Законопроєкт №1210 — податкова лібералізація чи терор?
КИЇВ — 05 лютого 2020 року. За ініціативи Комітету АПУ з податкового та митного права відбулося засідання, присвячене обговоренню низки новел законопроекту №1210 про деофшоризацію, більше відомого як «законопроект про податковий терор». Із спеціальною доповіддю виступив Едуард Голодницький, адвокат, CEO legaltech проекту Firm24. В обговоренні взяли участь Андрій Реун, керівник податкової практики ЮФ Evris та Юлія Федосюк, адвокат, head of tax and corporate ASA GROUP.
Нагадаємо, що Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві був ухвалений Верховною Радою України 16 січня 2020 року. Остаточний текст закону ще не опублікований.
Модератор заходу, Тетяна Лисовець, голова Комітету АПУ з податкового та митного права, старший партнер «Соколовський і Партнери», згадала про його історію, зокрема, нагадавши про широке обговорення проекту закону та баталії, які відбувалися задля його покращення. Зокрема, у вересні минулого року Комітет АПУ звернувся із пропозиціями про внесення змін до автора законопроєкту Данила Гетманцева, голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. Тоді експерти звернули увагу на аспекти, які значно та необґрунтовано посилюють тиск на платників податків, а також тягнуть за собою корупційні ризики.
Від початку документ передбав зміни за трьома напрямками: зміни в адмініструванні, підвищення окремих податкових ставок та запровадження правил BEPS. До моменту кінцевого розгляду законопроєкт був доповнений значною кількістю поправок, а частина з найжорсткіших вимог пом'якшена. У документі з’явилися норми щодо підвищення штрафів, розширення прав податківців та посилення податкового контролю.
У своєму виступі особливу увагу пан Голодницький приділив ст. 392, якою буде доповнений Податковий кодекс, а саме, КІК-ам – контрольованим іноземним компаніям. Це — фірми, які зареєстровані в іноземній державі, однак контролюються резидентами України.
З 2021 року чинності наберуть норми про їх оподаткування — вводиться контроль за фінансовими операціями. За умови, якщо частка українського резидента в компанії становитиме 1/4 або більше, компанія буде вважатися контрольованою. За умови, якщо прибуток по КІК буде меншим за 2 млн євро, то від податків вона звільняється. Тим не менш, без огляду на прибутки, подання звітів про всі операції з нерезидентами є обов’язковим. Крім того, у рамках запровадження правил BEPS збільшується кількість виплат, які прирівнюються до дивідендів.
З презентацією Едуарда Голодницького можна детально ознайомитися за посиланням.
Отже, законопроект №1210 — це лібералізація чи терор? Висновки можна буде робити після публікації остаточної версії закону.
Ми нагадуємо, що Асоціація правників України проводить онлайн-трансляції всіх засідань комітетів для членів регіональних відділень. Якщо ви бажаєте отримати доступ до перегляду відео, будь ласка, надішліть посилання на вашу сторінку в мережі «Фейсбук» на адресу електронної пошти: amaksimov@uba.ua.