Нормативні зміни щодо продажу електричної енергії — сприяння чи удар?

КИЇВ — 19 грудня 2019 року. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) впровадила низку постанов щодо продажу електричної енергії за зеленим тарифом та за акційною ціною. Відповідні зміни викликали бурхливе обговорення перед ухваленням. Тож, до чого вони призведуть? Сприяння це чи удар для інвестклімату? Відповіді надала Марина Гріцишина, Голова Комітету з енергетики, нафти та газу, радниця ЮФ «Sayenko Kharenko», детально проаналізувавши зміни.

Для виконання вимог Законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про альтернативні джерела енергії» НКРЕКП прийняла 13 грудня 2019 року низку постанов, що регулюють продаж електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії («ВДЕ»):

І. Постанова, якою вносяться зміни до Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії («Порядок для виробників ВДЕ»), та Типового договору про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом («PPA за «зеленим» тарифом»), що були затверджені постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641.

Звертаємо увагу, що виробникам ВДЕ за «зеленим» тарифом необхідно протягом 15 робочих днів з дня отримання від ДП «Гарантований покупець» двох примірників додаткової угоди підписати таку додаткову угоду для приведення раніше укладених PPA у відповідність до нової редакції PPA.

У випадку ненадання виробником ВДЕ за «зеленим» тарифом підписаної додаткової угоди ДП «Гарантований покупець» протягом 1 місяця - PPA підлягає розірванню.

Основні зміни до Порядку для виробників ВДЕ:

  1. Скорочується строк для укладення PPA за «зеленим» тарифом.

ДП «Гарантований покупець» повинен надати кандидату у виробнику ВДЕ за «зеленим» тарифом підписаний PPA протягом 10 робочих днів після отримання всіх необхідних документів, які передбачені Порядком для виробників ВДЕ. До внесення змін такий строк становив 15 робочих днів.

  1. Доповнюється перелік документів для укладення PPA за «зеленим» тарифом.

а) виробникам ВДЕ із встановленим «зеленим» тарифом необхідно додатково надавати такі документи:

— перелік точок комерційного обліку електроенергії по кожному об’єкту ВДЕ;

— однолінійну схему кожного об’єкта ВДЕ із зазначенням точок комерційного обліку електричної енергії та меж балансової належності електричних мереж;

— заяву довільної форми про обрання порядку вирішення спорів.

б) для укладення pre-PPA необхідно додатково надавати такий документ:

— інформацію щодо об’єктів ВДЕ, які будуть побудовані та/або введені в експлуатацію із зазначенням дати введення в експлуатацію, місця знаходження об’єкта ВДЕ, виду ВДЕ та потужності.

  1. Змінюються умови щодо права виробників ВДЕ вирішувати спори в арбітражі за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ІСС) з місцем арбітражу у місті Париж (Французька Республіка).

Враховуючи внесені зміни, спори можуть передаватися на розгляд до арбітражу, коли одночасно виконуються наступні умови:

— виробник ВДЕ є підприємством з іноземними інвестиціями в розумінні Господарського кодексу України;

— під час укладення PPA виробник ВДЕ зазначив про обрання порядку вирішення спорів в арбітражі.

Крім того, запроваджуються внески для покриття арбітражних витрат ДП «Гарантований покупець».

У випадку обрання порядку вирішення спорів в арбітражі виробник ВДЕ повинен сплачувати внески для покриття арбітражних витрат ДП «Гарантований покупець». Сплачувати такі внески не потрібно, якщо виробник ВДЕ не вибрав арбітраж. Порядком для виробників ВДЕ врегульовуються умови, що стосуються сплати таких внесків.

Основні зміни до PPA за «зеленим» тарифом:

  1. Доповнюються умови щодо можливості передачі прав і обов’язків, які виникають за PPA.

Як і в попередній редакції PPA, права і обов’язки за PPA можуть передаватися третім особам тільки після отримання письмової згоди іншої сторони за PPA.

PPA доповнюється переліком умов за наявності яких, в тому числі, але не виключно, ДП «Гарантований покупець» надає таку згоду:

— об’єктом передачі прав, що виникають за PPA може бути виключно право вимоги про сплату безспірної заборгованості ДП «Гарантований покупець» перед виробником ВДЕ за «зеленим» тарифом щодо остаточного розрахунку з оплати відпущеної електричної енергії розрахункового періоду (місяця);

— на дату вчинення правочину, виробник ВДЕ за «зеленим» тарифом повинен виконати перед ДП «Гарантований покупець» усі наявні зустрічні грошові зобов’язання за PPA, строк виконання яких настав;

— право вимоги, відступлення якої є предметом правочину не може бути передано новим кредитором іншій особі, у разі такого відступлення такий правочин є нікчемним;

— правочин вчиняється на виконання грошових зобов’язань виробника ВДЕ за «зеленим» тарифом перед новим кредитором, пов’язаних із залученням кредитних ресурсів для забезпечення виробництва електричної енергії із альтернативних джерел та її продажу ДП «Гарантований покупець», строк виконання яких настав, у розмірі, що відповідає сумі заборгованості за PPA;

— передача прав не може містити умови, що погіршують фінансовий стан ДП «Гарантований покупець» (у тому числі несуть ризики настання таких негативних наслідків) та суперечать чинному на час його вчинення законодавству;

— а також інші умови, які передбачені в PPA.

Особливістю цих умов є те, що вони не є виключними. Це означає, що інші умови також можуть застосовуватися.

  1. Необхідність інформування виробником за «зеленим» тарифом ДП «Гарантований покупець» у разі настання змін у документах, які необхідні для укладення PPA, протягом 1 дня після настання таких змін.

ІІ. Постанова «Про затвердження Типового договору купівлі-продажу електричної енергії між гарантованим покупцем та суб’єктом господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку» («PPAза аукціонною ціною»).

PPA за аукціонною ціною в цілому є ідентичним до основних положень PPA за «зеленим» тарифом.

Проте серед особливостей PPA за аукціонною ціною можна виділити наступне:

— передбачено можливість збільшення строку для будівництва та ведення об’єкта ВДЕ в експлуатацію на 1 рік. Це вимагає внесення відповідних змін в PPA та надання переможцем аукціону додаткової безвідкличної банківської гарантії;

— аукціонна ціна в євроцентах та її гривневий еквівалент фіксується в тексті PPA.

Слід зазначити, що порядок укладення PPA за аукціонною ціною повинен врегульовуватися Порядком проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, який буде затверджений Кабінетом Міністрів України.

ІІІ. Постанова «Про затвердження Порядку продажу та обліку електричної енергії, виробленої споживачами, а також розрахунків за неї» («Порядок для споживачів»).

До затвердження цього Порядку порядок діяльності споживачів не був врегульований. Споживачі, так само як і виробники ВДЕ за «зеленим» тарифом, продаватимуть електричну енергію за «зеленим» тарифом ДП «Гарантований покупець», але тільки в обсязі, що перевищує їх місячне споживання. Ще однією особливістю діяльності споживачів є те, що їм не потрібно отримувати ліцензію на виробництво електричної енергії.

Таким чином, зміни можна вважати позитивними та стосуються, зокрема, можливості передачі прав за PPA, що є важливою умовою при залученні інвесторів для реалізації проєктів ВДЕ. Крім того, зменшується строк для укладення PPA за «зеленим» тарифом, а перелік документів для укладення PPA за «зеленим» тарифом тепер детально регламентований.

Стати членом АПУ - надихаючий нетворкінг, експертиза, практичні інструменти для розвитку та інші переваги членства

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК