Західноукраїнський юрфорум — 2: криза адвокатури та виклики сьогодення

ЛЬВІВ — 01 червня 2018 року. Асоціація правників України зустріла літо у Львові, провівши другий день VІII Західноукраїнського юридичного форуму АПУ, найзручнішого майданчика для комунікації юристів не тільки західного регіону, але й усієї країни.

Перший день заходу пройшов у Центрі Митрополита Шептицького, другий день ми провели у абсолютно новій локації — Bank Hotel — готелі, що розташований у старовинному приміщенні банку, ще не відкритому для гостей.

Привітати гостей завітали Андрій Стельмащук, Президент Асоціації правників України, Маріанна Вільшинська, керівник апарату Львівської обласної державної адміністрації, Гелена Пайонкевич, директор юридичного департаменту Львівської міської ради, та Роксолана Костур, Голова Відділення АПУ у Львівській області, адвокат, партнер АО «Матвіїв і партнери».

На відміну від першого, другий день був присвячений практичним питанням правозастосування. Почали з новел процесуального законодавства.

Модератор першої сесії Сергій Матвіїв, керуючий партнер АО «Матвіїв і Партнери», запросив до розмови юристів-практиків для обміну досвідом.

Олександр Кренець, старший юрист, адвокат ЮФ Evris, розповів про новели процесуального законодавства у сфері забезпечення позову: «Інститут забезпечення позову завжди був і лишається дуже актуальним, оскільки для одних це інструмент, який може якщо не гарантувати, то принаймні, підвищити шанс того, що рішення таки буде виконане. Для іншої ж сторони це певні обмеження. Досить часто вони є суттєвими, аж до паралізації господарської діяльності». Так, ЦПК та ГПК містять 2 нових способи забезпечення позову: зупинення митного оформлення товарів та арешт морського судна. Перелік способів відкритий, тобто суди можуть на власний розсуд обирати інший спосіб, не передбачений ЦПК та ГПК.

Щодо КАС, то тут з’явилися 3 нові способи забезпечення позову: встановлення обов’язку відповідача вчинити певні дії, заборона вчиняти дії, зупинення стягнення на підставі виконавчого документа. Крім того, встановлено вищі вимоги до заяви щодо вжиття заходів забезпечення позову та встановлено часові обмеження для розгляду таких заяв. Також автор проаналізував цікаве нововведення — зустрічне забезпечення позову.

Про роль прокуратури в новому судовому процесі, останню практику Верховного Суду та правові висновки ЄСПЛ розповіла Тетяна Ігнатенко, адвокат, радник LCF. Доповідач звернула увагу, що велику кількість позовів прокуратура подає з пропуском строків давності. Позиція Верховного Суду полягає в тому, що прокуратура не може клопотати про продовження строку без клопотання від особи, інтереси якої вона представляє.

Важливі аспекти відводу судді по-новому озвучив Андрій Савчук, партнер ЮК MORIS GROUP, поділившись своєю професійною історією та порадивши адвокатам глибоко досліджувати зв’язки суддів з учасниками справи. Він навів статистичні дані щодо довіри до суду, згідно яких 80% респондентів не довіряють суду, та озвучив свій погляд на причини цього явища. Пан Савчук повідомив, що глобальних змін нові процесуальні кодекси щодо відводу не містять, проте є кілька цікавих новел.

Тарас Пошиванюк, партнер EQUITY, пояснив, чому Закон «Маски шоу STOP» не працює, які очікування не виправдалися та як адвокатам ефективно захищати клієнтів у нових умовах. «Випадок з Новою Поштою ілюструє, як «класно» працює в Україні Закон «Маски шоу STOP», — зауважив Тарас Пошиванюк та розповів, чим реальність застосування Закону відрізняється від ідей, які в нього закладались бізнес-омбудсменом.

Наступним пунктом порядку денного стали новели корпоративного права: оцінка останніх змін та огляд наступних кроків. Модератором сесії виступила Таміла Петренко, партнер АФ «Династія».

Про одне з найбільших досягнень у сфері корпоративного права за минулий рік — Закон «Про товариства з обмеженою відповідальністю та додатковою відповідальністю» розповіла Голова Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, партнер AEQUO Анна Бабич. Спікер навела найцікавіші новели Закону, котрі наближають правила регулювання корпоративних відносин до міжнародних стандартів.

Корпоративній реформі професійних учасників ринків капіталу присвятила свою доповідь Оксана Параскева, проектний менеджер Зовнiшнього проектного офiсу пiдтримки реформ фiнансових ринків. А Максим Лібанов, член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, розповів про велику корпоративну реформу — Закон №2210 та інші новели корпоративного права.

«Прийняті закони — перший великий крок у світле майбутнє, і будемо сподіватися, що законодавці доведуть велику корпоративну реформу до логічного завершення», — завершила сесію модератор.

Після невеликої перерви під керівництвом адвоката Андрія Вишневського, керівника програми «Адвокат Майбутнього», не менш відомі адвокати дискутували про актуальні питання адвокатури.

Серед учасників дискусії — Тарас Дашо, партнер KODARY Partners, та адвокат, партнер VB PARTNERS, Президент Асоціації правників України (2013 — 2017 рр.) Денис Бугай, який розпочав цю дискусію зі спеціальної доповіді: «Криза професії. Чи можлива швидка модернізація? Якою буде професія за 5 років?».

Денис Бугай: «Я бачу кризу візії та лідерства професії адвоката, я бачу кризу доступу до професії — хто може бути адвокатом, і, безумовно, це криза цінностей і питання етики та дисциплінарної відповідальності. Це три ключові питання, на вирішення яких треба спрямувати усі наші зусилля».

Адвокати проаналізували особливий статус адвоката у контексті привілеїв та відповідальності, роль адвокатського самоврядування, бажані правила допуску до професії, професійну етику тощо.

Як зазначив Тарас Дашо: «Якщо 5 років тому іспит був лише черговим кроком у розвитку юриста, то на сьогодні це гостра необхідність для тих, хто планує захищати інтереси клієнтів у суді. Якщо ти хочеш іти до суду, ти повинен бути адвокатом. Крапка. Відповідно, якщо раніше стосунки адвокатів з органами адвокатського самоврядування були дружньо-дистанційними, то тепер органи адвокатського самоврядування матимуть значний вплив на професійну долю кожного адвоката».

Після обіду мова зайшла про міжнародно-правові аспекти ведення бізнесу.

Модератор дискусії Мар’яна Луцишин, менеджер Західноукраїнського офісу Європейської Бізнес Асоціації, закликала учасників поспілкуватися на тему стандартів ведення чесного бізнесу в Україні, фінансово-юридичних особливостей діяльності компаній в регіоні, обговорити новели чинного законодавства, які позитивно вплинуть на розвиток бізнесу, та поділитися ідеями, як можна покращити інвестиційну привабливість України.

У дискусії брали участь Маркіян Мальський, к.ю.н., адвокат, партнер, керівник Західноукраїнської філії АО Arzinger, Почесний консул Австрійської республіки у м. Львові, Наталія Головата, представник Аудиторської палати України у м. Львові (2012 — 2017 рр.), керуючий партнер IB Interbilanz Lviv LLC, та Наталя Якібчук, адвокат АО «Павленко і Партнери».

Завершилася робоча частина форуму панельною дискусією про судові та позасудові антирейдерські заходи і роль та функції Антирейдерську комісію Мін’юсту.

Обговорили державну реєстрацію прав як найпоширеніший інструмент рейдерства, діяльність Комісії у сфері державної реєстрації, особливості оскарження рішень Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації в судовому порядку та основні недоліки в роботі Комісії, відповідно до судової практики. Проаналізували останню судову практику Верховного Суду щодо юрисдикції розгляду справ про скасування реєстраційних дій та актуальні механізми протидії рейдерству та захисту бізнесу від «чорних» реєстраторів.

Участь в обговоренні взяли Юліан Хорунжий, старший партнер Ario Law Firm, Іван Трофименко, заступник директора Департаменту державної реєстрації та нотаріату, секретар Комісії із розгляду скарг у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України, Ігор Завальнюк, к.ю.н., суддя-спікер Одеського окружного адміністративного суду, та Руслан Квітін, адвокат, експерт Національного реєстраційного центру.

Чудовим завершенням форуму став Президентський прийом у Львівському історичному музеї «Італійське подвір’я».

Асоціація правників України висловлює подяку за організаційну, фахову та фінансові підтримку партнерам форуму: Ексклюзивному генеральному партнеру АО «Матвіїв і Партнери»; спеціальним партнерам Evris та KODARY Partners; партнерам Ario Law Firm, Moris Group, EQUITY; партнерам сесії Dynasty Law Firm, LCF, АО «Павленко і Партнери».

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК