Конференція з кримінального права та процесу: новели КПК та роль ВС

КИЇВ — 9 листопада 2017 року. Завершився перший день IV Всеукраїнської конференції з кримінального права та процесу, який організувала Асоціація правників України.

Захід вже став ключовою подією року у сфері кримінального права та процесу. Щороку провідні адвокати, судді, юристи та закордонні експерти збираються разом для обговорення актуальних питань галузі, побудови діалогу, обміну думками та вироблення спільних позицій.

Відкрили конференцію вітальним словом Володимир Саєнко, Віце-президент Асоціації правників України, та Олена Литвиненко, заступник голови офісу Ради Європи, яка звернула увагу на позитивні тенденції у реалізації реформи кримінальної юстиції та запевнила у всесторонній підтримці реформ з боку РЄ, а також назвала пріоритети РЄ щодо діяльності в Україні.

Після привітань розпочалося Public interview на тему змін кримінально-процесуального законодавства. Журналіст, телеведучий Володимир Бойко подякував за честь бути модератором і запросив учасників — адвоката, прокурора та суддю — обговорити останні зміни до КПК, які саме зміни є на часі, чи є актуальним підсилення змагальності та вирівняння повноважень сторони обвинувачення та захисту, чи є необхідність підсилення інституту слідчого судді на досудовому розслідуванні та чи запрацює «мертва» норма про НСРД (негласні слідчо-розвідувальні дії).

Денис Бугай, адвокат, партнер VB PARTNERS, Президент Асоціації правників України (2013 — 2017 рр.), визначив, які зміни, на його думку, є позитивним зрушенням, а над якими варто попрацювати. Серед позитивних Денис Бугай особливо підкреслив обов’язкове допущення адвоката до всіх слідчих дій на будь-якій стадії. Питання, що потребують доопрацювання — закріплення принципу змагальності та рівності сторін у процесі. Крім того, він зазначив, що не вважає доцільним обмежувати кількість адвокатів для одного клієнта.

Денис Бугай анонсував спільні з РЄ заходи за участі адвокатів, прокурорів та суддів для обговорення змін до КПК та закликав правову спільноту долучатися до спільної справи — вдосконалення кримінально-процесуального законодавства.

Суддя Солом’янського районного суду міста Києва Вікторія Кицюк підготувала доповідь щодо останніх змін до КПК, озвучила наслідки та прогнози їх прийняття.

Під час дискусії щодо участі адвокатів на всіх слідчих діях пані суддя зазначила: «Тільки впевнений слідчий не боїться присутності адвоката. Якщо вас не допускають — вас бояться».

Михайло Подоляк, прокурор управління підтримання державного обвинувачення в суді Генеральної прокуратури України, пояснив, чим обумовлені передбачені у проекті процесуальні строки. Крім того, під час обговорення новел щодо призначення експертизи він погодився з думкою адвоката та зауважив, що було б доцільно дозволити стороні захисту призначати експертизу.

Роль Верховного Суду обговорили під час #HIGHCOURTStories запрошені судді та науковці — майбутні судді Верховного Суду. Модерувала дискусію Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX. Спікери ділилися своїми поглядами та ідеями щодо пріоритетів у організації роботи ВС, критеріїв допуску кримінальної справи до касаційного перегляду, продуктивної комунікації ВС із суспільством та професійною спільнотою тощо. Більш того, модератор оголосила дискусію у форматі питань як від аудиторії, так і до аудиторії від спікерів.

Надія Стефанів, суддя Апеляційного суду Івано-Франківської області, розповіла про шлях, пройдений до посади судді Верховного Суду, про мету, яку ставила, йдучи до Верховного Суду. «Не вірила в те, що конкурс відбудеться чесно і прозоро. Однак вирішила, що хтось має взяти на себе місію змінити те, що нам не подобається. Ніхто, крім нас, цього не зробить». Щодо конкурсу, пані Стефанів зазначила: «Найважче — пережити звинувачення ГРД, відчуваєш себе обвинуваченим у суді, з презумпцією вини і без можливості оскарження рішення. Приємне — усвідомлювати, що вдало склала такі складні тестування».

Станіслав Кравченко, заступник голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, так прокоментував конкурс: «Було досить багато неприємних несподіванок. Результатами задоволений. Досить багато людей, які могли б принести багато користі, не пройшли конкурс. Залишився в пам’яті як достатньо складний час».

Найважче у конкурсі для Олександри Яновської, д.ю.н., професора кафедри правосуддя Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, було практичне завдання: «Ми не пишемо судових рішень. Це інша специфіка. Складно було прийняти рішення».

Відповідаючи на питання щодо різниці заробітних плат судді ВС та судді нижчих судових інстанцій, пані Яновська зазначила, що дійсно ВС не розглядає такої кількості справ, але відповідальність суддів Верховного Суду надзвичайно висока, бо вони ставлять остаточну крапку у справі.

Валентина Щепоткіна, секретар судової палати, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, поділилася своїми спогадами про конкурс: «Найважче — очікування результатів. Це серйозне випробування. Результати були відкладені у часі».

Завершився перший день IV Всеукраїнської конференції з кримінального права та процесу виступом Олексія Резнікова, адвоката, заслуженого юриста України, заступника голови КМДА, Віце-президента АПУ (2013 — 2017 рр.), майстра спорту України з автоспорту.

Пан Резніков у форматі Ted Speech розкрив головний секрет самомотивації — задоволення від процесу і результат, та описав суть психологічного гедонізму. Олексій Резніков: «Кожна людина створена для того, щоб отримувати задоволення».

Людина найефективніше навчається у грі, тут самомотивація не помітна. Найсильніші мотивації — страх та задоволення. Страх мотивує уникати, задоволення — творити. Спікер запропонував знаходити задоволення у кожній справі.

На такій позитивній ноті закінчився перший день конференції. Ми вдячні всім, хто брав участь у першому дні та чекаємо вас завтра. Долучайтеся до заходів АПУ — наші спікери роблять їх незабутніми.

АПУ висловлює вдячність за допомогу в організації та проведенні заходу всім гостям, учасникам, модераторам. Особлива подяка ексклюзивному генеральному партнеру заходу - AVER LEX, а також партнерам заходу: Ario Law Firm, ЄПАП Україна, EQUITY, INTEGRITES, «Солодко і партнери», VB PARTNERS, а також партнерам сесії: Fomin&Partners, ESQUIRES та партнерам фуршету – Arzinger.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК