TAX FORUM, ч.3: Батл юрисдикцій та актуальні питання податкової практики

КИЇВ — 20 вересня 2019 року. На екваторі форуму відбувся батл юрисдикцій Люксембургу та Мальти, арбітром якого виступила Світлана Мусієнко, партнерка Sayenko Kharenkо. Аліна Васюренко, менеджерка міжнародного корпоративного оподаткування KPMG Luxembourg, та Олег Чайка, партнер, керівник практики міжнародного оподаткування та транскордонних транзакцій JURIMEX, розповіли про переваги та недоліки двох юрисдикцій, після чого учасники мали змогу самостійно обрати переможця, яким став Люксембург.

Третя сесія форуму була присвячена обговоренню актуальних питань української податкової практики. Модератором виступив Віталій Наконечний, адвокат.

Олена Букуєва,партнерка КМ Партнери, розповіла про компенсацію витрат на правову допомогу як новий важливий фактор вирішення податкових спорів. За її словами, кількість спорів суттєво зменшилася, а якість зросла. Експертка розповіла про очікування від процесу, серед яких:

1. Зменшення випадків сумнівних донарахувань.

2. Збільшення кількості спорів, що вирішуються на адміністративному рівні.

3. Більш якісний підхід перевіряючих до виявлення реальних правопорушень платників податків.

4. Як наслідок — зменшення кількості спорів з контролюючими органами загалом.

Про цифровізацію податкової сфери говорили разом із Наталією Швець,адвокаткою, податковою консультанткою Ario Law Firm.Зокрема, вона зауважила: значну частку у структурі податкових надходжень бюджету України становлять митні платежі. Застосування ж цифрових технологій у митному оформленні є основою для прозорості та спрощення процедури торгівлі. Експертка наголосила: на сьогодні цифровізація — один із пріоритетів державної політики.

«Дорога цивілізації вимощена квитанціями про сплату податків»

Василь Андрусяк,керівник практики податкового права MORIS, розповів про оподаткування діджитал-економіки: світові тренди боротьби з ухиленням від оподаткування цифрового бізнесу.

Що це таке, як це контролюється? Юрист зауважив: потрібно враховувати, що навіть на сьогодні не існує чітких правил гри, оскільки це питання підігрівається політичними амбіціями.

Доповідач розглянув приклади декількох країн, які самостійно впроваджують цифрове оподаткування. Зокрема, на прикладі Індії, Узбекистану та Австралії. Найгарячішим кейсом пан Андрусяк назвав справу Південної Дакоти (прецедент, коли суд став на сторону штату).

Верховний Суд відступив від позиції 1992 року, відомої як Quill. Згідно з цією позицією штат міг оподатковувати бізнес, який мав фізичну присутність у такому штаті. Суд погодився, що онлайн продавці мають несправедливу перевагу, оскільки не сплачують податок. Мотивував він свою позицію законом, а саме — оподаткуванню підлягали продажі майна, електронних продуктів або послуг, що поставляються в Південну Дакоту. Тобто критерієм для оподаткування було місцезнаходження покупця, а не продавця.

У підсумку юрист зазначив:

«Цифровізація — вже світовий тренд. Україна, напевно, вже скоро дійде до цієї змінної точки, адже довго ми не зможемо конкурувати зі світовими трендами. Головне пам’ятати — майбутнє вже наступило».

Роман Загрія, керуючий партнер ЮК «Право Гарант», присвятив виступ темі оподаткування в процедурах банкрутства. Зокрема, він підкреслив, що вже упродовж 15 років проблема стягнення податку на прибуток за процедурою ліквідації залишається невирішеною та наголосив на необхідності актуалізувати податкове законодавство.

TAX FORUM, ч.1: Тренди vs. новели податкового законодавства.

TAX FORUM, ч.2: CRS, BEPS, KIK та інші податкові нюанси міжнародних операцій.

TAX FORUM, ч.4: Діалог із суддями. 

У вас є цікава ідея заходу?