VII Податковий форум АПУ: міжнародний досвід та судова практика

КИЇВ – 21 вересня 2018 року. Останньої по-літньому теплої п’ятниці року відбувся VІІ Податковий форум АПУ, присвячений гостро актуальним та вічним питанням оподаткування.

Збалансована програма нашого заходу була сформована з турботою про податкових консультантів і інхаусів, суддів, держслужбовців, журналістів та науковців.

Відкрив захід традиційно Андрій Стельмащук, Президент Асоціації правників України, та Михайло Смокович, Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, який запевнив гостей: «Сьогоні суд працює не для того, щоб наповнювати бюджет, а для того, щоб захищати добросовісних платників податків від свавілля чиновників».

Почали обговорення проблем судової практики у розрізі останніх новел зі спеціальної доповіді Олександра Мініна, старшого партнера КМ Партнери, який презентував короткий огляд рішення Верховного Суду США від 1895 року про визнання неконституційним податку з доходів в США.

По завершенню доповіді судді дискутували щодо актуальних питань судової практики в Україні у сфері оподаткування: проаналізували перші підсумки роботи КАС при ВСУ, поговорили про представництво інтересів держави в податкових спорах; судді розповіли про формування ВС правозастосовчої практики у податкових спорах та особливості роботи Великої палати в податкових спорах; торкнулися проблем доступу до касаційного розгляду та розглянули конституційну скаргу як інструмент вирішення податкових спорів. Модератором дискусії виступила Тетяна Лисовець, голова Комітету АПУ з податкового та митного права, старший партнер АК «Соколовський і партнери».

Світлана Шелест, заступник голови Київського апеляційного адміністративного суду, пояснила: «Немає шаблону і уніфікованого підходу до справ, вони всі унікальні. Судді від заявників очікують не просто якісного представництва (це сьогодні є), а якісного ставлення до підготовки матеріалів. Касаційна скарга має бути касаційною скаргою, що відповідає вимогам процесуального законодавства та містить обґрунтовані вимоги».

«Вперше суб’єкт отримав право поставити під сумнів закон з точки зору його конституційності», - зауважив Суддя Конституційного Суду Василь Лемак та надав поради учасникам, як коректно та ефективно подати конституційну скаргу.

Друга сесія заходу під модеруванням Лариси Антощук, керівника практики вирішення податкових спорів КПМГ в Україні, була присвячена питанням міжнародного досвіду у сфері оподаткування. Андрій Реун, партнер, керівник податкової практики ЮФ Evris, проаналізував тренди податкових спорів в інших державах та підказав колегам, до чого готуватися. На прикладі реальних кейсів юрист розповів про нетипові податкові спори та позицію суду по ним (детальніше з ними ознайомитись у можна у презентації Андрія Реуна).

Про вплив практики ЄСПЛ на формування судової практики у податкових спорах розповіла  Наталія Блажівська, суддя Другої судової палати Вищого адміністративного суду України, Президент Міжнародної фіскальної асоціації (IFA) в Україні.

Сергій Овчаров, радник з питань інвестицій та бізнес-структурування АО «Легітимус», ознайомив аудиторію із загрозами для бізнесу від запровадження автоматичного обміну фінансовою інформацією в податкових цілях, що діятиме з наступного року. Адвокат  попередив: «отримавши статус податкового резидента іншої країни, ви автоматично не втрачаєте статус податкового резидента України» та описав найбільш ймовірні ризики обміну інформацією, серед яких звинувачення в ухиленні від сплати податків та відмиванні грошових коштів, розкриття структури володіння іноземними компаніями, відповідальність за надання недостовірної інформації щодо бенефіціарів українських компаній тощо. Доповідач детально описав способи мінімізації цих ризиків (подробиці – у презентації Сергія Овчарова).

В'ячеслав Кругляк, заступник начальника відділу перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту аудиту ДФС України, озвучив погляд ДФС на перевірки дотримання трансфертного законодавства.

Родзинкою заходу стало бліц-інтерв’ю щодо останніх тенденцій податкового права Владислава Соколовського, керуючий партнер АК «Соколовський і Партнери» (як модератора) з Сергієм Верлановим, заступником Міністра фінансів України .

Сергій Верланов розповів про впровадження податку на виведений капітал, податкову амністію та нульову декларацію, ліквідацію податкової міліції та створення Служби фінансових розслідувань. Пан Верланов вважає, що  «функція збору податків має бути демілітаризована, а податкова міліція має бути від’єднана від податкової адміністрації».

Після інтерв’ю провідні фахівці у галузі податкового права під модеруванням Олега Вдовичена, керуючого партнера АО «Вдовичен та партнери», поділились знахідками та досвідом щодо вирішення актуальних проблем в галузі оподаткування. Поговорили, чим може бути корисна бізнесу Рада бізнес-омбудсмена, чого очікувати від впровадження валютного контролю в Україні, про податок на виведений капітал у операціях з нерезидентами тощо.

Під час останньої панельної дискусії Антон Поляничко, голова наукової ради Асоціації податкових радників на правах модератора розпитував суддів про останню судову практику у світлі застосування нових процесуальних кодексів. Темами для дискусій стали правомірність накладення арешту на ПДВ-рахунки; чи має враховуватися наявність вини при застосуванні ДФС фінансових санкцій; оскарження наказів про планову перевірку, прийнятих податковою ad hoc; розгляд слідчими суддями клопотань слідчих податкової міліції, прокуратури; остання практика про скасування ППР; спори з митницею.

У заході також брали участь: Раїса Ханова, суддя Верховного Суду, секретар cудової палати для розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Наталія Швець, адвокат Ario Law Firm, податковий консультант, Марина Томаш, радник, керівник напрямку податкового консалтингу та бухгалтерського обліку ADER HABER, Віталій Оджиковський, радник Sayenko Kharenko, Василь Андрусяк, керівник практики податкового права MORIS GROUP, Ігор Олендер, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Олексій Селюков, суддя Солом'янського районного суду міста Києва, Роман Брегей, суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду, Володимир Донець, суддя окружного адміністративного суду міста Києва, Олександр Марков, радник Redcliffe Partners.

Ми дякуємо нашим неймовірним спікерам та модераторам, нашим активним учасникам та гостям за участь у заході, за ваш інтелектуальний внесок та небайдужу позицію и бажання вдосконалювати сферу оподаткування.

Також особлива подяка нашим партнерам заходу, які надали нам фінансову та фахову підтримку, без участі яких захід не став би якісною та демократичною платформою для комунікації всіх представників юридичної професії, де народжуються нові ідеї.

Генеральний партнер заходу - АК «Соколовський і партнери»; партнери заходу: Ario Law FirmКМ Партнери, ЮФ Evris, Redcliffe Partners, ADER HABER, АО «Легітимус», ID Legal Group, MORIS GROUP, АО «Вдовичен та партнери»; партнери сесії: Sayenko Kharenko, КПМГ, ЮК «НІЛОС».

У вас є цікава ідея заходу?