KAD 2019: найголовніше про арбітраж та медіацію від міжнародних експертів

КИЇВ — 13 вересня 2019 року. Найактуальніші питання арбітражу та медіації обговорили спільно з міжнародними експертами під час щорічного KYIV ARBITRATION DAYS.

З вітальним словом до учасників та гостей заходу звернулася Ірина Назарова, програмна координаторка заходу, керуюча партнерка Engarde Attorneys at Law. Вона представила організаційний комітет та зазначила:

«Ми рухаємося у правильному напрямку. Чому KAD досяг такого успіху? Завдяки людям, які здатні мислити масштабно та вирізняти можливості серед складнощів. Саме такі люди змінюють цей світ».

Першою із доповіддю виступила д-р Аліса Фреймут-Вольф, генеральна секретарка VIAC (Австрія), яка розповіла про варіацію вирішень спорів у арбітражі, зростання ролі та кількості жінок у арбітражному процесі, а також про необхідність та шляхи позбавлення від упереджень:

«Нам необхідна усвідомленість. У протилежному випадку виникає залежність від ментальних упереджень, які виникають самостійно та фатально впливають на наше життя. Лишають нас контролю над ним. Неусвідомленість тотожна несвободі». Експерт підсумувала: рівність в арбітражі — вже не міф, та ще не абсолютна реальність.

Перша сесія під модеруванням Дениса Лисенка, керуючого партнера AEQUO, була присвячена обговоренню Празьких правил та інших інструментів м’якого права. Учасники зосередили увагу на їх сутності, особливостях застосування, новаціях, перевагах та недоліках. Зокрема, Томас Вільямс, партнер Sultan Al‑Abdulla & Partners (Катар), підкреслив, що Празькі правила можуть застосовуватися за умови загальної згоди сторін або за ініціативи трибуналу. Даніель Грейнедер (Швейцарія) розповів про відмінності правил, звернувся до історії Празьких правил та зауважив: вони гармонізують міжнародну практику, допомагають універсалізувати її, тож правники мають сприяти цьому. 

У підсумку Джеймс Кастелло (Франція), партнер King & Spalding, зосередив увагу на особливостях застосування та перевагах Празьких правил, зокрема, відсутності нав’язливих правил документації у справах. Він підкреслив: вони матимуть позитивний ефект та стимулюватимуть чудові зміни, навіть якщо у подальшому не будуть широко сприйняті.

Про переваги та недоліки медіації говорили під час другої сесії. Зокрема, Шарон Онг, директорка з політичних питань у Міністерстві юстиції Сінгапуру, зосередила увагу на ключових аспектах медіації та зауважила, що популярності їй надало підписання Конвенції ООН «Про міжнародні угоди за результатами медіації», яка встановила єдині стандарти процедури. Олександр Скард (Швейцарія) розповів про ескалацію у британському праві, підкреслив значну поширеність медіації у його країні та зауважив, щобританська медіація вже має суттєвий вплив на міжнародному рівні. Хеіді Мерікалла-Теір, керуюча партнерка Merilampi, колишня генеральна секретарка Фінського арбітражного інституту (Фінляндія), обґрунтувала свою прихильність до посередництва переліком її переваг, серед яких — універсальність, гнучкість, фінансова вигідність та рентабельність. Вона зазначила:

«Що важливо — фокус робиться на майбутнє. Арбітраж розглядає історію. Медіація допомагає відновити комунікацію і надалі успішно підтримувати стосунки між бізнесом. Тут є посередник, що змінює динаміку спору. Він — третя сторона, стовп об’єктивності, який забезпечує платформу для успішної дискусії. Це чудовий комунікатор і тренер, чого не потрібно від арбітра».

Втім експерти визнали, що медіація — процес, якому не підлягають деякі справи, зокрема такі, що стосуються шахрайства.

Зі спеціальною доповіддю виступив Андрій Коболєв, CEO НАК «Нафтогаз України», спільно з Маркіяном Ключківським, партнером ЮК Asters. Він розповів про власний досвід конфлікту НАК «Нафотогаз Україна» — «Газпром» та зауважив: якщо є можливість уникнення або мирного врегулювання конфлікту, необхідно користуватися нею за будь-яких умов, адже конфлікт шкодить обом сторонам:

«Арбітраж не був нашим вибором, у 2014 році першим кулю випустив «Газпром», тож ми були вимушені піти на це». Він нагадав про важливість прийняття тактичних рішень та підкреслив: прокрастинація зменшує опційність можливостей для маневру. Необхідно завжди знаходити можливості для обговорення тактики та можливостей конвертації опцій в успішний вистріл.

Наостанок голова НАК «Нафтогаз Україна» зазначив: наразі є значна ймовірність того, що ми не зможемо створити справедливу систему правосуддя, та надав радикальний рецепт для її реформування:

«Ми будемо вимушені її імпортувати. Уявіть, що створена зала суду, у чесність рішень якої буде вірити кожен з нас — я в таке не вірю, вибачте. Як тільки ми приймемо цей факт за дійсне та перестанемо прикидатися, що у нас справді є справедливий суд, тим швидше інші почнуть вірити, що він все ж існує. Виправимо цю прогалину — будемо рухатися вперед».

Третя сесія під модеруванням Зіви Філіпіч, керуючої радниці в Арбітражному суді ICC (Франція), була присвячена обговоренню кібербезпеки. Ніколаус Пітковітц, партнер Graf & Pitkowitz (Австрія), розповів про технологічні ризики та шляхи Інтернет-самозахисту. За його словами, найсерйозніший ризик — користування відкритим вайфаєм: ви логінитеся — і потрапляєте у хакерський «глечик з медом», видаючи усі свої дані, більш того:

«Гугл має доступ до всіх ваших даних. І визнає це. Якщо хочете безпечно користуватися поштою, то користуйтеся наскрізним шифруванням. Це непросто, але ж мова про безпеку. VPN-з’єднання — ще один корисний та безпечний варіант. Та все ж,100% безпеки досягти неможливо».

Вероніка Кором, доцентка ESSEC Business School, International Business Law and Arbitration (Франція), підкреслила, що кіберзлочини не мають національності:

«Просто хочу нагадати, що ми всі перебуваємо в зоні ризику. Наша документація у будь-який час може потрапити до рук кіберзлочинців. Хакерство є нелегальним, та водночас — це одна із конкретних технік, яку можуть використовувати, зокрема, правоохоронні органи та служба розвідки. Тобто цей процес може бути виправданим, але лише у благих цілях».

Етику в інвестиційному арбітражі обговорили разом із модератором Арне Фухс,партнер McDermott Will & Emery (Німеччина). Крістен Янг, партнерка White & Case (США), розповіла про ключові етичні зобов’язання арбітрів та наголосила на нестачі їх незалежності. У цьому її підтримала Дженіфер Юнан, партнерка Shearman & Sterling (Франція), та зосередилася на питанні санкцій — чи притаманні вони арбітражному процесу, а також розповіла про те, у яких випадках юрисконсульт має ефективно виступати у якості фасилітатора. Вона підкреслила: юрисдикція країн повинна передбачати покарання за порушення арбітрами етики. Наостанок Лаура Хардін зазначила:

«Етичний дрифт — це дуже серйозний процес. Ніколи не дозволяйте собі відхилятися від власної точки зору. Висловлюйте її коректно, але не відмовляйтеся від неї та не ховайте її. Якби я це робила, ціна була б жорстокою».

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність партнерам заходу: ЮФ AstersLLP Shearman & Sterling, LLP White & Case, Covington & Burling LLPMarchenko Partners LLCESSEC Business School, ЮФ ENGARDE, інформаційним партнерам заходу: Закон і Бізнес, CEE Legal Matters, Юридична газета, Dead Lawyers Society, ЛІГА:ЗАКОН, ACC (Американська торгівельна палата), Loyer, ICC Arbitration, IAI Paris, CIS Arbitration Forum, TDM Journal, Ukrainian Arbitration Association, The International Comparative Legal Guides, Camera Arbitrale di Milano, Vienna International Arbitral Centre, Austrian Arbitration Association, The Law Society, Ділова СтолицяEFILAInternational Chamber of Commerce, Arbitration Institute of the Stockholm Chamber of Commerce (SCC)Vilnius Court of Commercial ArbitrationKIEV24, а також партнерам Kyiv Arbitration Night:  AO AVER LEXArio Law FirmЮФ AstersVasil Kisil & PartnersVB PartnersEgorov Puginsky Afanasiev & PartnersMoris GroupLCF Law GroupSayenko Kharenko Law firm та Sokolovsky and Partners за сприяння та підтримку в організації заходу!

У вас є цікава ідея заходу?