звертаємось у разі вже порушеного строку виконання зобов’язання, що відбулось внаслідок впровадження  заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення COVID-19.

Незважаючи на спрощення процедури подання заяви, ніхто не знімає проблематику доведення причинно-наслідкового зв’язку між запровадженим карантином та  неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань.

Для яких зобовязань будуть найбільш потрібні сертифікати?

Загалом йдеться про чотири групи зобов’язань для яких «працює» форс-мажор. З них, станом на сьогодні, найбільш актуальними є договірні (здійснення поставки, виконання робіт, орендні правовідносини).

Спільними зусиллями, нам вдалося пояснити бізнесу, що йдеться про можливість звільнення від штрафних санкцій за невиконання, а не самого обов’язку за договором. Плюс слід врахувати відповідальність на невиконання грошового зобов’язання.

Щодо обговорюваних всіма орендних платежів, то можливі два варіанти звільнення від сплати. Ідеальна ситуація  якщо це передбачено безпосередньо в договорі, що буває вкрай рідко. Інший варіант  застосування ч. 6 ст. 762 ЦК України, згідно з якою наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане через   обставини, за які він не відповідає. Однак, в ряді випадків буде складно довести об’єктивну неможливість використання приміщення через карантинні заходи. Дана стаття  є ширшою у застосуванні, тому отримання сертифікату про форс-мажорні обставини лише підкріпить правову позицію.

Чи можна говорити про універсальні рішення для захисту клієнтів?

Звичайно ні, лише про вивчення кожної окремої ситуації та розроблення індивідуальних алгоритмів захисту.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК