Відкрите звернення АПУ щодо законопроекту про адвокатуру

КИЇВ — 11 вересня 2018 року. Асоціація правників України вітає внесення Президентом України до Парламенту проекту Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та звертається до народних депутатів України із закликом якнайшвидше прийняти законопроект за основу.

Асоціація правників України є провідною правничою спільнотою, метою якої є впровадження принципу верховенства права та підвищення рівня правосвідомості.

Асоціація об’єднує більше 6 тисяч правників, зокрема адвокатів та їх помічників, а також молодих юристів, які планують здобути право на здійснення адвокатської діяльності. Судова реформа не може бути завершеною без змін одного з інститутів правосуддя — адвокатури.

Асоціація вітає внесення Президентом до Верховної Ради України законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (реєстр. № 9055). Зазначений проект був напрацьований робочою групою при Раді з судової реформи та містить положення, ініційовані експертами нашої спільноти.

Проект містить прогресивні норми, які враховують потреби адвокатської діяльності та самоврядування. Їх суть відповідає європейським стандартам, зокрема Звіту Ради Європи «Про результати оцінки потреб адвокатського самоврядування в Україні».   

І. У законопроекті значно підсилюються професійні права та гарантії адвокатської діяльності, що сприятиме більш ефективному захисту громадян та юридичних осіб, особливо у кримінальному процесі.

ІІ. Пропонується надати адвокатам повний ідентифікований доступ до всіх державних реєстрів, в тому числі до ЄРДР, та виконавчих проваджень. Підсилюються можливості адвокатського запиту.

ІІІ. З метою підвищення ефективності роботи проект пропонує якісно змінити статус помічника адвоката. Зокрема, пропонується надати йому мінімальні процесуальні права і можливість брати участь у судовому засіданні та слідчих діях разом із адвокатом.

IV. Асоціація рада відзначити позитивні зміни в інституті кваліфікаційного іспиту. У законопроекті передбачено проведення централізованого анонімного тестування, що забезпечить його якість і виключить можливість потенційного суб’єктивного впливу.

V. Важливим кроком доступу до професії адвоката є встановлення перехідного періоду. Так, протягом 4 років буде встановлено спрощений порядок доступу до професії адвоката (письмове анонімне тестування без проходження стажування) для фахівців, які мають стаж роботи у галузі права на посадах: юриста, слідчого, нотаріуса, помічника судді чи нотаріуса, науковця та ін.

VI. Законопроект містить норми, які оновлять адвокатське самоврядування та зруйнують штучні бар’єри, що значно ускладнюють можливість вільного волевиявлення адвокатів з ключових питань адвокатури та обрання її керівників на всіх рівнях. 

VII. Ми вітаємо впровадження ротації (скорочення строків каденції до 3 років та обмеження двома строками) і прозорих правил виборів до органів адвокатського самоврядування, а також передбачення механізмів транспарентності фінансів адвокатури.

VIII. Зміни до системи дисциплінарної відповідальності підвищують рівень незалежності дисциплінарних органів і мають зупинити використання дисциплінарних проваджень як засобу тиску на адвоката та покарання за його позицію як щодо проблем у правовій сфері держави, так і в системі самоврядування.

Водночас, Асоціація сподівається, що продовжиться дискусія щодо суміщення адвокатської практики з іншими видами діяльності.

Протягом останніх років Асоціація самостійно і в партнерстві з європейськими інституціями та їх експертами організувала десятки обговорень щодо положень проекту закону у різних містах країни: Київ, Харків, Львів, Дніпро, Одеса, Рівне, Івано-Франківськ, Вінниця, Черкаси, Херсон. Сотні адвокатів мали можливість висловити свої ідеї та визначити ключові потреби як щодо адвокатської практики, так і питань самоврядування.

Ми наголошуємо на актуальності реформи адвокатури як важливого елемента правосуддя і гарантій захисту прав людини. Звертаємося до народних депутатів України з проханням розпочати обговорення та забезпечити прийняття закону!   

Звертаємося до Верховної Ради України та Комітету з питань правової політики та правосуддя із закликом якнайшвидше прийняти законопроект (реєстр. № 9055) за основу, після чого продовжити роботу в Комітеті задля прийняття збалансованого Закону, що відповідатиме насамперед інтересам суспільства.

У вас є цікава ідея заходу?