ХІІІ Діалоги про корпоративне, частина 1

КИЇВ — 25 жовтня 2019 року. Відбувся ХІІІ Щорічний форум з корпоративного права — традиційний захід з обговорення актуальних питань та останніх тенденцій сфери.

У вступному слові Денис Бугай, Президент Асоціації правників України, партнер VB Partners, підкреслив, що ініціатива, розпочата 13 років тому, не лише успішно розвивається, але і генерує нові форми активності:

«Спільнота експертів з корпоративного права АПУ проявляє ініціативу та впливає на процес реформування цієї галузі права».

Він також підкреслив, що прийняття прогресивного Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі — Закон про ТОВ) та позиція АПУ щодо законопроекту №1056-1 — лише два приклади успіху. Пан Бугай подякував Раді Комітету з корпоративного права та фондового ринку і його очільниці Анні Бабич за їхній внесок у розвиток правничої спільноти.

Із ключовою доповіддю про страхування відповідальності в угодах про злиття і поглинання та ризиків з гарантій і запевнень виступив Александер Ракоші, партнер віденського офісу CMS Reich-Rohrwig Hainz. Він навів статистику застосування цієї практики, зокрема, звернув увагу на тенденцію значного приросту її використання у всьому світі. Однак пан Ракоші підкреслив, що в Україні, на жаль, вона і досі не впроваджена.

Зосередившись на перевагах практики, він зауважив, що через довготривалість процесу страхування компанії часто відмовляються від нього:

«Бачте, оцінка угоди страховиком є задовгою. У свою чергу, страховики не хочуть покривати ризики. Тож цей напрям страхування розроблено задля відшкодування збитків, спричинених невідомими ризиками».

За словами Александера Ракоші, існують спеціалізовані страхові компанії на угодах злиття та поглинання, професіонали, які значно пришвидшують процес. До них можна звернутися як безпосередньо, так і через посередника, який здійснить попередню оцінку. До моменту укладення страхового договору процес відбувається безкоштовно.

Перша сесія заходу під модеруванням АнниБабич, партнерки ЮФ Aequo, Голови Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, була присвячена обговоренню потенційних змін у цивільному законодавстві.

Наталія Кузнєцова, професорка кафедри цивільного права юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, зазначила, що не зважаючи на якісну роботу цивільного кодексу, яка не викликає серйозних зауважень, оновлення правового поля вже назріло:

«15 років роботи кодексу дають про себе знати та визначають нам вектори для його вдосконалення, тим більше, що реформування цивільного законодавства вже активізоване всюди: у Молдові, Франції тощо».

Крім того, стосовно корпоративного законодавства професорка наголосила, що з прийняттям Закону про ТОВ частина статей була виключена з ЦКУ, тому параграф про підприємницькі товариства нині є вкрай незрозумілим:

«Є акціонерні товариства, командитні товариства, повні товариства і немає ТОВ і ТДВ».

Олексій Кот, член робочої групи з рекодифікації Цивільного кодексу України, наголосив на необхідності модернізації цивільного законодавства спільними зусиллями, створення максимально простого інструменту для врегулювання бізнесу:

«Ми маємо зробити його таким, що відповідає потребам сьогодення, зокрема з огляду на Угоду про асоціацію з ЄС. Зв’язок між загальним законодавством та положенням має бути врегульованим саме цивільним законодавством, так, будуть істотно переглянуті положення про юридичних осіб».

Він підкреслив, що для цього наявні всі необхідні інструменти та наголосив: для бізнесу вкрай важливо не потрапити в пастку надрегулювання.

Владислав Власюк, директор Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції, розповів про історію протидії корпоративному рейдерству та досягнення законопроекту №1056-1 в частині корпоративних питань.

Відповідно до статистики він зазначив про значне зменшення випадків рейдерства у загальній їх кількості. Крім того, пан Власюк розповів про значні плани щодо діджиталізації, зокрема, щодо ЄДР. За його словами, кінцевого формату оновлень варто очікувати вже за рік, однак презентовані вони будуть вже незабаром.

Діалоги про корпоративне право, частина 2.1;

Діалоги про корпоративне право, частина 2.2;

Діалоги про корпоративне право, частина 3.

У вас є цікава ідея заходу?