Ринок юридичних послуг: рух у майбутнє

КИЇВ — 23 лютого 2018 року. Вже чотирнадцятий рік поспіль Асоціація правників України проводить Щорічний юридичний форум «Розвиток ринку юридичних послуг в Україні» — найбільший та найавторитетніший захід, який не лише пропонує цінну та актуальну інформацію про розвиток юридичного ринку країни, але й виступає чудовою платформою для встановлення корисних ділових контактів.

Форум зібрав керівників та партнерів юридичних фірм — від молодих компаній до визнаних акул зі світовим ім’ям, успішних адвокатів та лідерів практик, директорів з розвитку бізнесу та загалом усіх, хто цікавиться розвитком юридичного ринку країни.

Форум розпочався вітальним словом Президента АПУ Андрія Стельмащука, Міністра юстиції України Павла Петренка та представника Генерального партнера форуму — керуючого партнера «Алєксєєв, Боярчуков та партнери» Сергія Боярчукова.

Президент АПУ привітав гостей та анонсував основну тему форуму — майбутнє юридичного бізнесу у різних його проявах, повідомив про новели формату заходу та подякував партнерам форуму — юридичним компаніям «Алєксєєв, Боярчуков та партнери» та MORIS GROUP. Міністр Павло Петренко зауважив, що без справедливої та ефективної правової системи у держави не буде майбутнього, і цю систему держава та юридична спільнота будують спільно.

Далі слово взяв Армен Хачатурян, старший партнер Asters, який виступив зі спеціальною доповіддю на тему: «Назад у майбутнє: фактор сучасності у юридичному бізнесі». Спікер намагався спрогнозувати, яким буде адвокат майбутнього та які стратегії розвитку бізнесу варто вибирати юридичним компаніям. Майбутнє — за технологічними, маркетологічними, технократичними мислителями, за штучним інтелектом та роботизацією для розвантаження юристів молодшої і середньої ланки, здешевлення послуг. Також у майбутньому, на думку доповідача, можлива повна заміна юриста штучним інтелектом. Насамкінець доповіді він порадив «не дозволяти минулому диктувати майбутнє, а робити так, щоб майбутнє визначало сучасність».

Особливостям відносин поколінь була присвячена перша сесія форуму, модератором якої виступила Ірина Химчак, партнер комунікаційної та маркетингової групи BeCentric. Сесія розпочалась із доповіді Тетяни Бенько, партнера Legal Marketing Solutions, на тему: «Парадокси взаємовідносин», яка стала темою панельної дискусії між керівниками юрфірм — Оксаною Войнаровською, партнером «Василь Кісіль і Партнери», Тімуром Бондарєвим, керуючим партнером Arzinger, та Миколою Стеценком, керуючим партнером AVELLUM.

Очільники компаній обговорили бачення майбутнього з позиції основи правничого ремесла — людських ресурсів, поділились ідеями щодо пошуку, утримання та мотивації персоналу та чиї інтереси в пріоритеті — компанії чи працівника?

Спікери ділилися своїм досвідом роботи у різних статусах та поглядами на проблему поколінь, про стилі коучинга. Пан Стеценко висловив думку, що надмірна увага до виховання молодих співробітників може створити у клієнтів ілюзію, що вони менш важливі. Тімур Бондарєв підтримав ідею делегування, ефективної комунікації та спільної роботи, а Оксана Войнаровська зауважила, що лише ставши «правильною» людиною, ти можеш притягнути до себе «правильних» людей.

Після перерви на каву зосередилися на питаннях відносин з клієнтами. Участь у дискусії брали: Юлія Зоріна, керівник напряму правового забезпечення проектів, міжнародних операцій та складних угод юридичного управління Альфа-Банк Україна, Михайло Ілляшев, керуючий партнер «Ілляшев та Партнери», Інна Касинюк, керiвник юридичного вiддiлу кластеру СНД та Україна Представництва «Новартiс Фарма Сервiсез АГ» в Українi, Катерина Кокот, головний юрист Apostera GmbH, Родioн Тесля, юрисконсульт ПАТ «Миронівський хлібопродукт», та В’ячеслав Якимчук, партнер Baker McKenzie. Модерувала Ірина Нікітіна, консультант з питань стратегії та розвитку.

Спікери поставили собі питання: чи важливо розуміти консультантам, до якого покоління належать їх клієнти? Взаємодія зовнішніх і внутрішніх консультантів (юрисконсультів) бізнесу — це конкуренція чи партнерство?

Михайло Ілляшев вважає, що конкуренція неефективна, вона марнує ресурс компанії. Всі учасники дискусії зійшлися на думці, що особисті доброзичливі стосунки між людьми — одна з найважливіших складових ефективного партнерства. Ще одна складова хорошого партнерства та співпраці — зворотній зв’язок. Фідбек, на думку і інхаусів, і консультантів, має бути конструктивним і своєчасним.

Що саме визначає регіональний чи національний статус компанії: клієнтський портфель, географія офісів або бізнес-модель? Моделі масштабування: партнерство чи аутсорсинг, представництво або власний незалежний офіс? За якими критеріями все ж таки клієнт обирає юридичного радника? На ці питання шукали відповідь учасники третьої сесії: Маргарита Карпенко, керуючий партнер DLA Piper, Костянтин Лікарчук, керуючий партнер Kinstellar Kyiv, Сергій Попов, партнер KPMG Law Ukraine, Тетяна Гавриш,керуючий партнер ILF, та Олексій Сошенко, керуючий партнер Redcliffe Partners.

Обід нашого форуму — особливо вишукане інтелектуальне задоволення. Спеціальний доповідач — Мирослав Маринович, правозахисник, публіцист, проректор із питань призначення та місії Українського Католицького Університету — запросив гостей обміркувати базові, основоположні етичні принципи ведення бізнесу, замислитися про цінності поза часом.

Чому та як помиляються юристи і як із помилок робити висновки, говорили на сесії №5 під «керівництвом» Амінат Сулейманової, керуючого партнер AGA Partners. Своїм досвідом невдач та фіаско ділились Олексій Дідковський, керуючий партнер Asters, Валентин Загарія, керуючий партнер Spenser & Kauffmann, та Олег Мальський, партнер Eterna Law. Ці успішні та відомі люди не побоялись репутаційних ризиків — розповіли про свої поразки та, що головне, про досвід, який вони з них винесли.

Вам цікаво, чому успішні юристи з приватної практики переходять на публічну службу? Які мотиви їх спонукають, що це — альтруїзм чи політична перспектива? Про причини переходу гості форуму почули з перших вуст — від правників, котрі змінили свою свободу приватної практики на жорстко регламентоване крісло держслужбовця.

За модерування Олексія Резнікова, заступника голови Київської міської державної адміністрації, Андрій Вишневський, керівник програми «Адвокат Майбутнього», екс-заступник Міністра юстиції, Олександра Павленко, керуючий партнер Pavlenko Legal Group, екс-перший заступник Міністра охорони здоров’я, Тетяна Козаченко, адвокат, президент АО «Юридична компанія «Капітал», екс-директор департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції, та Євген Корнійчук, адвокат, екс-перший заступник Міністра юстиції, розповіли, що спонукало їх свого часу прийняти рішення про перехід на державну службу.     

Євген Корнійчук звернув увагу, що є велика різниця, в якості кого особа йде на державну службу: юриста чи політика. Корисний досвід з приватного бізнесу юрист несе на публічну службу, щоб підвищити її стандарти. Пан Вишневський зауважив, що підвищити стандарти публічної служби можна лише там, де є висока культура ведення бізнесу, та закликав правників не відкидати для себе таку можливість.

«Якщо вам недостатньо просто застосовувати правила, якщо ви хочете щось змінити і знаєте, що саме, можете йти у владу та змінювати правила», — висловила свою думку Тетяна Козаченко. Олександра Павленко порадила: перш ніж прийняти рішення перейти на державну службу, чітко та тверезо розуміти свою «додаткову вартість».

Форум про розвиток юридичного бізнесу просто не міг обійтися без питань, присвячених Legal Tech. Це вже сьогодення, і з цим варто рахуватися. Про особливості застосування новітніх технологій у юридичному бізнесі поспілкувалися Микита Полатайко, координатор IT практики Sayenko Kharenko, Микита Підгайний, CEO Bot & Partners Law Firm, Юрій Заремба, CEO AxDraft, Павло Рижій, менеджер з інновацій Philip Morris Ukraine, Олександр Сарапін, виконавчий директор, голова ради директорів «Право.ру», та Діма Гадомський, CEO Axon Partners.

Останнім етапом форуму стало інтерв’ю з Головою Верховного Суду Валентиною Данішевською. Поспілкувався із суддею Олег Макаров, партнер «Василь Кісіль і Партнери». Темою обговорення стали судова реформа, нове покоління суддів і майбутнє.

Валентина Іванівна розповіла, як стала Головою ВС та про перші непрості місяці роботи Верховного Суду. Торкнулися питань розгляду та прийняття рішень по зразковим справам та поговорили про те, що варто розуміти під «незалежністю суддів» та як запобігти тиску на суддів.

Обговорили найцікавіші правові позиції, адвокатську монополію, комунікацію зі спільнотою за допомогою різних каналів зв’язку, публічність суддів Верховного Суду та суддівську етику.

«Суддя не повинен боятися, не повинен бути голодним та має бути щасливим і спокійним. Тільки такий суддя може бути безстороннім. І про це має дбати суспільство», — відповіла суддя на питання про незалежність та належний рівень забезпечення суддів ВС.

«Місія Верховного Суду — людина, верховенство права, гідність», — наостанок зазначила пані суддя.

АПУ висловлює вдячність усім спікерам, учасникам, гостям, партнерам та інформаційним партнерам, що долучилися до проведення нашого заходу.

Ми вдячні ексклюзивному генеральному партнеру заходу — Юридичній компанії «Алєксєєв, Боярчуков та партнери», та партнеру — MORIS GROUP за надійну підтримку організації Щорічного юридичного форуму «Розвиток ринку юридичних послуг в Україні — 2018».

Долучайтеся до заходів Асоціації правників України. Анонс майбутніх заходів можна переглянути на сайті АПУ та на сторінці Facebook.

У вас є цікава ідея заходу?