VIII Cудовий Форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади»: День 2, ч.1

КИЇВ — 4 жовтня 2019 року. Другий день VIII Cудового форуму був присвячений обговоренню реформи судової системи, впливу судових рішень на економічну політику держави, основних векторів антикорупційної політики та інших актуальних питань правосуддя.

Підсумки щодо стану судової реформи в Україні та можливих векторів її розвитку підбивали на першій сесії разом із Анною Огренчук, членкинею Комісії з питань правової реформи при Президентові України, Головою Комітету АПУ з процесуального права, керуючою партнеркою Юридичної групи LCF.

Вона зазначила, що для ефективного правосуддя необхідна плідна взаємодія всіх гілок влади та відсутність конфронтації, постійний діалог. Пані Огренчук також підкреслила важливість підтримки Радою Європи процесу реформування судової системи в Україні.

Проаналізувала систему правосуддя України з позиції європейських стандартів Лорена Бахмайєр-Вінтер, професорка права Університету Комплутенсе в Мадриді (Іспанія), міжнародна експертка Ради Європи. Зокрема, вона зазначила: хоча реформа отримує схвальні відгуки, попереду значна кількість роботи. Вона порекомендувала зосередитися на реалізації змін, акцентувала увагу на необхідності правових стабільності та визначеності, а також незалежності у синтезі з підзвітністю судової влади.

«Попри все, закони можна спотворити. Пам’ятайте, що закони визначають правила гри, але грають у гру люди», — підкреслила пані Бахмайєр-Вінтер.

Її підтримав Арташес Мелікян, секретар Консультативної ради європейських суддів, наголосивши на необхідності не тільки приймати закони, але й переводити їх у практичну площину. Він розповів про роботу КРЕС (Консультативної ради європейських суддів), а також поділився висновками Ради Європи щодо незалежності судової гілки влади, що спрямовані на просування статусу суддів.

Пан Мелікян наголосив на необхідності запобігання корупції в правосудді задля посилення довіри до суду та доступу до нього загалом. Експерт також розповів про низку важливих стандартів, прийнятих КРЕС, зокрема, щодо принципів оцінки роботи суддів. Він підкреслив: оцінка їх роботи ніколи на має ставати знаряддям маніпуляції. Більше того — проводити таку оцінку мають у більшості саме судді заради збереження об’єктивності.

Щодо ролей голів суддів та професійної етики він зауважив:

«Голова — це перший серед рівних. Він не начальник, а гарант незалежності суддів. Всі мають поважати один одного та утримуватися від коментарів, які нашкодять іншим. Судді зобов’язані своєю роллю та функціями вести себе стримано та дотримуватися етичних принципів».

Наостанок пан Мелікян нагадав про вагомість ролі помічника судді, наголосив на необхідності асоціацій суддів та порекомендував представникам судової гілки влади підтримувати стосунки зі ЗМІ на належному рівні.

«Складається враження, що інших гілок влади у нас немає — є лише Президент. Саме сьогодні ми побачимо, чи є у нас влада, уряд, і як ми будемо функціонувати. Бо ось так — тихо та підступно до нас може прийти авторитаризм. Це небезпечно, та ми будемо захищати свою незалежність»*, — запевнила Валентина Данішевська, Голова Верховного Суду.

*Примітка. 4 жовтня Верховна Рада України під час засідання не ухвалила законопроєкт №1008, відправивши його на доопрацювання.

Вона розповіла про результати діяльності Верховного Суду України за останні два роки та зазначила:

«Суспільство буде всерйоз сприймати суддівську гілку влади лише тоді, коли суди почнуть працювати на повну потужність, а ми зробимо їх рішення настільки ж авторитетними. Реформи повинні співвідноситися з іншими процесами та попитом людей на суддівські послуги».

Пані Данішевська також підкреслила: термін «малозначні справи» існує лише для суддів, адже для суспільства кожна з них є надважливою. Наостанок Голова ВСУ резюмувала: скорочення ВСУ повинно відбуватися природнім шляхом та висловила сподівання щодо остаточної перемоги здорового глузду:

«Цей шлях ми можемо пройти не травматично як для суддів, так і для суспільства».

Богдан Львов,заступник Голови Верховного Суду, голова Касаційного господарського суду, висловився щодо високої якості господарської юрисдикції та наголосив на необхідності істотного підвищення рівня правової освіти і постійного професійного вдосконалення. Він також підкреслив, що головне у подальшому розвитку судової реформи — не структурні зміни, а узгоджена робота всіх гілок влади.

Катерина Широка, суддя Вищого антикорупційного суду України, розповіла про результати перших місяців роботи ВАКС. Зокрема, за перший місяць роботи було розглянуто: 86 кримінальних проваджень на 7 колегій і 747 клопотань, скарг та заяв на 6 слідчих суддів.

Щодо запропонованих змін сфери правосуддя висловився Микола Оніщук, ректор Національної школи суддів України, голова робочої групи з питань розвитку законодавства про організацію судової влади та здійснення правосуддя Комісії з питань правової реформи.

На його думку, нинішня нормативна модель організації системи правосуддя в Україні виглядає цілком співмірною кращим європейським стандартам. Водночас, серед нагальних проблем він виокремив відсутність якісної основи для реалізації зазначеної моделі.

Андрій Овсієнко, Голова Вищої ради правосуддя, зазначив, що одне з ключових завдань ВРП на сьогодні — формування потужного кадрового резерву, який дозволить оперативно вирішувати наявні прогалини. Також він підкреслив:

«Ми активно працюємо над єдиною консолідованою позицією задля створення потужної координації всіх судових інституцій».

Сергій Козьяков, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів — голова палати з питань добору і публічної служби суддів, наголосив на необхідності оптимізації та спрощення процедур Комісією з питань правової реформи задля підвищення якості роботи.

VIII Cудовий форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади». День 1;

VIII Cудовий форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади». День 2.2;

VIII Cудовий форум «TRIAS POLITICA: суд у системі гілок влади». День 2.3.

Переглянути трансляцію можна за посиланнями:

День 1;

День 2;

День 2, продовження.

Більше фото — за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?