Комітет АПУ закликає народних депутатів розглянути зміни до Законопроекту №1056-1

КИЇВ 25 вересня 2019 року. Комітет Асоціації правників України з корпоративного права та фондового ринку направив відкрите звернення до Президента України Володимира Зеленського, Заступниці Керівника Офісу Президента України, Юлії Ковалів, спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова, депутатів ВРУ, голів фракцій ВРУ, Голови Комітету з правової політики Ірини Венедіктової, Прем’єр-Міністра України Олексія Гончарука та Міністра юстиції Дениса Малюськи.

У своєму зверненні, представники Комітету АПУ висловили занепокоєння окремими положеннями Законопроекту №1056-1, закликавши не приймати його у запропонованій редакції та розглянути зміни до другого читання, а саме, стосовно обігу часток у товаристві з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ).

Зокрема, правники наголосили, — запропоновані зміни є шкідливими для бізнес-клімату та не вирішують проблеми рейдерства. Більш того, вони суттєво обмежуватимуть укладення правочинів із частками ТОВ через наступні причини:

1. Нотаріально посвідчений договір не є запобіжником від рейдерства з частками ТОВ;

2. Статистика не дозволяє стверджувати, що через підробку підписів в Україні відбувається масове рейдерство, а, відповідно, не підтверджує необхідність таких змін;

3. Законопроект запроваджує монополію нотаріусів, які будуть посвідчувати усі правочини з частками ТОВ та забороняє використання іноземного права. Прийняття Проекту Закону у такій редакції, фактично, створить неприйнятні умови для переважної більшості іноземних інвесторів: «Такого жорсткого регулювання в Україні не було ніколи, починаючи з 1991 року», — йдеться у тексті звернення;

4. Публічність приватних угод та втручання нотаріусів в приватну угоду. Запропоноване регулювання, на переконання Комітету АПУ, є неприпустимим;

5. Суттєве збільшення вартості оформлення правочину. Завдяки встановленню такої монополії нотаріуси зможуть встановлювати надмірні ціни на таку послугу.

Експерти наголошують — на практиці прийняття вказаних змін означитиме, що більшість бізнес-структур будуть виведені за межі України у більш привабливі юрисдикції, в тому числі, офшорні, з відповідними податковими наслідками.

З повним текстом відкритого звернення можна ознайомитися за посиланням.

Довідка. Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» № 1056-1 від 06.09.2019 р., прийнятий за основу 12 вересня 2019 року зі скороченим терміном підготовки до другого читання, а саме, стосовно обігу часток у ТОВ.

Ним також передбачається, що така реєстраційна дія буде вчинятися лише тим нотаріусом, який посвідчив правочин. Пояснювальна записка до Законопроекту вказує на необхідність цих змін, оскільки нинішня система державної реєстрації прав, зокрема прав на корпоративні права, містить багато прогалин та недоліків, що дозволяє недобросовісним особам у протиправний спосіб набувати контроль над відповідними активами.

У вас є цікава ідея заходу?