АПУ закликає ГПУ забезпечити дотримання прав і гарантій адвокатів

КИЇВ — 01 жовтня 2018 року. АПУ вкотре стурбована випадками порушення професійних прав і гарантій адвокатів та адресує Генпрокуратурі відкрите звернення щодо неприпустимості порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності, а також порушення права на захист.

Повний текст Відкритого звернення АПУ:

Асоціація правників України як провідна професійна юридична спільнота, метою якої є впровадження принципу верховенства права, висловлює своє занепокоєння фактами порушення гарантій адвокатської діяльності адвоката Володимира Богатиря та професійних прав його захисників.

Асоціації стало відомо, про систематичні порушення гарантій адвокатської діяльності Володимира Богатиря та професійних прав його захисників з боку співробітників Управління спеціальних розслідувань (раніше — Департамент спеціальних розслідувань) Генеральної прокуратури. Зокрема, йдеться про дотримання процедури виклику адвоката, ігнорування принципу презумпції невинуватості, систематичного порушення права на захист.

Крім того, за наявною інформацією, не виконуються ухвали судів, якими було зобов’язано допустити захисників до участі в захисті прав адвоката та ознайомленні з матеріалами кримінального провадження; наявні випадки вимагання представниками Генеральної прокуратури документів, не передбачених законодавством, зокрема, від адвокатів, які раніше брали участь під час допиту Володимира Богатиря в якості свідка; в офіційному листуванні слідчі та прокурори у стверджувальній формі висловлюють свою незгоду з рішеннями судів.

Асоціація вбачає у зазначених діях невідповідність вимогам Кримінального процесуального кодексу України та недотримання вимог чинного законодавства, проведення розслідування з численними процесуальними порушеннями.

Зокрема, йдеться про порушення вимог, встановлених п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та п. 1 ч. 1 ст. 481 КПК України, якими адвоката віднесено до окремої категорії осіб, щодо яких існує спеціальний порядок кримінального провадження та повідомлення про підозру, а також порушення основної засади судочинства щодо обов’язковості судового рішення, передбаченої ст. 129 Конституції України.

Асоціація правників України закликає Генеральну прокуратуру забезпечити неухильне дотримання професійних прав і гарантій адвокатської діяльності адвоката Володимира Богатиря та його захисників, а також права особи на захист, гарантованих Конституцією України, законами України і міжнародними актами, дотримуватися базових принципів демократії і верховенства права.

Юридична допомога