Суддя Ганна Вронська розповіла про новели в роботі нового Верховного Суду

КИЇВ – 21 лютого 2018 року. Відбулась робоча зустріч з суддею Верховного Суду -  Ганною Вронською, організована спільно Комітетом АПУ з корпоративного права та фондового ринку та Комітетом АПУ з процесуального права.

На зустрічі обговорили розподіл повноважень між колегією та палатами, межі розгляду справ, зміну підходів до формату рішень Верховного Суду, систематизацію судової практики Верховним Судом, застосування постанов пленумів вищих спеціалізованих судів та позицій Верховного Суду України, а також деякі питання корпоративних спорів.

Модераторами заходу виступили Анна Бабич, голова Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, партнер ЮФ Aequo та Анна Огренчук, голова Комітету АПУ з процесуального права,  керуючий партнер ЮГ LCF, к.ю.н., член Ради з питань судової реформи при Президентові України.

Пані суддя описала структуру нового Верховного Суду, принципи його роботи, порядок розподілу справ, призначення Великої Палати та зазначила, що ідея судової реформи – запровадити одноразову процедуру касації, без повторного перегляду. Саме тому рішення Касаційних судів і Великої Палати мають однакову юридичну силу, тобто Палата не переглядає рішення Касаційних судів, а розглядає справи, у яких є конфлікт юрисдикцій, відступ від існуючого правового висновку або складна правова проблема, а також діє як суд апеляційної інстанції у справах, розглянутих Верховним Судом як судом першої інстанції.

Верховний Суд – суд права, а не факту. Ганна Вронська порадила адвокатам не намагатись вкотре доводити факти, а чітко вказати, в чому полягає порушення права і який спосіб захисту вони обрали.  Адже касаційний суд не встановлює факти, а розглядає справу лише на основі фактів, встановлених судами попередніх інстанцій. Чи важливо говорити у суді? Говорити важливо: чітко, коротко, по суті; говорити із суддею, а не з опонентом.

Обговорили і новий формат судового рішення. Суддя зазначила, що була розроблена нова концепція написання судового рішення по стандарту ЄСПЛ. Однак не всі її застосовують. Новий формат передбачає нумерацію абзаців, що дуже зручно при посиланні на рішення. Крім того, є чітка логіка викладу інформації по розділам. Деякі рішення нового формату містять правову позицію.

Щодо реформи адвокатури і адвокатської монополії, пані Вронська висловила свою думку, що, оскільки Верховний Суд  – суд права, тому не-адвокату буде складно представити позицію сторони коректно та ефективно.

Інформаційних листів, як зазначила суддя, не буде, а пленуми плануються, але не в найближчий час. Наразі є неформальний живий діалог з суддями нижчих інстанцій, без вказівок.

Науково-консультативна рада теж змінить свій формат роботи. Планується відмінити спеціалізацію та відмовитись від практики єдиного спільного висновку. Натомість, будуть індивідуальні висновки експертів. Працювати наукові консультанти будуть на громадських засадах. На думку пані Вронської, автор висновку може бути вказаний у рішенні, що додасть йому авторитетності.  

Суддя надала коротку характеристику розглянутих корпоративних справ та висловила надію на те, що з прийняттям Закону про ТОВ буде більше правової ясності. Також суддя припустила, що буде необхідність у комунікації з судами нижчих інстанцій щодо природи та призначення  корпоративних договорів, оскільки судді можуть не врахувати їх важливість та пріоритетність.

Асоціація правників України висловлює вдячність гостям заходу за активність та змістовні і цікаві питання до спікера, а також партнерам заходу - ЮФ Aequo та ЮГ LCF – за фахову, фінансову та організаційну підтримку.  Долучайтеся до наших заходів!

У вас є цікава ідея заходу?