Процесуальні новели. Завершальна зустріч в Одесі

ОДЕСА – 27 липня 2018 року. Завершився третій, заключний захід, присвячений обговоренню актуальних питань імплементації новел процесуальних кодексів. Організаторами заходу стали Асоціація правників України спільно з Проектом ЄС «ПРАВО-JUSTICE» та Асоціацією суддів господарських судів.

Метою цих заходів є проведення розширеної дискусії серед правників (представників різних професій та регіонів) щодо ефективності нових процесуальних механізмів та шляхів їх удосконалення.

З вітальним словом до гостей звернулись  Наталія Богацька, голова  Одеського апеляційного господарського суду, голова  ГО «Асоціація суддів господарських судів України», Довидас Віткаускас, Керівник Проекту ЄС «ПРАВО-JUSTICE», Денис Бугай, Президент АПУ (2013-2017), партнер VB PARTNERS, Олександр Олійник, директор Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки Міністерства юстиції України, Тетяна  Дроботова, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, та Єгор Краснов, суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, голова Комітету Ради суддів України з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів.

Наталія Богацька висловила вдячність АПУ за співпрацю згідно нещодавно укладеного меморандуму між АПУ та АСГСУ, в межах якого, зокрема, і була проведена активна робота щодо роз'яснень новел процесуальних кодексів спільно із Верховним судом.

Денис Бугай, у свою  чергу, подякував співорганізаторам за професійну, технічну та організаційну допомогу у проведенні серії заходів, а АСГСУ  - за активну позицію у покращенні комунікації між суддям та суспільством, за бажання долучитися до широкої дискусії для вдосконалення процесуального законодавства та практики його застосування. Крім того, адвокат зазначив, що це третій і ключовий  захід із серії регіональних обговорень, завданням яких було залучити якомога ширшу аудиторію правників до обговорення новел.

Іноземні експерти Берт Маан, адвокат, колишній суддя, Ремко Ван Рі, професор права Маастрихтського Університету, та Жан Лагадек, адвокат, викладач Паризького Університету розповіли про зарубіжний досвід врегулювання цивільного і господарського процесу.

Далі тема дискусії торкнулась нових засобів доказування, зокрема,  подання електронних доказів та показань свідка у господарському та цивільному процесах. Судді Тетяна  Дроботова та Галина Діброва, Голова Комітету з питань статусу суддів, дотримання прав працівників судів Ради суддів України, суддя Одеського апеляційного господарського суду, поділилися своїм баченням застосування новел, альтернативну позицію адвоката висловила Ірина Кобець, адвокат Юридичної групи LCF. Модератором дискусії виступила  Наталія Богацька.

Судді Світлана Таран, суддя Одеського апеляційного господарського суду, Юрій Шаратов, суддя господарського суду Одеської області, та Андрій Дрішлюк, заступник Голови апеляційного суду Одеської області, під головуванням Єгора Краснова, розповіли гостям про нові правила юрисдикції. Судді обговорили термінологічні новації, новели в суб’єктно-предметних критеріях розмежування, новели територіальної підсудності тощо.

Далеко не останнє місце за важливістю займають питання застосування заходів процесуального примусу. Учасники дискусії, серед яких були як судді, так  представники адвокатської спільноти, поділилися своєю практикою та озвучили власні погляди на проблему.

Олександр Байдерін, адвокат, Голова Відділення АПУ в Одеській області, присвятив свою доповідь питанням тимчасового вилучення доказів судом як новели процесуального законодавства, а Тетяна Бережна, старший юрист ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», роз'яснила аудиторії види та наслідки так званого процесуального хуліганства, тобто зловживання процесуальними правами.

Однією із найгостріших виявилась дискусія про т.зв. «адвокатську монополію». Адвокати та суддя, серед яких Єгор Краснов, Олександр Рябець, генеральний партнер ЮК Legal Partner, та Юрій Колос, старший юрист ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», торкнулись питань  статусу помічника адвоката, процесуальної відповідальності та етичних засад адвоката, не обійшли увагою і тему витрат на професійну допомогу. Модерував дискусію один із найвідоміших адвокатів нашої правової спільноти Денис Бугай.

На заході учасникам запропоновано заповнити опитувальник щодо проблемних питань імплементації ЦПК і ГПК.

Звісно, обговорити усі дискусійні питання новел ЦПК та ГПК неможливо в межах трьох заходів. Це тема надто обширна і потребує практики для виявлення та усунення проблемних питань. Тому на наших заходах ми ще не раз повертатимемося до них, ділитимемося своїми ідеями, слухатимемо ваші думки та готуватимемо пропозиції для удосконалення процесуального законодавства. Слідкуйте за нашими новинами та долучайтеся до заходів АПУ. Ми змінюємо якщо не світ, то, принаймні, правозастосовну практику на краще.

У вас є цікава ідея заходу?