Комітет АПУ обговорив проблеми, що створює 4D технологія в аспекті порушення прав інтелектуальної власності

Данило Приходько, директор ТОВ «Іматех Медікал», «динозавр» 3D друку з 14-річним досвідом використання аддитивних технологій в Україні, розповів про історію появи 3D та 4D друку у світі і в Україні та про сучасний стан ринку. 4D друк — це традиційний 3D друк (який винайшли 36 років тому) і властивості «розумних» матеріалів. «Розумних», тобто матеріалів, які під впливом зовнішніх факторів — вологи, температури, світла чи звуку — істотно змінюють форму. Уся магія — у властивостях матеріалу та у програмуванні його при друку. Наприклад, меблі, які самі збираються, якщо додати води чи посвітити ультрафіолетом. 

Іларіон Томаров, керівник практики інтелектуальної власності ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», заступник Голови Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтнрнету, говорив про проблеми, які створює технологія в аспекті порушення прав інтелектуальної власності.

На прикладі модельної справи він звернув увагу на те, що річ, яка може змінювати форму, здатна обійти обсяг охорони традиційних об’єктів права інтелектуальної власності. Наприклад, патентів на винаходи і промислові зразки чи торговельних марок. Все починається з особи, яка створює файл для принтера, що надрукує певну річ. Саме у файлі закладена форма, дизайн та інші елементи майбутньої речі. Однак фізично річ створює людина, яка завантажила файл та матеріали в принтер і натиснула кнопку друку. Зрештою, є третій суб’єкт — той, хто придбав річ і здійснив дію, внаслідок якої річ змінила дизайн чи форму. Слід розібратися, хто ж насправді порушник: виробник обладнання, розробник 3D друкованого файлу, продавець цих файлів або 3D принтерів, сам друкар або той, хто придбав незаконний друк. Ці питання здаються далекими і неактуальними. Але, як зазначають експерти, ситуація скоро зміниться.

Оскільки технологія 4D друку дозволяє створювати тканини і навіть цілі органи людського тіла, окрім фантастичних можливостей лікування і покращення якості життя, виникають морально-етичні питання. Про них і про те, як це регулюється в Європі, розповів Андрій Гаркуша, к.ю.н., адвокат, Legal Adviser, FigLeaf, доцент кафедри цивільного, господарського і фінансового права ПЮІ НЮУ ім. Я. Мудрого.

Він детально зупинився на конфлікті моралі і права у застосуванні технології 3D біодруку та перспективах регулювання цієї технології в Україні.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК