Конкурс до ВАС: заключна дискусія в Одесі
ОДЕСА — 17 серпня 2018 року. Асоціація правників України спільно з українським представництвом міжнародної антикорупційної мережі Transparency International (ТІ) провели заключну експертну дискусію щодо проведення конкурсу на зайняття посад суддів Вищого антикорупційного суду в Україні з метою популяризації конкурсу до ВАС.
В Україні протягом останніх років здійснюється велика кількість системних реформ, зокрема і судової гілки влади. Проте успіх усього процесу залежить від можливості судової системи працювати незалежно та ефективно, не піддаючись впливу зі сторони третіх осіб.
Наразі відбувається створення нової судової інституції, яка покликана відновити довіру до судової влади — Вищого антикорупційного суду.
Максим Костецький, юридичний радник Transparency International Україна, відкриваючи захід, подякував гостям за зацікавленість, представив спікерів та розповів про важкий і довгий шлях до створення ВАС. «В першу чергу, суд — це не інституція, не будівля, суд — це люди. Ми зацікавлені в якомога ширшому конкурсі: чим більша кількість адвокатів, науковців, суддів подаватиме свої кандидатури на конкурс, тим якісніший та кращий склад суду ми отримаємо».
ВАС, на думку пана Костецького, не стане «чарівною пігулкою», яка знищить топ-корупцію в Україні. ВАС стане першим кроком до дійсного відновлення довіри до суддівської системи. ТІ обіцяють уважно спостерігати за конкурсом та роботою майбутніх суддів і закликають усіх не боятися подавати свої кандидатури на конкурс.
Свою думку щодо необхідності створення такого суду та вимог до конкурсу висловив Єгор Краснов, суддя Верховного Суду. Він зазначив, що деякі судді судів загальної юрисдикції на сьогоднішній день не готові приймати рішення по провадженням у справах про корупцію, адже це відповідальність перед суспільство та законом.
За словами Володимира Деуліна, директора Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України, за останні півроку детективи НАБУ та САП скерували до суду 35 обвинувальних актів щодо 62 осіб. На сьогодні відкрито тільки 7 проваджень. Тож НАБУ вважає що, цей суд вкрай необхідний. Він буде завершальною ланкою у процесі притягнення до відповідальності за корупційні злочини.
Злата Симоненко, член РГК при НАБУ, партнер Адвокатського об’єднання «Солодко і партнери», адвокат, озвучила свою думку щодо принципів відбору суддів та навела низку критеріїв відбору з позиції доброчесності: прозорість власності, відповідність рівня доходів набутим активам, позиція особи з правових питань (наприклад, щодо Майдану) тощо.
Представник АПУ Євген Грушовець, заступник Голови Комітету Асоціації правників України з кримінального та кримінально-процесуального права, партнер ЮФ «Аріо», поділився роздумами, які позитивні наслідки матиме створення ВАС для адвоката у кримінальних справах. «Сьогодні від кожного з нас буде залежати, чим закінчиться ця державна політика у сфері антикорупційного законодавства. Органи є: НАБУ, САП, але тут виникають певні ситуації. Ми віримо в те, що слідчі судді, які розглядатимуть клопотання НАБУ чи САП, нададуть дійсно якісну та неупереджену оцінку цим всім процесам», — зауважив насамкінець доповідач та закликав колег спробувати свої шанси у конкурсі.
Гості заходу мали нагоду задати питання спікерам та подискутувати щодо найгостріших питань.
Ми висловлюємо вдячність нашим партнерам та співорганізаторам — українському представництву міжнародної антикорупційної мережі Transparency International — за активну позицію та допомогу в підготовці та проведенні низки заходів у різних регіонах України.
Долучайтеся до заходів АПУ — наші спікери завжди відкриті до професійної дискусії та радо діляться своїм унікальним досвідом.
__________
Цей захід відбувся завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах проекту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія!». Окремі думки, висловлені під час заходу та у матеріалах, є відповідальністю організаторів і не обов’язково відображають погляди Агентства USAID або Уряду США.