Відкриті дані – основа для юридичної роботи. Інструкція з використання
КИЇВ — 04 березня 2020 року. За ініціативи Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету відбулася дискусія про відкриті дані як основи для юридичної роботи.
По-перше, відкриті дані — це інформація, яка відповідає трьом вимогам:
— є публічною;
— опублікована у форматі, яка дозволяє її автоматичну обробку (csv, xml, json);
— розповсюджується вільно та безоплатно.
Використовуючи їх можна будувати алгоритми юридичних дій, автоматизовувати свою роботу та позбутися рутини. Експерти обговорили шляхи відкриття даних через GR, статті та запити. Крім того, вони розповіли про шляхи їх використання при супроводі поточної діяльності компанії і в судовій роботі та точки перетину як відкритих даних з персональними.
Так, Дарина Даниленко, Head of PR at Опендатабот розповіла про джерела, де можна знайти відкриті дані в Україні:
Data.gov.ua — Єдиний портал відкритих даних;
Офіційні сайти міністерств, парламенту, Уряду, судів, прокуратури;
http://bi.prozorro.org/ — ресурс про державні закупівлі;
https://clarity-project.info/ — ресурс про закупівлі, який об’єднує реєстри відкритих даних;
http://declarations.com.ua/ — містить дані про корупційні злочини;
Posipaky.info — портал для відслідковування осіб, що є помічниками народних депутатів;
Opendatabot — об’єднує всі відкриті державні дані.
Відкриті дані & автоматизація юридичних процесів
Про шляхи їх використання у процесах розповів Микита Підгайний, СЕО Bot&Partners, юридичний інженер Опендатабот. За його словами, розпочати варто з пошуку процесів, які повторюються найчастіше, після чого зробити їх автоматичними:
«В кожній юридичній компанії чи юрдепартаменті є процеси, які базуються на зовнішніх даних. Проте, більшість з них є відкритими і ви можете вже зараз додати їх до своєї системи і вводити автоматично».
Після цього потрібно виписати потрібні дані під кожне завдання, та знайти джерело данних. Для цього він радить скористатися можна Єдиним порталом відкритих даних і знайти потрібний реєстр там, адже інші ресурси не завжди працюють з ними:
«Тож якщо ви будете їх використовувати, важливо знайти першоджерело й переконатися в тому, що ці дані є офіційними».
Далі, власне, фундація юридичного алгоритму. Необхідно описати всі дії покроково: шляхи роботи з даними та рішень, які приймаєте на їх основі. Автоматизовані врешті інструменти можна використовувати для заповнення договорів/рахунків/актів, перевірки контрагентів та судової роботи.
Розкрив складні стосунки між відкритими та персональними даними Андрій Удовиченко, CPO Bot&Partners. Зокрема, він розглянув підстави для її обробки та запропонував шляхи захисту даних. Експерт підкреслив, що, на відміну від Європи, де з травня 2018 року в силу вступив Загальний регламент щодо захисту даних (General Data Protection Regulation (GDPR), в Україні ситуація набагато гірша.
Ми нагадуємо, що Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.