Lviv IT Law Forum: неформально про успіхи та дилеми сфери

ЛЬВІВ — 15 листопада 2019 року. Як ІТ компаніям боротися із тероризмом ФОПів, чи є сенс у договорах про нерозголошення і неконкуренцію в Україні і яка з форм супроводу ІТ бізнесу краща: інхауси чи зовнішні консультанти? Ці та інші актуальні виклики сфери розглянули під час Lviv IT Law Forum, організованого Асоціацією правників України за сприяння Проекту ЄС «Право-Justice».

Захід відкрили Артем Стоянов, Віцепрезидент АПУ, старший партнер Юридичної групи LCF, Іван Городиський, Голова Відділення АПУ у Львівській області, адвокат, керуючий партнер Dexis Partners, Оксана Цимбрівська, національна експертка Проекту ЄС «Право-Justice», і Тарас Бачинський, керуючий партнер АО «Бачинський та партнери».

Це перший неформальний захід, де учасники мали змогу в інтерактивному форматі обговорити нагальні питання разом із експертами, серед яких: інхауси, HR та CFO ІТ найбільших ІТ компаній Львова та Києва.

Артем Стоянов, зокрема, зазначив: не зважаючи на те, що це не перший ІТ форум у Львові, пальма унікальності належить саме йому:

«Ми живемо в інформаційній ері, та, на жаль, правове забезпечення сфери досі залишається недосконалим. Тож це — неймовірний майданчик для того, аби легко виправити цю ситуацію».

«Non-compete and non-solicit clauses».

Першу сесію форуму модерувала Наталя Василечко, партнерка АО «Бачинський та партнери», адвокатка. Учасники обговорили порядок вирішення спорів про неконкуренцію та непереманювання, альтернативні способи захисту бізнесу та нагальні аспекти роботи українського законодавства. Згодом вони дійшли до висновку, що регулювати за вітчизняним законом і вирішувати спори в Україні — не найкраща ідея.

Зокрема, Юрій Репета, юрист First Chair Legal, підкреслив: не варто «стріляти по горобцях»: «Перш за все, розглядайте юрисдикції, що близькі до Ваших бізнес-процесів, іf not — Нідерландів, Великобританії або Делавера».

Юрій Корнага, equity partner AXON Partners, зазначив, що якісна робота ринку можлива лише за умови наявності чесних правил гри, формування яких в Україні лише триває. Він запропонував сфокусувати увагу на встановленні цивілізованих чітких правил взаємодії бізнесу та підрядників:

«Адже у «мистецтві добра і справедливості», в більшості випадків, остання — на стороні бізнесу. Тож від встановлення в NSA/NCA «золотих» правил виграють усі».

Його підтримав Дмитро Зеленко, СLO Moris.tech. До неконкуренції експерт ставиться скептично, адже, на переконання експерта, через недосконалість законодавства та відповідної практики в Україні згадані NCA не працюють взагалі — найчастіше їх просто маскують під інші договори. Однак якщо ви все ж маєте намір укладання NCA, найкращою альтернативою для захисту власного бізнесу, за словами юриста, буде імплементація міжнародної практики, зокрема США, з урахуванням всіх критеріїв ідеального NSA/NCA.

Свій виступ про поради та пастки щодо NCA та NSA Андрій Волос, юридичний радник Eleks, запропонував у форматі queeze-гри «Правда&вигадка» у реальному часі. Зокрема, учасники дізналися, що NCA може заборонити «і на конкурента працювати, і власний бізнес мати».

Workshop.

Разом із ведучим Микитою Полатайком, керівником ІТ-практики ЮФ Aequо, у міні ток-шоу взяли участь експерти: Оксана Бульба, керівниця юридичного департаменту Luxoft, Олег Кириєвський, керуючий партнер First Chair Legal, Остап Маланюк, HR директор Perfectial, Анна Мурадова, CFO Vector Software, та всі гості заходу.

Вони розглянули ланку з 6 типових кейсів шантажу та шкідництва на ґрунті особистого конфлікту «підприємство VS підрядник».

У підсумку всі учасники обговорення дійшли висновку, що співпраця, комунікація, постійний контроль внутрішніх процесів, аналітика PR-ринку та ризиків і чітко прописані договори — це п’ять стовпів успішного самозахисту від внутрішнього тероризму.

«Все про опціони за 20 хвилин».

У перерві між дискусіями Василь Лютий, юрист Genesis, розповів все, що варто знати про опціон в українському бізнесі, його lifetime, механізм роботи та способи успішної реалізації.

*Опціон — право отримати долю в компанії в майбутньому на попередньо встановлених умовах.

У життєвому циклі опціону він виокремив декілька важливих подій: Grant date — день призначення опціону; Cliff — захисний бар’єр, рік до моменту отримання першої порції опціонів. Якщо співробітник звільняється раніше, він не отримує нічого; Vesting period — можливість отримати опціон не одразу, а поступово, протягом декількох років, щомісяця. В момент нарахування останньої частки ви отримуєте право на викуп повної кількості наданих опціонів.

Серед найбільш поширених тригерів для реалізації опціону експерт виокремив продаж компанії (change of control) або продаж значної кількості активів (business sale).

Наостанок він дав декілька практичних порад щодо збереження власних активів, зокрема:

«Найпростіший шлях повернути опціон — просто чітко прописати в договорі всі необхідні умови. Суд буде виходити з ваших домовленостей».

Найдобріша дискусія.

Остання сесія форуму була присвячена дискусії «inHouse vs консультанти». Модератор — Іван Городиський.

Учасники зійшлися на думці, що стосовно ефективності одна сторона не лише не виключає іншу, вони доповнюють одна одну, утворючи ідеальну синергію. Крім того, важливу роль грає індивідуальність відповідно до потреб та рівня розвитку компанії, яка залучає фахівців.

«Завжди має місце розрахунок — якщо бізнесу потрібен юрист на >20 годин/тиждень, то варто наймати інхауза, якщо ж необхідний обсяг є меншим, можна звертатися до зовнішнього консалтингу», — підкреслила Ольга Джочка, партнерка T&M Boutique Law Firm.

Її підтримав Микита Полатайко, додавши, що, важко уявити компанію, якій не потрібен інхауз: «У компанії повинна перебувати людина, яка є носієм всієї інформації — бекграунду. Отже, тільки синхронна робота, тільки разом».

Крім того, сфери пов’язані між собою спільною ланкою взаєморозвитку. Зокрема, Василь Лютий підкреслив необхідність наявності ментора від початку кар’єри та зауважив:

«Консалтинг та інхауз чудово доповнюють один одного стосовно скілів».

З ним погодився Олег Зеліско, юрист Intellias, додавши: в інхаузи справді краще йти з консалтингу, «адже там ти перебуваєш у професійному середовищі, яке відповідно сприяє твоєму зростанню».

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність генеральному партнеру заходу Moris.tech,  партнерам заходу АО Бачинський та партнериMichalis Tsitsekkos & Associates LLC, AXON Partners, Dexin Partners, а також інформаційним партнерам за сприяння та підтримку в організації заходу!

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК