Правова спільнота обговорила законопроект про юридичну освіту

КИЇВ — 1 листопада 2017 року. Асоціація правників України провела захід, присвячений обговоренню практичних аспектів законопроекту «Про юридичну (правничу) освіту і загальний доступ до правничої професії», ініційований Комісією АПУ з питань удосконалення юридичної освіти.

Згаданий нормативний акт містить багато новел, які можуть радикально змінити структуру та зміст підготовки майбутніх правників в Україні. Водночас, до його положень є ціла низка критичних зауважень, про що і йшла мова сьогодні. Одним із таких гостро дискусійних положень стала пропозиція скасувати існуючі дипломи юристів та зобов’язати всіх складати єдиний іспит.

Варто зазначити, що Міністерство освіти і науки розробило альтернативну концепцію структури правничої освіти, яка теж була презентована на заході.

Вітальним словом традиційно відкрив захід Президент АПУ Андрій Стельмащук, надавши слово модератору заходу Івану Городиському, координатору Комісії АПУ з питань удосконалення юридичної освіти, керівнику правничих проектів Українського католицького університету, керуючому партнеру Юридичної фірми Dexis Partners.

Пан Городиський зазначив, що таке активне обговорення законопроекту — індикатор небайдужості правової спільноти до майбутнього професії. Він відзначив велику кількість суперечливих положень проекту та зауважив, що факт внесення подібного проекту до Верховної Ради — це крок уперед у реформуванні підходу до професії.

Іван Городиський так прокоментував результати обговорення: «Як і можна було очікувати, обговорення було гострим і багато учасників не зрозуміли, що це не є платформа для спілкування з окремими доповідачами, а саме можливість для дискусії.

Водночас, надзвичайно важливим було почути від авторів та ініціаторів законопроекту, що вони розуміють необхідність та доцільність внесення змін і що в цій редакції законопроект ухвалено не буде.

Дуже цікавим стало презентування заступником Міністра освіти та науки України Юрієм Рашкевичем альтернативної концепції структури юридичної освіти, яка, за відгуками під час обговорення, може стати саме тим компромісом, який збалансує всі бачення.


АПУ готова і в подальшому виступати платформою для обговорень ініціатив з реформування правничої освіти і вже найближчим часом розпочне підготовку до роботи над новими проектами у цій сфері».

Від імені команди розробників виступила Оксана Сироїд, заступник Голови Верховної Ради України. Вона зазначила, що однією з причин подання законопроекту було бажання спровокувати дискусію у спільноті і завдяки цьому напрацювати достатню базу для проведення реформ у правничій освіті.

Мета прийняття подібного закону полягає у тому, щоб підвищити якість юридичної освіти для покращення якості професійного середовища, зазначив один із розробників — Андрій Бойко, член Вищої ради правосуддя. Закон про юридичну освіту, на його думку, дозволить здійснювати якісний добір студентів, якісний випуск, уніфікувати програми та стандарти освіти у юридичних вишах, налагодити зв’язок між освітніми програмами та правничими професіями.

Проте у представленого законопроекту надто багато недоліків, вважають опоненти розробників. Думку, з якою погодилися багато учасників обговорення, висловив Володимир Сущенко, к.ю.н., професор, експерт програми «Адвокат Майбутнього», заслужений юрист України.

Він звернув увагу на велику кількість законів в Україні, що створює зайвий хаос і колізії, та зауважив, що законопроект буде суперечити Закону про вищу освіту. Більш того, є ризик появи законопроектів про інші освіти. На його думку, законопроект обмежує доступ до освіти людям, котрі не планують займатися юридичною діяльністю. А для покращення якості підготовки фахівців пан Сущенко запропонував залучати правову спільноту до розробки освітніх програм та заснувати Асоціацію правничих шкіл України.

В’ячеслав Комаров, проректор з навчально-методичної роботи Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, додав, що подібний закон створив би тиск на виші, саме тому приймати його наразі не можна. Крім того, освіта змінюється, і вже через років 20 сучасні форми навчання (на кшталт університетів з денною формою навчання) відійдуть у минуле. Тому варто застосовувати більш прогресивний підхід до освіти і йти у ногу з часом, відмовившись від радянської спадщини (диплом як допуск до професії).

Асоціація правників України буде брати активну участь у вдосконаленні правового поля в галузі правничої освіти та закликає всіх небайдужих долучатися до наших заходів. Слідкуйте за анонсами та новинами на сайті АПУ та сторінці у Facebook.

У вас є цікава ідея заходу?