Ретроспектива участі громадянського суспільства у судовій реформі
КИЇВ — 5 липня 2018 року. Триває судова реформа — одна з найважливіших і водночас найскладніших реформ. В кінці минулого року розпочав роботу новий Верховний Суд, судді якого вперше в історії України були відібрані за результатами відкритого та прозорого конкурсу.
Асоціація правників України представляє вашій увазі статтю співкоординатора ГРД Віталія Титича, члена АПУ, адвоката, голови Адвокатського об’єднання «Віталій Титич та Партнери», делегованого до ГРД громадськими об’єднаннями «Трансперенсі Інтернешнл Україна» та «Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан».
«Метою судової реформи, яка стартувала у вересні 2016 року, є відновлення довіри громадян до судової системи. Очищення судової системи від осіб, які не відповідають критеріям компетентності, професійної етики та доброчесності, мало сприяти посиленню авторитету судової гілки влади. Результати опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, показали, що близько 46% населення готові довірити очищення суддівського корпусу громадськості. Констатована неспроможність органів судової системи забезпечити оновлення суддівського корпусу відповідно до суспільних очікувань змусила законодавців звернутися до громадянського суспільства. Участь суспільства у судовій реформі була інституалізована законом через створення Громадської ради доброчесності. До її складу було обрано п’ять членів АПУ.
Під час першого конкурсу до Верховного Суду Громадська рада доброчесності перевірила на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики 381 кандидата, з яких 134-ох заветувала. Однак у 56% випадків Вища кваліфікаційна комісія суддів України подолала вето громадськості. В результаті у Верховному Суді опинилися 27 недоброчесних кандидатів. Аналіз самих рішень ВККС щодо обрання суддів продемонстрував відсутність належної мотивації — це детально в аналітичному звіті за результатами конкурсу описали експерти.
Одразу після конкурсу до Верховного Суду, у жовтні 2017 року, стартував інший етап реформи — кваліфікаційне оцінювання суддів. Громадська рада доброчесності, намагаючись налагодити співпрацю із ВККС, неодноразово зверталася до Комісії. Однак замість врегулювання проблеми ВККС встановила у своєму Регламенті додаткові штучні обмеження щодо участі громадськості у процесі кваліфоцінювання. 26 березня 2018 року Громадська рада доброчесності вирішила вийти із процесу оцінювання суддів з метою привернення уваги до проблем оцінювання та сприяння їх вирішенню.
Сьогодні судова реформа в частині формування Верховного Суду триває: на 120 вакантних місць відібрано лише 115 суддів, тож конкурсний відбір матиме своє продовження. Тож завдання правової спільноти, зокрема Асоціації правників України — проаналізувати виявлені проблеми першого конкурсу та вжити усіх заходів щодо недопущення порушень у наступному відборі.
ГРД представила у публікаціях ретроспективу першого конкурсу на посади суддів Верховного Суду. За посиланнями нижче можна детальніше ознайомитися з інформацією про діяльність Громадської ради доброчесності, причинами виходу із процесу оцінювання суддів та спробами налагодити співпрацю з Вищою кваліфікаційною комісією суддів відповідно до вимог Закону».
Хронологія співпраці Комісії та громадськості
Заява ГО-засновниць щодо виходу ГРД із процесу оцінювання
Заява бізнесу щодо виходу ГРД із процесу оцінювання
Програма «Що це було?» з Дмитром Гнапом та Олексою Шалайським щодо виходу ГРД із процесу оцінювання
Аналітична стаття співкоординаторки ГРД Галини Чижик для «Дзеркала тижня»
Аналітична стаття співкоординаторки ГРД Галини Чижик про перебіг кваліфікаційного оцінювання