Західноукраїнський юрфорум — 1: на порядку денному — юросвіта та робота ВС
ЛЬВІВ — 31 травня 2018 року. Завершився перший день дводенного VІII Західноукраїнського юридичного форуму АПУ — масштабного заходу, що за багато років свого існування став міцною комунікативною платформою для правників не лише Львова, але і всього регіону.
Цього дня нас гостинно приймав Центр Митрополита Шептицького. Із вітальним словом традиційно звернувся Президент АПУ Андрій Стельмащук, а також отець-ректор Українського Католицького Університету Богдан Прах, котрий назвав однією з підстав еміграції почуття страху та незахищеності і закликав гостей свідомо будувати державу, у якій громадяни почуватимуться у безпеці, виховувати еліту держави у дусі поєднання інтелекту і духовності.
Після вітального слова логічно перейшли до дискусії про реалії та перспективи юридичної освіти в Україні. Під модеруванням Івана Городиського, координатора Комісії АПУ з питань удосконалення юридичної освіти та директора Школи права Українського Католицького Університету, своїми поглядами на проблеми сучасної фахової освіти поділилися Владислав Власюк, Генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України, Довідас Віткаускас, керівник Проекту ЄС «ПРАВО-Justice», Роксолана Костур, Голова Відділення АПУ у Львівській області, адвокат, партнер АО «Матвіїв і партнери», та Сергій Верланов, партнер ЮФ Sayenko Kharenko, член Громадської ради доброчесності.
Учасники оцінили якість правничої освіти та зауважили, що це питання наразі є доволі актуальним для правничої спільноти. Вони озвучили ідеї, які варто втілити при організації юридичної освіти. Серед них: англійська як мова навчання, іспити як доступ до професії, всезагальне кваліфоцінювання юристів, скорочення кількості правничих шкіл.
На цій сесії модератор неочікувано запросив до дискусії представницю молодого покоління юристів — члена Правління Ліги студентів АПУ Вероніку Годлевську. Вона розповіла про виклики, що стоять перед молодим поколінням, про високі вимоги до молодих фахівців та спроби адаптуватися до усіх викликів, працювати під час навчання, різнопланово розвиватись.
На завершення спікери пояснили, за якими критеріями вони наймають молодих колег та відповіли на всі питання гостей.
Після питань освіти поговорили про судочинство. Судді Верховного Суду Дмитро Гудима, Наталія Антонюк та Володимир Кравчук (президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України та член Правління АПУ), а також Реда Молієне, Голова Національної судової адміністрації Литви, міжнародний експерт Проекту ЄС «ПРАВО-Justice», висловили свої позиції щодо результатів роботи Верховного Суду. Зокрема, обговорили організацію роботи Суду, поняття «прецедент по-українськи» та озвучили свої думки щодо того, чи дійсно ВС є останньою інстанцією. Модерувала дискусію Людмила Волкова, керуючий юрист МЮФ Kinstellar.
Володимир Кравчук підготував доповідь щодо еволюції права: «В основі судового рішення завжди є право і право є продукт судової діяльності».
Судді надали поради практикуючим адвокатам, як ефективно представляти інтереси підзахисних у Суді, та запропонували можливості взаємодії ВС та правничої спільноти для підготовки правових позицій.
Крім того, поговорили про нову модель постанов Верховного Суду, «прецеденти» і їх роль у правовій системі України та як зробити ВС «судом для людини».
Завершився перший день оруму неформальним дружнім спілкуванням гостей, організаторів та учасників за келихом шампанського. Звіт про другий день форуму читайте завтра.
Асоціація правників України висловлює подяку за організаційну, фахову та фінансові підтримку партнерам форуму: Ексклюзивному генеральному партнеру АО «Матвіїв і Партнери»; спеціальним партнерам Evris та KODARY Partners; партнерам Ario Law Firm, Moris Group, EQUITY; партнерам сесії Dynasty Law Firm, LCF, АО «Павленко і Партнери».