Початок конкурсу до Вищого антикорупційного суду: перше обговорення

КИЇВ — 07 серпня 2018 року. Напередодні старту прийому документів до Вищого антикорупційного суду (далі — ВАС) Асоціація спільно з українським представництвом міжнародної антикорупційної мережі Transparency International та за участі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України провели перший із серії регіональних заходів, присвячених конкурсу до ВАС.

Відкриваючи захід, Денис Бугай, Президент Асоціації (2013 — 2017 рр.), адвокат, партнер VB PARTNERS, зазначив, що це літо буде гарячим не тільки для кандидатів на посади суддів Вищого антикорупційного суду та Верховного Суду, але й для Асоціації.

Адже завданнями Асоціації під час конкурсу до Верховного Суду та ВАС є сприяння участі великої кількості високопрофесійних фахівців у цих конкурсах та забезпечення діалогу між Вищою кваліфікаційною комісією суддів України і правничою спільнотою.

Максим Костецький, керівник проектів Transparency International Україна, зазначив, що ВАС покликаний відновити довіру до судової системи. Українське суспільство не має права втратити цей судовий орган.

М. Костецький переконаний: якщо професійні доброчесні правники візьмуть участь у конкурсі, це може бути історією успіху.

Сергій Козьяков, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі — ВККСУ), зазначив, що конкурс стартував 2 серпня 2018 року, а 8 серпня почнеться прийом документів, який триватиме до 15 вересня 2018 року. Кандидати боротимуться за 39 вакантних посад, з яких 27 посад — суддів ВАС, а 12 — Апеляційної палати ВАС. Представник ВККСУ додав, що ВАС може запрацювати, коли буде призначено 35 суддів.

Новацією конкурсу є Громадська рада міжнародних експертів (далі — Рада). Ця Рада буде моніторити не тільки доброчесність кандидатів, а і їх професійні навички.

ВККСУ звернулася до міжнародних організацій щодо надання 12 кандидатур до складу такої Ради, з яких Комісія має обрати 6 членів Ради. Членами Ради можуть бути правники з бездоганною діловою репутацією, високими професійними і моральними якостями.

С. Козьяков додав, що ВККСУ отримала 782 заяви про наміри кандидатів взяти участь у конкурсі до ВАС. Хоча заяви про наміри не мають юридичних наслідків, а використовуються для менеджерських потреб Комісії.

Станіслав Щотка, заступник Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, подякував проектам міжнародної технічної допомоги за сприяння у проведенні конкурсів до судових інституцій та розповів про вимоги до кандидатів на посади суддів ВАС.

С. Щотка зазначив, що після подачі документів кандидати повинні пройти спеціальну перевірку. Ті з кандидатів, які її пройдуть, будуть допущені до кваліфікаційного оцінювання, яке включатиме два етапи (письмове тестування та практичне завдання), що дасть кандидатам змогу проявити себе як фахівців.

Новелою внесених змін до Закону України «Про судоустрій і статус судів» також є те, що кандидати, які не погоджуватимуться із результатами кваліфікаційного оцінювання, можуть звернутися до ВККСУ про їх перегляд.

Кандидати проходитимуть тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей, після цього буде співбесіда із ВККСУ.

С. Щотка радив конкурсантам звернути увагу на роз’яснення, розміщені на офіційному веб-сайті ВККСУ, зокрема й на ті, які Комісія надавала у межах попереднього конкурсу до Верховного Суду.

Представник ВККСУ зазначив, що головне завдання кандидата на посаду судді — довести ВККСУ, що він кращий серед рівних.

Андрій Романчук, член Правління Асоціації, керуючий партнер MORIS GROUP, розповів про шанс та виклики для правничої спільноти під час конкурсу до ВАС. Член Правління зазначив, що ВАС — не каральний орган, а судова інституція, яка повинна приймати справедливі рішення.

А. Романчук додав, що Асоціація не може бути осторонь конкурсу й активно агітуватиме правничу спільноту брати у ньому участь.

Маркіян Галабала, адвокат, кандидат на посаду судді ВАС, зазначив, що суспільство повинно розуміти, що завдання ВАС — не боротьба з корупцією, а надання висококласних послуг зі здійснення правосуддя.

Одним із мотивів брати участь у конкурсі для адвоката було розуміння того, що коли людина має владні повноваження, її коефіцієнт корисної дії для суспільства є вищим. М. Галабала запросив колег брати участь у конкурсі на посади суддів ВАС.

Під час заходу відбулася цікава і жвава дискусія, де кандидати на посади суддів ВАС та журналісти мали змогу ставити питання представникам ВККСУ про процедуру конкурсного добору суддів у ВАС, особливості участі у ньому адвокатів, забезпечення прозорості конкурсних процедур та ін.

Наступна експертна дискусія відбудеться у Харкові, на якій ми будемо раді вітати правників, представників ЗМІ та громадського сектора. Детальніше про цей захід можна дізнатися за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?