Жінки у законі: лідерки в юридичній професії
КИЇВ — 21 березня 2019 року. Жінки, які сьогодні зібралися на запрошення Асоціації правників України у MAIN HALL, власним прикладом руйнують існуючий стереотип, що юрист — чоловіча професія. Так, професія динамічна, забирає багато сил, часу і передбачає значну кількість стресу. Але не зважаючи на це, все більше жінок обирають для себе юридичну професію і дуже часто досягають високого рівня.
«Фемпаурмент: жіноче лідерство в юридичній професії» — перша панельна дискусія, якою АПУ розпочинає власне дослідження та аналіз лідерства в юридичному світі України.
Серед запрошених — Крістіна Блекроуз, віце-президент Асоціації юристів Англії та Уельсу. Зі 174 президентів, які очолювали цю організацію, вона стала лише п’ятою жінкою. Вона вивчала юриспруденцію в Оксфорді і заснувала низку юридичних фірм, включаючи віртуальну. Крім цього, Крістіна веде активну соціальну діяльність та очолює урядову юридичну технологічну комісію.
Під час дискусії вона зазначила, що є суттєва проблема дискримінації на юридичному ринку у всьому світі. Руйнування сталих стереотипів вона бачить у спеціальних тренінгах і запровадженні «сліпого найму» працівників.
Світлана Мусієнко, партнер Sayenko Kharenko, зізналася, що для неї модерувати дискусію про жіноче лідерство в юридичній професії — велика честь. Говорили про стереотипне сприйняття жінки успішні у своїй діяльності в різних сферах юридичного життя Ганна Вронська, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду; Маргарита Карпенко, керуючий партнер київського офісу DLA Piper; Ірина Мусійчук, керівник юридичного відділу компанії McDonald’s в Україні; Світлана Панаіотіді, державний уповноважений Антимонопольного комітету України; Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX; Вікторія Пташник, народний депутат України.
Як зазначила Світлана Мусієнко: «Ми запросили яскравих і сильних жінок-лідерів. Тих, кому точно є що сказати про лідерство і про те, як вести за собою: вони так живуть і так працюють. Вони щодня доводять, що потенціал таланту в нашій професії розкривається незалежно від гендеру».
Як зауважила Вікторія Пташник, у ВР збереглося середньовічне сприйняття жінок.
Про суть лідерства та рівність професійних можливостей говорила Ганна Вронська. Вона зазначила, що в юридичному бізнесі важливо правильно вибудовувати баланс між жіночими і чоловічими ролями, враховуючи унікальні здібності кожної людини, не зважаючи на стереотипи, які існують у суспільстві.
Світлана Панаіотіді підкреслила, що у цьому питанні важлива жіноча підтримка одна одної і об’єднання усіх жінок.
Щодо економічної рівності можливостей жінок і чоловіків думки розділилися. Зокрема, як зазначила Ірина Мусійчук, у транснаціональних компаніях є інша тенденція — коли роботодавець шукає виключно жінку. Однак більшість роботодавців акцентують увагу лише на рівні професіоналізму, гендер їм байдужий. Їй апелювали Ганна Вронська та Вікторія Пташник, які впевнені, що існує диспропорція щодо рівня доходів юридичних партнерів різних статей. Часто буває, що партнери-жінки заробляють менше, ніж партнери чоловічої статі.
Для того щоб досягти висот у юридичному бізнесі, жінка має «стати чоловіком» — це найпоширеніший міф, з яким дуже часто стикаються жінки в юридичному бізнесі. Як красномовно свідчить статистика, співвідношення жінок і чоловіків в українських юридичних фірмах приблизно однакове, але жінок серед керуючих партнерів — лише третина.