«Не вкради» або головні заповіді легального контентообороту
КИЇВ — 21 серпня 2019 року. Сьогоденний Інтернет-простір можна сміливо назвати середовищем піратів. Кожен другий користувач займається піратством і може навіть не здогадуватися про це. Пропонуємо перевірити, чи не є ви лиходієм соціальних мереж, та дізнатися про те, як уникнути одного з проявів діджиталізованої гріховності.
Костянтин Зеров, к.ю.н. асистент кафедри інтелектуальної власності КНУ імені Тараса Шевченка, експерт з інтелектуальної власності.
Як не стати піратом?
Питайте дозволу та зазначайте автора. Завжди
По-перше, для того щоб не порушувати авторські права (далі — АП), необхідно чітко розуміти, в чому саме вони полягають1. Уникаючи дослівного цитування змісту відповідних статей Закону, нагадаю, що до особистих немайнових прав автора належать право на ім’я та право на недоторканість твору. Це означає, що навіть якщо контент публікується, наприклад, у соцмережах, ви зобов’язані зазначити ім’я автора або його псевдонім і джерело запозичення. Останній обов’язок зберігається, навіть якщо публікація є анонімною. Іншими словами, якщо таке запозичення не підпадає під випадки вільного використання, воно є забороненим без письмового дозволу автора твору або його правовласника.
Гіперпосилання
Ще одним способом легально «використовувати» чужий контент є застосування хотлінкінгу для зображень чи технології фреймів (наприклад, відеороликів з Youtube). Таким чином кінцевий користувач, з юридичного погляду, використовувати твір не буде. Однак такий спосіб є легальним виключно щодо правомірно розміщеного контенту на «веб-сайті — джерелі».
Отже
Щоб зберігати правила легальності, потрібно слідкувати, щоб використання вами контенту підпадало під випадки вільного використання об’єктів авторського права, які чітко визначені Законом. І при цьому уважно ставитися до дотримання особистих немайнових прав авторів. В усіх інших випадках необхідне отримання письмової згоди правовласника творів.
Як захистити від піратів власний контент?
Використовуйте ©
Особливістю АП є те, що воно виникає внаслідок самого факту створення твору та не потребує виконання будь-яких формальностей, як-то реєстрації чи спеціального його оформлення. Для сповіщення про свої права автор твору може використовувати спеціальне позначення — знак охорони авторського права ©. Він проставляється на оригіналі та кожному примірнику твору.
Але
На жаль, цього може виявитися недостатньо, якщо мова йде про використання творів у мережі Інтернет. Діджитал-середовище є, як відомо, надзвичайно мінливим та простим до змін — контент легко копіюється та швидко поширюється, а пірати мають достатньо засобів для видалення знаків охорони та іншої інформацію щодо власників.
Технічний захист
Мова йде про програмні засоби охорони об’єктів авторського права від незаконного копіювання й поширення. Закон не забороняє застосування будь-яких засобів охорони контенту, аж до унеможливлення копіювання й скачування без попередньої авторизації.
Втім іноді навіть звичайного водяного знака, проставленого автором на фотографії, буває цілком достатньо, щоб попередити використання фотографічного твору на сторонніх ресурсах без дозволу автора.
Варто пам’ятати
Наразі в Україні не існує дієвого механізму швидкого реагування та вжиття запобіжних заходів до ресурсів, що містять нелегально опублікований контент. Порядок припинення порушень авторського права і/або суміжних прав з використанням мережі Інтернет встановлено ст. 52-1 Закону, але він є досить обмеженим і незручним.
Реєстрація авторського права
Вона не є обов’язковою, та у деяких випадках може значно полегшити процедуру доведення авторства. Тому юристи у сфері інтелектуальної власності рекомендують попередньо отримувати свідоцтво про державну реєстрацію авторського права на твір перед тим, як доводити його до загального відома публіки, зокрема — і особливо — в мережі Інтернет.
Що робити, якщо контент все ж вкрали?
Якщо виникає подібна ситуація, необхідно дотримуватися чіткого алгоритму дій:
1. Фіксація факту правопорушення, оскільки доступність контенту в мережі Інтернет — досить мінливе явище. Існують різні способи фіксації правопорушення: від безкоштовної фіксації за допомогою сервісу Internet Archive — Wayback Machine до замовлення проведення експертного дослідження за експертизою 10.17 — дослідження телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів.
2. Збір належної доказової бази, яка буде свідчити, що саме ви є автором відповідного контенту. Це може бути свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір або відправлений цінний лист з твором Укрпоштою самому собі.
3. Вирішіть, чого ви бажаєте: видалення викрадачем вашого контенту чи виплати компенсації.
4. Якщо простого видалення контенту для вас буде достатньо, то слід перевірити можливість розгляду скарг на веб-сайтах. Під час реєстрації на відповідних ресурсах користувачі приєднуються до таких положень. Наприклад, в Google, Facebook, Youtube.
Після звернення суб’єкта АП представники веб-сайту розглядають зазначену вимогу в певні строки і виносять рішення про видалення спірного твору чи відхилення скарги. А для користувача, який розмістив спірний твір, передбачена можливість застосування процедури оскарження такого рішення2.
5. Якщо ж ви маєте намір отримати компенсацію за порушення ваших авторських прав, то слід спочатку визначити особу-порушника. наприклад, шляхом направлення адвокатського запиту до реєстратора доменного імені/власника онлайн-майданчика або шляхом позову до суду до зазначених осіб із подальшим витребуванням доказів у судовому порядку.
6. Після того як порушник достеменно визначений, ви маєте право (але не зобов’язані) надіслати йому претензію з пропозицією укласти ліцензійний договір за певну суму винагороди — роялті. Або ж одразу подати позов до суду з вимогою про виплату компенсації3.
Бережіть себе та свій контент!
1 Як встановлює частина 2 статті 418 Цивільного кодексу України, право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності. Їх зміст детальніше розкривається у статтях 423, 424 ЦК України та конкретизується щодо об’єктів авторського права у статтях 14, 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі — Закон).
2 Якщо твір протиправно розміщений на сайті в США, то існує регламентований порядок подачі скарги за законом DMCA. Якщо ж твір протиправно розміщений на «українському» веб-сайті, то слід перевірити можливість та доцільність застосування Порядку припинення порушень авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет, встановленого в ст. 52-1 Закону.
3 Визначається судом як паушальна сума на базі таких елементів, як подвоєна, а у разі умисного порушення — як потроєна сума винагороди або комісійні платежі, які були б сплачені, якби порушник звернувся із заявою про надання дозволу на використання оспорюваного авторського права або суміжних прав замість відшкодування збитків чи стягнення доходу.