Повчальні історії White-collar сrime: про корупцію та шахрайство щовівторка

КИЇВ - 11 липня 2019 року. Ми живемо в світі, який американці називають світом VUCA - нестабільному, невизначеному, складному і неоднозначному (VUCA - абревіатура від volatility, uncertainty, complexity і ambiguity). Cтарі робочі моделі не функціонують. Злочинність змінюється. Зміст і форма злочинів змінюються. Виникають новації у боротьбі зі злочинами і швидко помирають. Щодня економіки розвинених країн піддаються атакам. Корумпованих представників держави, бізнесу, посадових осіб і чиновників визнають одними з найнебезпечніших загроз бізнесу та держави. В умовах тотальної глобалізації та розвитку інформаційних технологій небезпека White-collar crime немає меж...

Це зумовлює тенденцію до зростання інтересу до практики White-collar crime. Коментуючи цей тренд Анна Монахова, BD Director VB PARTNERS, зазначила: «Майже всі юридичні компанії, незалежно від розміру та спеціалізації, зараз намагаються розвивати практику White-collar crime. Конкуренція у цій галузі стрімко прогресує. Авторитетні світові рейтинги і директорії виділяють її в окрему номінацію для України. З одного боку, інтерес до сфери White-collar crime підсилює активна робота НАБУ з розслідування корупційних злочинів. З іншого боку, все більше компаній розуміють, що за корпоративне шахрайство потрібно притягувати до кримінальної відповідальності. Крім того, зміна влади і бізнес-інтересів державних діячів стимулюють початок нових кримінальних проваджень, захист у яких вимагає не тільки навичок адвоката, а й розуміння бізнесу клієнта». 

Протягом вже 22-х тижнів на сторінці компанії у Facebook ведеться рубрика «White-collar crime: історія і тенденції». Щовівторка — нова історія про «білокомірцеві» злочини та злочинців, цікаві факти практики. Герої історій — найвинахідливіші шахраї у світі, автори фінансових пірамід і схем.

Наприклад, Френк Абігнейл вражає своєю винахідливістю і неймовірними здібностями. «Талановита людина — талановита в усьому» — це саме про нього. У 16 років Френк зайнявся виготовленням фальшивих чеків. За 5 років злочинної діяльності чеки на суму 2,5 млн доларів виявилися в обігу 26 країн світу — чеки було не відрізнити від справжніх.

Ховаючись від кримінальних переслідувань, Абігнейл проявив дивовижні здібності до перевтілень: він видавав себе за пілота авіаліній, професора соціології, лікаря, адвоката тощо. Однак у 1969 р. шахрая спіймали у Франції. Після екстрадиції в США був засуджений до 12 років позбавлення волі. Але відсидів лише 4 роки. Удача, унікальні вміння — все стало в нагоді. У 1970-ті роки на американські банки обрушилася низка різних шахрайств, пов’язаних із підробкою чеків і векселів. ФБР залучило Френка до співпраці, а незабаром домоглося його дострокового звільнення.

Він став офіційним консультантом з питань безпеки ФБР, а через кілька років заснував власну компанію Abagnale & Associates, що надає послуги світовим корпораціям. Взявши за основу історію Френка, був знятий знаменитий фільм «Злови мене, якщо зможеш», головну роль у якому зіграв Леонардо ді Капріо.

Кінець цієї історії — швидше виняток, ніж правило. Фінал часто не такий райдужний: велика частина злочинців коротає своє життя за ґратами. Як, наприклад, автор наймасштабнішої фінансової піраміди у світі Бернард Мейдофф.

Madoff Investment Securities вважався одним із найбільш надійних і прибуткових інвестиційних фондів США, який приносив інвесторам стабільний прибуток — близько 12-13% річних. «Найуспішніший злодій в історії» протягом багатьох років використовував гроші нових інвесторів, щоб платити попереднім, фактично не вкладаючи кошти. Його схема працювала більше 10 років, до моменту, коли у 2008 році впав фондовий ринок і значна кількість інвесторів зажадала повернути свої гроші, а Бернард не зміг цього зробити.

У березні 2009 р. він дав свідчення по всіх 11 пунктах звинувачення, серед яких: відмивання грошей, лжесвідчення і шахрайство, і був засуджений до 150 років в’язниці.

Жага наживи не має кордонів. Майкл Гусман, геолог, філіппінець за походженням, навмисно додавав золотий пил у землю для залучення інвесторів компанії Bre-X на родовище Бусанг! Але ж золота там зовсім не було ...

У 1995 році він стверджував, що запаси родовища оцінюються мінімум в 71 млн тройських унцій, потім називалася і захмарна цифра — 200 млн унцій. Тобто потенційна «вартість» родовища була нібито 77 млрд доларів.

16 березня 1997 р. було доведено, що проби золотили на родовищі навмисно.

Великі фірми США, Канади, пенсійні фонди і прості вкладники втратили мільйони доларів — акції компанії Bre-X вартістю в сотні доларів впали до 8 центів.

Однак шахрай у той час інсценував власну смерть — він «вистрибнув» із вертольота з 300-метрової висоти. Офіційне розслідування підтвердило самогубство, тому що була знайдена передсмертна записка. У ній він посилався на невиліковне захворювання і не бачив сенсу жити далі. Але є сумніви: експертизу ДНК не проводили, а тіло було невпізнанним після падіння.

Власник Bre-X Девід Уолш зник зі своїми мільйонами. Слід другого геолога, Джона Фельдерхофа, теж загубився. У 1999 р розслідування щодо компанії було закрито. Звинувачення у кримінальній справі так і не були пред’явлені жодному з фігурантів скандалу.

Наразі серія налічує 22 історії. Бажаючим дізнатися більше про сферу White- collar crime сюди — https://www.facebook.com/VBPARTNERS.ATTORNEYS/

У вас є цікава ідея заходу?