Добір та кваліфоцінювання суддів: дискусія у Вінниці

ВІННИЦЯ – 16 листопада 2017 року. Асоціація правників України спільно з Проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та Вінницьким апеляційним адміністративним судом провели круглий стіл, метою якого стало обговорення питань добору та кваліфікаційного оцінювання суддів.

До дискусії були запрошені представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, члени Ради суддів України, кандидати на посади суддів Вищого суду з питань інтелектуальної власності, судді, представники Асоціації розвитку суддівського самоврядування в Україні, адвокати, науковці.

З вітальним словом до гостей звернулись Віталій Кузьмишин, Голова Вінницького апеляційного адміністративного суду, Денис Бугай, Президент АПУ (2013-2017), партнер VB PARTNERS, Оксана Матіяш, головний національний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Тарас Лукаш, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, та Михайло Цуркан, заступник директора тестологічного центру Національної школи суддів України.

Перш за все, учасники поділилися своїми думками та враженнями щодо Кваліфікаційного оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів. Михайло Цуркан детально розповів про порядок проходження тестування та надав поради щодо, як варто готуватись до іспитів. Він звернув увагу майбутніх претендентів на ту обставину, що у зв’язку із оновленням процесуального законодавства у тести будуть внесені відповідні зміни.  Серед цікавих порад, які надали доповідачі щодо складання тестів, була порада використовувати формулювання закону а не правової доктрини.

Актуальним питанням для дискусії стало складання психологічних тестів. Доповідачі висловили свої погляди щодо того, як до них готуватись і чи готуватись взагалі. Загальна порада – навчитись справлятись зі стресом.

Анастасія Дьоміна, менеджер проекту ОС Україна, дуже докладно розповіла як працює тестова система та відповіла на питання аудиторії щодо особливостей її функціонування, можливостей втручання в роботу та інше.

Судді Ганна Вронська (Верховний Суд) та Костянтин Яремчук (Вінницький окружний адміністративний суд) розповіли про власний досвід складання тестів та надали корисні рекомендації майбутнім колегам.

На питання, за якими критеріями надається перевага особам, які набрали однакову кількість балів, відповів Тарас Лукаш, зауваживши, що у них на такий випадок існують чіткі інструкції.

Останнім пунктом програми заходу було обговорення Конкурсу на посади суддів Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Олександр Мамуня, партнер AEQUO, закликав всіх бажаючих не вагатись і спробувати свої сили у конкурсі та аргументував, навіщо необхідно створювати IP-суд: «Чому необхідно створити такий суд? Права інтелектуальної власності відрізняються від речових прав саме тією обставиною, що вони не існують без судового захисту, на відміну від ключової ознаки речі. Коли ви її фізично можете торкнутись, а це означає, що у разі, якщо засоби захисту, передбаченого державою, не працюють, ви можете застосувати засоби самозахисту – вилучити річ, обмежити до неї фізичний доступ. Об’єкти інтелектуальної власності ви не можете покласти в кишеню. В цьому полягає особлива значимість ефективної системи правосуддя для захисту цих прав і для їх існування в принципі».

Учасники обговорили існуючі на сьогоднішній день проблеми з розглядом подібних справ та обговорили переваги та труднощі появи IP-суду.

Асоціація правників України спільно з Проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні»,та Вищою кваліфікаційною комісією суддів України планують провести аналогічні заходи і у інших містах України. Слідкуйте за нашими анонсами на сайті АПУ.    

У вас є цікава ідея заходу?