Форензік в Україні та світі. Досвід, поради, практичні кейси

КИЇВ – 20 червня 2018 року. Юридична спільнота зібралась цього дня обговорити особливості проведення розслідування шахрайств. Організаторами обговорення стали Комітет з кримінального та кримінально-процесуального права та Комітет з нерухомості та будівництва Асоціації правників України.

У якості спікерів своїми ідеями, досвідом та порадами з гостями ділилися Сергій Смірнов, радник Sayenko Kharenko (модератор), Артем Ковбель, ‪партнер ‎Kreston GCG, Орест Стасюк, старший юрист практики кримінального права ЄПАП Україна, та Денис Шкаровський, адвокат VB PARTNERS.

Предметом для обговорення цього разу стали розслідування корпоративного шахрайства (форензік), фактори, які впливають на прийняття рішення про початок розслідування, особливості проведення внутрішніх розслідувань з іноземними компаніями, кримінально-правові ризики для компаній та працівників при виявленні порушень та інше.

Сергій Смірнов у вступному слові відмітив, що форензік у світовому масштабі є достатньо серйозним напрямом діяльності, що об'єднує фахівців у специфічні організації. Наприклад, ACFE (Association of Certified Fraud Examiners) - міжнародна асоціація сертифікованих фахівців з розслідування шахрайств. Вони розробляють правила проведення розслідувань, кодекси поведінки, тощо. Також публікуються щорічні огляди по видам внутрішніх розслідувань. Так, декілька днів тому компанія PWC опублікувала результати досліджень по джерелам шахрайства в Україні, які можна проглянути на сайті компанії.

Сергій розповів, з чого зазвичай починаються розслідування та за якими правилами вони проводяться (деталі – у презентації Сергія Смірнова).

Денис Шкаровський розповів про розслідування корпоративного шахрайства зовнішніми радниками в Україні на прикладі 4 своїх кейсів та запропонував колегам ряд рекомендацій, які будуть корисними при розслідуванні шахрайства. Зокрема, варто зібрати максимум інформації про конкурентів та контрагентів, особливо, у випадку розслідування кримінальної справи за участі останніх, дуже уважно ставитись до факту наявності фіктивного директора тощо (повний зміст ви знайдете у презентації пана Шкаровського).

Продовжив обговорення Орест Стасюк. Він назвав та коротко охарактеризував основні напрямки внутрішніх розслідувань: антикорупційні розслідування, розслідування у проектах, що отримали фінансування міжнародних інститутів розвитку, розслідування випадків корпоративного шахрайства та розслідування порушень внутрішніх політик, трудової дисципліни. Для прикладу спікер навів ряд публічних кейсів, у яких з винних компаній було стягнуто доволі значні суми коштів. Розповів про основні положення  Конвенції з боротьби з підкупом посадових осіб іноземних держав у разі проведення міжнародних ділових операцій (1997) та попередив про кримінально-правові ризики для компаній та працівників у разі виявлення шахрайства (подробиці - у презентації).

Альтернативний погляд на розслідування представив Артем Ковбель. У своїй доповіді він дав визначення Forensic, описав трикутник шахрайства та методи форензік, навів українську та світову статистику шахрайств і описав практичні кейси. Презентація Артема Ковбеля доступна на сайті АПУ.

Ми чекаємо вас на наступних заходах комітетів, анонс яких розміщено на сайті АПУ. Долучайтеся, з нами цікаво!

У вас є цікава ідея заходу?