Торгівля з Іраном: плітки чи можливості?

КИЇВ — 29 травня 2018 року. Комітет з міжнародного права Асоціації правників України провів засідання «Міжнародна торгівля аграрними товарами з Ісламською республікою Іран: плітки чи можливості?».

Основні теми дискусії: нормативні обмеження та реальні механізми роботи українських експортерів з Іраном, оплата іранському контрагенту через український банк: способи мінімізації ризиків і перспективи торгівельного та фінансового співробітництва України з Іраном.

Обговорити ці питання зібрались Олег Арбайтер, голова відділу зовнішньоекономічних зв’язків УІТПП, Емал Бахтарі, керівник проектів та програм департаменту відкритих ринків НБУ, Олександр Царевський, заступник начальника управління — начальник відділу Департаменту фінансового моніторингу Національного банку України, Олена Балбекова, радник МЕРТ з питань міжнародного співробітництва, Оксана Сальник, начальник відділу співробітництва Близького та Середнього Сходу та Африки управління багатостороннього та двостороннього співробітництва департаменту міжнародного торговельно-економічного співробітництва та європейської інтеграції МЕРТ, Ольга Кучмієнко, юрист АО AGA Partners, Сергій Кругляковський, представник Торгово-промислової палати України в Ірані, та модератор Амінат Сулейманова, Голова Комітету з міжнародного права, керуючий партнер АО AGA Partners.

У вітальному слові Амінат Сулейманова звернула увагу на причини вибору саме такої теми засідання: по-перше, практична важливість теми експорту агропромислових товарів для України та Ірану як країни з широким ринком збуту, по-друге, теоретичний інтерес юридичної спільноти до проблеми накладення санкцій на державу та режиму співпраці з такою державою.

Перший доповідач, Ольга Кучмієнко, у доповіді про міжнародно-правове регулювання торгового співробітництва з Іраном детально описала види санкцій проти Ірану та зауважила, що хоч аграрний сектор ніколи не був підсанкційним, як і інші дії в межах виконання контракту для торгівлі аграрними товарами, все ж є ризики у впливі інших обмежень на торгівлю с/г товарами.

Близько 3 тижнів тому, 8 травня 2018 року, США кардинально змінили свою політику щодо Ірану та заявили про вихід із JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action — ядерна угода, підписана у Відні 14 липня 2015 між Іраном, групою 5+1 (п’ятьма постійними членами Ради Безпеки ООН: США, Росією, Китаєм, Францією, Великою Британією, а також Німеччиною) та ЄС щодо ядерної програми Ірану), чим спровокували низку формальних і неформальних наслідків для бізнесу з Іраном. Про них детальніше можна прочитати у презентації Ольги Кучмієнко.

Тож, за словами представників бізнесу, на сьогоднішній день практично неможливо провести розрахунки за угодами, в яких хоча б опосередковано є згадка про Іран, оскільки банки відмовляються обслуговувати такі угоди. Пані Кучмієнко надала низку рекомендацій, що робити з укладеними контрактами у період з 8 травня до 6 серпня 2018 року та як торгувати агропродукцією після 8 травня (укладати нові угоди).

Про взаємодію НБУ та банків щодо питань розрахунків по операціям з Іраном розповів Олександр Царевський. Він повідомив, що НБУ не має механізмів впливу на українські банки, котрі відмовляються обслуговувати розрахунки з іранським контрагентом, вбачаючи при цьому ризики для себе, навіть якщо нормативних обмежень немає. Як зазначив доповідач, банки можна притягнути до відповідальності за порушення нормативних вимог, а не за відмову надавати послуги, та порадив обирати банк, котрий погодиться їх надати.

Сергій Кругляковський зауважив: «Політика США — зробити максимально токсичним все, що пов’язано з Іраном». За його словами, є низка невеликих європейських регіональних банків, котрі працюють з Іраном, їх послугами можна користуватися.

Оксана Сальник також звернула увагу, що останнім часом у МЕРТ надходить багато звернень з проханням розробити методологію співробітництва з Іраном. МЕРТ займає активну позицію у переговорному процесі та зацікавлене в активізації співпраці з Іраном.

Велика проблема, на яку звернули увагу доповідачі — дотримання санітарних норм і сертифікація с/г продукції, щодо яких наразі триває складний перемовний процес. А також порадили дуже уважно читати положення контрактів, котрі пропонують підписати з іранської сторони.

Приходьте на засідання комітетів АПУ — тут ви почуєте найсвіжіші новини юридичного ринку та отримаєте поради найкращих експертів у багатьох галузях права.

Новини комітетів

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК