Конференція з кримінального права та процесу: практичні поради від експертів

КИЇВ — 10 листопада 2017 року. Закінчився другий день IV Всеукраїнської конференції з кримінального права та процесу — ключової події року у сфері кримінального права та процесу.

Другий день відкрили Володимир Саєнко, Віце-президент Асоціації правників України, та Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX, привітали гостей, представили доповідачів та подякували партнерам і спонсорам. Ольга Просянюк зазначила, що конференція вчетверте збирає представників усіх видів правничих професій, між якими ведеться конструктивний та доброзичливий діалог, нагадала події та емоції першого дня та висловила надію, що другий день буде не менш активним, цікавим та продуктивним.

Перша сесія під назвою Faces and cases була присвячена обговоренню реформ у галузі. Модератор Сергій Гребенюк, партнер ЄПАП Україна, запропонував учасникам дискусії висловити свою думку щодо стану реформи кримінальної юстиції загалом; поговорити про «PR розслідування» як елемент роботи «оновлених» правоохоронних органів: чи можливо дотриматися презумпції невинуватості; та поділитись ідеями, як зробити реформи справжніми, системними і незворотними.

Валерія Лутковська,Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, зазначила, що назва для Проекту «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції» є невдалою, оскільки система кримінальної юстиції не реформована і про подальшу підтримку говорити не коректно. Правоохоронна система підлаштувала практику застосування нового кодексу під свої звички застосовувати попередній кодекс. Тому занадто рано це називати реформами.

Володимир Кривенко, заступник керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України, зауважив: «У реформи є початок, але у неї немає кінця». Перешкодами у реалізації реформи, як вважає доповідач, можна назвати відсутність системного підходу до реформування різних елементів системи. На його думку, не слід очікувати створення антикорупційного суду до кінця цього року — процес вимагає часу.

Віктор Шемчук,заступник голови Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, підтримав думку попереднього доповідача: «Найбільша проблема — ніхто не знає, коли реформи завершаться».

Альгірдас Шемета,бізнес-омбудсмен, звернув увагу на позитивні зрушення у проведенні реформ та поділився спогадами, як у перший рік його роботи в Україні зустрічі з керівниками силових структур та правоохоронних органів були би неможливими. Сьогодні це повсякденні речі. Комунікація стала значно кращою. Але є до чого прагнути, що вдосконалювати. Спікер відмітив важливість змін до КПК, особливо привітав положення про участь адвокатів у всіх процесуальних діях та висловив надію, що ВР прийме ці зміни. Наслідком оновлення кримінально-процесуального законодавства він прогнозує зниження тиску на бізнес зі сторони силових структур.

Із надзвичайно цікавою доповіддю виступив Джеремі МакБрайд, міжнародний консультант Ради Європи, баристер «Монктон Чемберз», Лондон. Він розповів про досягнення та виклики реформи кримінальної юстиції в Україні — чи відповідає вона стандартам Ради Європи.

Друга сесія була присвячена питанням тактики захисту у справах з міжнародним елементом. Модератор — адвокат Віталій Сердюк, старший партнер АО AVER LEX, закликав спікерів поділитися своїм досвідом та успішними кейсами та дав жартівливо-практичну пораду: «Перед тим, як вирушаєте у подорож, перевірте, чи вашого прізвища немає у списках Інтерполу».

Оксана Дитинко, партнер Fomin&Partners, розповіла про заочне провадження. У багатьох країнах, як правило, заочний судовий розгляд можливий по незначних злочинах, зауважила юрист. При цьому обов’язковою є участь захисника. В Україні інститут заочного провадження вперше з’явився у січні 2014 року. Восени 2014 року положення про нього повторно внесли до законодавства. Пані Дитинко охарактеризувала підстави для заочного провадження та зауважила, що головне — присутність захисника, який робитиме свою справу.

Денис Бугай, адвокат, партнер VB PARTNERS, Президент Асоціації правників України (2013 — 2017 рр.), презентував доповідь на тему: «Інтерпол та екстрадиція», що ґрунтується на реальних кейсах та досвіді. Назвав юридичні підстави для розшуку/затримання/екстрадиції та підстави для відмови в екстрадиції, надавши практичні поради щодо кожної з підстав.

Крім того, спікер підготував 7 порад адвокату, які документи необхідно надати, щоб не допустити екстрадицію. Для надійного ефекту Денис Бугай рекомендував застосовувати їх комплексно. Серед іншого, спікер рекомендував надавати суду (чи уповноваженим органам країни перебування) матеріали авторитетних, бажано англомовних, ЗМІ про загрози для клієнта, ілюструвати фотографіями умови утримання в СІЗО та надавати висновки лікарів про неможливість забезпечення необхідного лікування при екстрадиції затриманого у країну громадянства.

Валерій Полюга, детектив Національного антикорупційного бюро України, поділився іноземним досвідом виконання спеціальних завдань з використань агента під прикриттям. Ігор Воронов, адвокат Sayenko Kharenko, розповів про особливості надання правової допомоги публічним іноземним компаніям в Україні та про особливості взаємодії та захисту в кримінальних провадженнях на прикладі практики компанії Sayenko Kharenko. Ігор Воронов зауважив: «У мене жоден директор іноземної компанії (клієнта) на допит не ходив».

Катерина Гупало, партнер Arzinger, поділилася досвідом надання міжнародної правової допомоги в кримінальному процесі. Вона запропонувала практичні поради щодо того, як отримати таку допомогу, як правильно подати запит тощо.

Про нові процесуальні інститути учасники конференції поговорили під час третьої сесії. Модератором виступила Тетяна Лисовець, старший партнер АК «Соколовський і партнери». Спікери, серед яких: Віталій Касько, партнер ЮФ «Василь Кісіль і партнери», Євгеній Солодко, керуючий партнер АГ «Солодко і партнери», Опанас Карлін, партнер ESQUIRES, ДжереміМакБрайд, міжнародний консультант Ради Європи, баристер «Монктон Чемберз», Лондон, та Антон Янчук, голова Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, поділилися своїми прогнозами щодо новел кримінально-процесуального законодавства.

Віталій Касько роз’яснив умови арешту майна, окреслив види конфіскації та зазначив, що у Європі конфіскації як санкції фактично не існує. Доповідач запропонував замінити її спеціальною конфіскацією та роз’яснив її значення і особливості застосування (конфіскація знарядь, засобів вчинення і доходів від злочину).

«Ми шануємо Кримінальний кодекс — це наша слабка сторона», — зізнався Євгеній Солодко. Він описав реальні кейси для ілюстрації шляхів досягнення виправдувального вироку та звернув увагу на характерний стереотип: «коли суддя постановляє випробувальний вирок, суддя автоматично стає корупціонером».

Доповідь щодо об’єднання і виділення матеріалів кримінальних проваджень підготував Опанас Карлін. Він розкрив умови об’єднання матеріалів кримінального провадження, проблеми застосування інституту об’єднання та виділення матеріалів кримінального провадження.

Чому спікера слухають? Які якості потрібні спікеру, щоб бути успішним? Як він повинен виглядати та рухатися? Неймовірний, емоційний, пристрасний майстер-клас провів бізнес-тренер, письменник, історик та філософ Густав Водічка. Майстер слова поділився секретами підготовки публічного виступу для досягнення поставленої мети: «Публіка — це кохана жінка, все має бути від любові».

Завершили конференцію дослідженням механізмів захисту потерпілого. Модератор Володимир Рудниченко, керівник практики кримінального права МЮФ Integrites, представив гостей сесії, пояснив, що включає в себе поняття захисту потерпілого, та передав слово Євгену Грушовцю, адвокату, партнеру Ario Law Firm, який ознайомив аудиторію з основними положеннями щодо захисту прав потерпілих, описав поточний стан справ та можливі варіанти допомоги.

Евген Грушовець окреслив, з ким та чим борються адвокати під час захисту потерпілого: з особою, яка завдала шкоди, і Ко, слідчим, прокурором, судом, часом, відсутністю ресурсу в потрібний момент, відсутністю підтримки певних груп суспільства. Також детально роз’яснив можливості адвоката під час захисту потерпілого на прикладі реальних справ.

Про дії адвоката як представника потерпілого на стадії досудового розслідування та під час судового розгляду розповів Тарас Пошиванюк, партнер ЮК EQUITY. Олег Криволапов, завідувач сектора лабораторії економічних та товарознавчих досліджень Дніпропетровського НДІСЕ, звернув увагу аудиторії на такий доказ при захисті потерпілого, як економічна експертиза та дослідження, а Сергій Прокопенко, директор «Лабораторія комп’ютерної криміналістики», ознайомив гостей із практикою та особливостями проведення комп’ютерно-технічних експертиз.

Учасники конференції відмітили високий рівень організації та фаховість дискусій. АПУ висловлює вдячність за допомогу в організації та проведенні заходу всім гостям, учасникам, модераторам. Особлива подяка ексклюзивному генеральному партнеру заходу — AVER LEX, а також партнерам заходу: Ario Law Firm, ЄПАП Україна, EQUITY , INTEGRITES, «Солодко і партнери», VB PARTNERS, партнерам сесії: Fomin&Partners, ESQUIRES та партнерам фуршету — Arzinger.

У вас є цікава ідея заходу?